Odleżyny – różne rodzaje i sposoby leczenia

Etapy powstawania odleżyn różnią się od siebie w zależności od ciężkości stanu ran. Powstają one na skórze w wyniku nacisku lub tarcia wywieranego przez twardą powierzchnię.
Odleżyny – różne rodzaje i sposoby leczenia
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Odleżyny i ich rozwój będzie zależeć od przyczyn. Dzisiaj opowiemy Ci, czym są odleżyny, wyjaśnimy różne etapy zmian i porozmawiamy o ich leczeniu.

Odleżyny to uszkodzenie skóry i leżącej pod nią tkanki z powodu długotrwałego nacisku lub tarcia o twardą powierzchnię. Występują często u pacjentów przykutych do łóżka przez długi czas. Ponadto stadia odleżyn są większe u osób starszych, ponieważ owrzodzenia te powodują poważne problemy w tej grupie wiekowej.

Są bardzo bolesne i powodują dużą liczbę infekcji miejscowych i ogólnych. Znajdują się one w najbardziej wystających miejscach ciała, na kości krzyżowej, na krętarzach (wyrostki kostne zlokalizowane w kończynie górnej lub nasadzie kości udowej), piętach, łopatkach i okolicy potylicznej.

Nasilenie odleżyn waha się od zaczerwienienia skóry do utraty skóry i może odsłonić leżącą poniżej kość.

Odleżyny i ich etapy

Osoba leżąca
Odleżyny mogą znacznie obniżyć jakość życia.

Pracownicy służby zdrowia stosują system klasyfikacji do opisania ciężkości i stadiów odleżyn. Wyróżnia się więc 4 kategorie:

  • Etap 1. Odleżyna stopnia 1 jest najbardziej powierzchownym rodzajem urazu. Dotknięty obszar skóry wydaje się być odbarwiony i czerwonawy u pacjentów z jasną skórą oraz posiniaczony lub niebieskawy u pacjentów z ciemniejszą skórą. W odleżynach pierwszego stopnia skóra pozostaje nienaruszona, ale może być bolesna, swędząca, ciepła i miękka lub twarda w dotyku.
  • Etap 2. W drugiej fazie odleżyn dochodzi do uszkodzenia części zewnętrznej powierzchni skóry, tj. naskórka lub najbardziej wewnętrznej części skóry – skóry właściwej. Powoduje to utratę tkanki łącznej. Wrzód ma postać otwartej rany lub pęcherza.
  • Etap 3. W tej fazie utrata skóry występuje na całej jej grubości. Ponadto dochodzi również do uszkodzenia leżącej poniżej tkanki. Nie ma jednak uszkodzeń mięśni ani kości. Odleżyna ma postać głębokiej, wydrążonej rany.
  • Etap 4. Spośród czterech stadiów odleżyn ten jest najpoważniejszy. W tej sytuacji dochodzi do poważnego uszkodzenia skóry, a sąsiadująca tkanka ulega martwicy, czyli obumiera. Może również dojść do uszkodzenia mięśni lub kości leżących pod spodem. Pacjenci z tego typu odleżynami są narażeni na wysokie ryzyko rozwoju poważnych infekcji.

Możesz być zainteresowany: Skóra sucha – 7 peelingów do ciała

Leczenie

Ponieważ odleżyny są złożonym problemem zdrowotnym spowodowanym wieloma powiązanymi ze sobą czynnikami, pacjentem muszą się zajmować różnego rodzaju specjaliści. Niektóre techniki i sposoby leczenia to:

Zmiana pozycji

Poruszanie ciałem i zmiana pozycji w regularnych czasu to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania występowania tych urazów. Zmniejsza to ciśnienie w przypadku odleżyn I i II stopnia.

Materace i poduszki

Materac przeciwodleżynowy
Wszystkie te środki mogą być pomocne.

Dostępna jest szeroka gama specjalnych materaców i poduszek, które zmniejszają nacisk na wrażliwe części ciała. Pacjenci z cięższymi przypadkami odleżyn potrzebują bardziej wyrafinowanego materaca, a nawet systemu łóżek.

Istnieją na przykład materace, które można podłączyć do ciągłego przepływu powietrza automatycznie regulowanego w celu zmniejszenia ciśnienia w wymaganym czasie.

Opatrunki

Niektóre przykłady tego typu produktów to:

  • Hydrokoloidy: są to opatrunki zawierające specjalny żel, który wspomaga wzrost nowych komórek skóry.
  • Alginiany: są to opatrunki wykonane z wodorostów zawierających sód i wapń. Badania wykazały, że przyspieszają proces gojenia.

Preparaty miejscowe

Lekarze mogą również przepisać kremy lub maści, aby przyspieszyć proces gojenia. Jednocześnie zapobiegają dalszym uszkodzeniom skóry. Rodzaj substancji chemicznej znany również jako niszczyciel wolnych rodników może być również przydatny w zapobieganiu uszkodzeniom komórek na poziomie genetycznym.

Antybiotyki

Antybiotyki są przydatne w zapobieganiu infekcjom bakteryjnym, a także zapobiegają rozwojowi infekcji wtórnych.

W ten sam sposób bezpośrednie zastosowanie maści antyseptycznej może również oczyścić odleżyny z wszelkich bakterii, które już są obecne.

Operacja

Czasami wyleczenie odleżyn nie jest możliwe i lekarze muszą uciekać się do operacji, aby uszczelnić ranę i zapobiec dalszemu uszkodzeniu tkanek. Najczęściej stosowaną techniką jest przeszczep. Specjaliści pobierają kawałek skóry i mięśni z innej części ciała i używają ich do uszczelnienia owrzodzenia.

Odleżyny: złożona patologia

Jak widzimy, odleżyny są bardzo powszechne, łatwo się pojawiają, a ponadto wymagają skomplikowanego leczenia. U pacjentów z czynnikami ryzyka – głównie przykutych do łóżka z powodu chorób przewlekłych – należy brać pod uwagę wielokrotne środki zapobiegające bliznowaceniu w celu poprawy rokowania tych zmian.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Anaslema, Fernando Moncayo. “ULCERA POR PRESIÓN: IDENTIFICACIÓN DEL GRADO Y TIPOS.: Unidad de cura avanzada del Hospital Abel Gilbert Pontón.” REVISTA FACULTAD DE CIENCIAS MÉDICAS 2.1 (2021): 1-8.
  • BoykoTatiana, V., T. LongakerMichael, and P. YangGeorge. “Review of the current management of pressure ulcers.” Advances in wound care (2018).
  • Cortés, Olga Lucía, et al. “Uso de apósitos hidrocoloides en la prevención de úlceras por presión en pacientes de alto riesgo: una cohorte retrospectiva.” Investigación y Educación en Enfermería 36.1 (2018).
  • Pedro, M. (2000). Escaras o Ulceras por presión. Manual geriatría y gerontología.
  • Rimareix, F., Delpit, X., Bauer, T., & Lortat-Jacob, A. (2009). Tratamiento quirúrgico de las escaras. EMC – Técnicas Quirúrgicas – Ortopedia y Traumatología. https://doi.org/10.1016/S2211-033X(09)71608-1
  • Zuñiga Carrasco, R. I., Mijangos Pacheco, M., & Puga Cahuich, C. (2015). El manejo de las úlceras por presión: intervenciones encaminadas a un oportuno manejo hospitalario. Artículo de revisión.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.