Odwodnienie organizmu - 7 objawów

Aby uniknąć problemów zdrowotnych i wszelkich konsekwencji spowodowanych odwodnieniem organizmu, należy pić co najmniej od 6 do 8 szklanek wody dziennie.
Odwodnienie organizmu - 7 objawów

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Odwodnienie organizmu ma wpływ nie tylko na wygląd, lecz także na funkcjonowanie organów wewnętrznych i tkanek ciała. Regularne picie wody powinno być podstawowym nawykiem i nieodłącznym elementem każdego dnia.

Woda optymalizuje wszelkie funkcje życiowe i działanie organów wewnętrznych. Odpowiednie nawodnienie organizmu poprawia dotlenienie komórek ciała i utrzymuje tkanki w dobrej kondycji. Natomiast odwodnienie organizmu wpływa negatywnie na ogólną jakość życia i samopoczucie.

Optymalna dawka wody ma znaczenie dla prawidłowego wydalania toksyn i produktów przemiany materii z organizmu.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozpoznać, że pijesz zdecydowanie za mało wody, koniecznie czytaj dalej i poznaj 7 charakterystycznych objawów odwodnienia organizmu.

1. Odwodnienie a zaparcia

Zaparcia to rodzaj zaburzeń trawiennych charakteryzujący się trudnościami z wypróżnieniem, a więc usunięciem z organizmu produktów przemiany materii.

Przewlekłe zaparcia mogą prowadzić do rozwoju stanów zapalnych w organizmie, a także do zaburzenia zdrowej flory bakteryjnej w jelitach. W konsekwencji pojawiają się także wzdęcia i gazy.

Zaparcia i wzdęcia mogą być efektem nieprawidłowej diety, jednakże wielu przypadkach winne jest odwodnienie organizmu. Woda działa jako doskonały lubrykant, jednocześnie zapewniając skuteczny transport produktów przemiany materii i ich wydalanie.

2. Suchość skóry

Jednym z pierwszych objawów odwodnienia organizmu jest suchość skóry i jej utrata blasku. Oczywiście czasami odpowiedzialne za problemy skórne są również czynniki zewnętrzne. Mimo wszystko zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu dla zdrowia i wyglądu skóry.

  • Woda bierze aktywny udział w procesach krążenia – jest to kluczowe dla odpowiedniego nawilżenia skóry i produkcji sebum.
  • Odwodnienie organizmu nie tylko powoduje wysuszenie komórek skóry, lecz także utrudnia ich regenerację.

Przeczytaj także artykuł: Nawodnienie – dlaczego jest tak ważne?

3. Wysuszenie błon śluzowych

Odwodnienie organizmu może objawiać się także poprzez wysuszenie błon śluzowych, zwłaszcza jamy ustnej, języka i warg. Niedobór wody w organizmie wpływa bowiem na ograniczoną produkcję śliny.

suche usta i skóa a odwodnienie organizmu
  • Odwodnienie na początkowym etapie objawia się stałym pragnieniem.
  • Pij wodę jak najczęściej, aby do tego nie dopuścić!

4. Odwodnienie może powodować cienie i worki pod oczami

Kolejną estetyczną konsekwencją niedoboru wody w organizmie jest pojawianie się cieni i worków pod oczami. Objaw ten wiąże się także z takimi dolegliwościami jak retencja płynów w organizmie oraz stany zapalne.

Odwodnienie organizmu wpływa również negatywnie na krążenie krwi. Komórki nie są więc odpowiednio ukrwione i dotlenione, co z kolei ma wpływ na ogólne samopoczucie oraz wygląd twarzy.

5. Bóle mięśniowe

Niewystarczające nawodnienie organizmu może skutkować nawracającymi bólami mięśni. Woda jest bowiem składnikiem niezbędnym dla utrzymywania zrównoważonego poziomu elektrolitów, czyli substancji wpływających bezpośrednio na kondycję mięśni.

  • Mięśnie wymagają odpowiedniego nawodnienia, aby były silne i wolne od stanów zapalnych.
bóle mięśni a odwodnienie organizmu

6. Odwodnienie powoduje migreny

Migreny oraz bardzo intensywne bóle głowy mogą być efektem odwodnienia organizmu. Dzieje się tak dlatego, że odwodnienie wpływa bezpośrednio na zdolność dotlenienia komórek ciała i prowadzi do zwiększonego napięcia czaszkowego.

  • Płyny są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
  • Woda to także kluczowy element wszelkich procesów hormonalnych.

7. Zaburzenia oddawania moczu

Zanim udasz się do lekarza i wykonasz badanie moczu, możesz samodzielnie ocenić swoje zaburzenia. Zwróć uwagę na częstość oddawania moczu, a także jego kolor i zapach. Jak samodzielnie rozpoznać odwodnienie?

próbka moczu a niedobór wody w organizmie
  • Odwodnienie organizmu objawia się rzadszymi wizytami w toalecie. Mocz przybiera także ciemniejszy i bardziej nasycony żółty kolor.
  • W wyniku niedoboru wody w organizmie mocz może mieć również silniejszy zapach.
  • Częste są również przypadki uczucia parcia na pęcherz, przy jednoczesnych trudnościach z oddawaniem moczu.
  • Odwodnienie organizmu zwiększa ryzyko infekcji dróg moczowych.

Dotyczy Cię jakikolwiek z powyższych objawów? W takim razie musisz jak najszybciej zwiększyć dzienne spożycie wody. Optymalna dawka to od 6 do 8 szklanek wody dziennie. Organizm można nawodnić także poprzez zwiększenie dziennego spożycia owoców i warzyw.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fayomi, O., I. Maconochie, and R. Body. “Is skin turgor reliable as a means of assessing hydration status in children?.” Emergency Medicine Journal24.2 (2007): 124-125.
  • Quality, D. (1996). Ammonia in Drinking-water Background document for development of WHO Guidelines for Drinking-water Quality. Guidelines for Drinking-Water Quality. https://doi.org/10.1016/j.kjms.2011.05.002
  • Keshavarzi, A. R., Sharifzadeh, M., Kamgar Haghighi, A. A., Amin, S., Keshtkar, S., & Bamdad, A. (2006). Rural domestic water consumption behavior: A case study in Ramjerd area, Fars province, I.R. Iran. Water Research. https://doi.org/10.1016/j.watres.2006.01.021
  • Masento, Natalie A., et al. “Effects of hydration status on cognitive performance and mood.” British Journal of Nutrition 111.10 (2014): 1841-1852.
  • Muckelbauer, R., Libuda, L., Clausen, K., Toschke, A. M., Reinehr, T., & Kersting, M. (2012). Promotion and provision of drinking water in schools for overweight prevention: Randomized, controlled cluster trial. Nutrition Today. https://doi.org/10.1097/NT.0b013e318264ef5b

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.