Odmładzanie dłoni: jakie są zalecane techniki?

Wygląd dłoni ujawnia dane o wieku, prawie tak szybko, jak twarz ujawnia konsekwencje przeżytych lat. Zapobieganie tym objawom jest możliwe, stosując zabiegi, które ujawniamy poniżej.
Odmładzanie dłoni: jakie są zalecane techniki?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia, 2023

Nasza skóra jest najbardziej widocznym organem, który łatwo ukazuje upływ lat. Tak jak pielęgnacja cery opóźnia oznaki starzenia, tak odmładzanie dłoni jest sposobem na pozbycie się plam i zmarszczek.

Ze względu na stałą ekspozycję na słońce i delikatną naturę, grzbiety dłoni mają większe trudności z zatrzymywaniem wody. To skutkuje kruchością tkanki objawiającą się pogorszeniem wyglądu.

Sposoby rozwiązania tego problemu obejmują zarówno domowe nawyki, jak i specjalistyczne metody. Z pewnymi wyjątkami są one w większości nieinwazyjne i skuteczne w regeneracji skóry. Przyjrzyjmy się bliżej.

Na czym polega odmładzanie dłoni?

National Institute on Aging w Stanach Zjednoczonych twierdzi, że skóra zmienia się wraz z wiekiem i utratą masy mięśniowej, ukazując bruzdy i wyglądając matowo. Metody mające na celu odmładzanie dłoni zmniejszają i zapobiegają objawom starzenia się skóry. Celem zabiegów jest przywrócenie naturalnej jej gładkości i kolorytu.

Chociaż objawy pojawiają się zwykle po 40 roku życia, można wcześniej poprosić o zabieg odmładzający. W rzeczywistości niektórzy lekarze zalecają stosowanie tej techniki przed pojawieniem się pierwszych zmarszczek, ponieważ warstwa rogowa na dłoniach jest tak cienka, że nie absorbuje mechanicznych uszkodzeń.

Estetyczne poprawki na dłoniach sprzyjają regeneracji komórek, korzystnie wpływają na pigmentację oraz wspomagają tworzenie kolagenu i elastyny.

Z pewnością spodoba Ci się również ten artykuł: Napięcie w nadgarstkach – w jaki sposób można je rozładować

Arrugas en la piel.
Istnieją części skóry bardziej podatne na zmarszczki, takie jak szyja i dłonie.

Kiedy zaleca się zastosować odmładzanie dłoni?

The Journal of the Colombian Association of Dermatology stwierdza, że starzenie się wpływa na składniki skóry, w tym na podskórną tkankę komórkową i powiązane z nią elementy. W przypadku dłoni proces ten ulega przyspieszeniu pod wpływem stałego kontaktu z zanieczyszczeniami i promieniami słonecznymi.

Odmładzanie wykonuje się w celu zachowania estetyki i funkcjonalności dłoni, zwłaszcza gdy występują szczególne warunki:

  • Przejrzystość skóry: tak zwane „kościste dłonie”, ponieważ w miarę jak skóra słabnie, staje się delikatna, a kości i żyły są bardziej widoczne.
  • Zmarszczki: pomarszczona skóra, bez względu na to, jak małe są zmarszczki, jest wynikiem odwodnienia i wymaga natychmiastowej uwagi, aby uniknąć pogorszenia.
  • Zmiany barwnikowe: brązowe, żółtawe lub czerwonawe plamy, które wynikają z fotostarzenia, nagromadzenia melaniny i czynników hormonalnych.

Techniki odmładzania dłoni

Możesz poprawić wygląd swoich dłoni, codziennie masując je kremami nawadniającymi i nawilżającymi, które przyczyniają się do miękkości i zapobiegają pęknięciom. Możesz także udać się do gabinetu medycyny estetycznej i skonsultować się z dermatologiem lub chirurgiem plastycznym w sprawie technik odmładzania.

Chociaż powszechne zastosowanie metod odbudowy skóry dotyczy zwykle twarzy, to w przypadku dłoni dają one dobre rezultaty. Sprawdź je!

Radisse®

Wstrzyknięcie hydroksyapatytu wapnia (CaHA) przywraca dłoniom objętość. Wypełniacz ten składa się z mikrosfer zawartych w żelu o właściwościach infiltracyjnych.

CaHA jest wchłanialny i nie powoduje alergii. Nazwa handlowa metody to Radisse ®, opisana jako podskórny i biokompatybilny implant iniekcyjny, zalecany do korygowania zmarszczek.

Biostymulacja

Biostymulacja dla wygładzenia dłoni polega na wstrzyknięciu własnego osocza bogatopłytkowego pacjenta zmieszanego z kwasem hialuronowym (HA), witaminami i innymi składnikami. Jest to również technika igłowa, wymagająca corocznej aplikacji.

Peelingi chemiczne

Actas Dermo-Sifilográficas wskazuje, że w peelingach chemicznych wykorzystywane są substancje powodujące złuszczanie warstwy rogowej naskórka oraz indukujące jego normalizację i przebudowę. Skonsultuj się ze swoim dermatologiem, aby ustalić liczbę sesji koniecznych w celu usunięcia przebarwień na dłoniach.

Ten rodzaj peelingu chemicznego często zawiera formuły z kwasem trichlorooctowym. Substancja ma średnią moc i jest idealna dla delikatnej skóry.

Polecane są również peelingi z kwasem glikolowym i salicylowym.

Mikrodermabrazja

Magazyn PIEL jako zalety mikrodermabrazji podkreśla jej bezpieczeństwo, prostotę i skuteczność w leczeniu fotostarzenia. Martwe komórki znajdujące się na powierzchni skóry usuwane są za pomocą urządzenia z końcówką diamentową, umożliwiając regenerację skóry dłoni.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Obrzęk dłoni i stóp – przyczyny oraz sposoby leczenia

Nawilżenie z HA i witaminami

Ta metoda dermokosmetyczna nazywana jest rewitalizacją, ponieważ dostarcza minerały, witaminy i aminokwasy. Procedura uwzględnia również nawodnienie HA w celu zwiększenia grubości tkanki podskórnej.

The Scientific Journal of Aesthetics and Cosmetology twierdzi, że HA poprawia elastyczność i nawilżenie skóry i może być dostarczany w różnych masach cząsteczkowych, a nawet doustnie. Jednak wypełniacz skórny daje korzystniejszy efekt dla świeżości dłoni.

Technika polega na naciekaniu substancji rewitalizujących na grzbiet dłoni. Efekt wymaga zabiegów podtrzymujących co najmniej raz na 3 miesiące.

Lipofilling

Pacjentowi usuwa się tkankę tłuszczową podczas chirurgicznej liposukcji. Następnie odwirowuje się materiał tłuszczowy i wstrzykuje pod skórę grzbietu dłoni.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, potrzeba kilku sesji. W przeciwieństwie do metod tymczasowych i wymagających intensywnej konserwacji lipofilling obiecuje ostateczne rezultaty.

Liposucción para lipofilling en las manos.
W technice tej wykorzystuje się własny tłuszcz organizmu, uzyskany w wyniku zabiegu liposukcji.

Terapie światłem

Optymalne efekty dają zabiegi laserowe. Są trochę droższe, ale w ciągu kilku sesji i bez bólu odnawiają starzejącą się skórę dłoni.

Dwie spośród terapii zalecanych przez Hiszpańską Akademię Dermatologii i Wenerologii to:

  • Q-switched: polega na zastosowaniu pulsacyjnego lasera na dłoniach, który rozmywa przebarwienia, napina skórę i aktywuje produkcję kolagenu.
  • Intensywne światło pulsacyjne (IPL): powszechnie znane pod akronimem w języku angielskim (IPL). Ta terapia światłem pozwala zobaczyć efekty już od pierwszej sesji. O ilości wizyt decyduje stan skóry.

Jak spowolnić starzenie się dłoni

Wiotczeniu, suchości i zmarszczkom, a także innym oznakom starzenia się na dłoniach można zapobiegać poprzez rutynowe zabiegi pielęgnacyjne, które obejmują kosmetyki przeciwstarzeniowe, używanie rękawiczek podczas prac domowych i peelingi.

W związku z tematem Mayo Clinic zaleca codzienne stosowanie kremów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum działania i unikanie intensywnego nasłonecznienia w godzinach od 10:00 do 14:00. Nigdy nie lekceważ fotostarzenia się! To kluczowa zasada, aby zachować zdrowy i młody wygląd dłoni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.