Odkryj, jakie są najlepsze naturalne środki przeciwzapalne
Zapalenie może pojawić się w wyniku różnych dolegliwości lub chorób, dlatego bardzo często stosuje się leki przeciwzapalne, które mogą pomóc w radzeniu sobie z dyskomfortem. Jednak coraz więcej osób wybiera do leczenia tego problemu naturalne środki przeciwzapalne inne niż tradycyjne leki.
Z tego powodu chcemy podzielić się najlepszymi naturalnymi alternatywami, które wspomogą proces regeneracji i sprawią, że poczujesz się lepiej w jak najkrótszym czasie. Czytaj dalej, zanotuj i dlaczego by nie spróbować?
Najlepsze naturalne środki przeciwzapalne
Urazy, alergie lub schorzenia, takie jak zapalenie stawów, mogą powodować stan zapalny. To jest naturalna reakcja naszego organizmu, gdy coś nie działa poprawnie. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele naturalnych środków przeciwzapalnych, które mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego. Poznaj je tutaj!
1. Kurkuma
Ta przyprawa – pochodzenia indyjskiego – jest jednym z najlepszych naturalnych środków przeciwzapalnych. Tak mówi recenzja opublikowana w czasopiśmie Foods dotycząca skutków zdrowotnych jednego z głównych składników kurkumy: kurkuminy, substancji odpowiedzialnej za jej charakterystyczny pomarańczowy kolor.
Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe, takie jak zapalenie stawów, nie wahaj się dosypać do posiłków odrobinę kurkumy. Możesz również zrobić popularne „złote mleko” na bazie mleka roślinnego. Lub, jeśli wolisz, możesz przyjmować ją jako suplement.
Więcej korzyści z kurkumy tutaj: Pyszna herbata z imbirem i kurkumą, które pomogą Ci schudnąć
2. Ananas
Ananas to owoc o wyraźnych właściwościach przeciwzapalnych. Według publikacji Biotechnology Research International, jest to spowodowane enzymem zwanym bromeliną. Dlatego dobrym pomysłem jest spożywanie co tydzień kilku plasterków owocu w sokach, sałatkach lub koktajlach. Bromelinę można również znaleźć w postaci suplementu.
3. Rozmaryn
Rozmaryn to bogate, aromatyczne zioło, które dodaje smaku potrawom. Jak stwierdza artykuł z Flushing Hospital Medical Center, zawarte w nim związki przeciwzapalne mogą również pomóc wzmocnić układ odpornościowy i poprawić krążenie krwi. Aby cieszyć się jego właściwościami, najlepiej spożywać go w postaci naparu.
Składniki
- 2 szklanki wody (500 ml)
- 2 łyżki rozmarynu (może być suszony) (20 g)
Przygotowanie
- Na początek podgrzej wodę, a gdy dojdzie do wrzenia dodaj rozmaryn.
- Pozostaw do zaparzenia na około 10 minut, zdejmij z ognia i pozostaw do zaparzenia na kolejne 10 minut.
- Przefiltruj i jeśli chcesz, dosłodź miodem lub stewią.
- Pij dwa razy dziennie.
4. Wierzba
Liście tej rośliny zawierają salicynę, środek przeciwzapalny bardzo podobny do aspiryny, który jest użyteczny przy bólach stawów i reumatycznych. Pod tym względem badania opublikowane w Central European Journal of Medicine donoszą, że również ekstrakty z jej kory wydają się mieć porównywalną skuteczność do wyższych dawek aspiryny.
Aby uzyskać wszystkie korzyści, jakie ma do zaoferowania wierzba, możesz ją wypić w postaci naparu lub nałożyć na dotknięte obszary jako kompres.
Składniki
- 1 łyżka suszonych liści wierzby (10 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Przygotowanie
- Na początek podgrzej wodę z liśćmi wierzby i pozostaw ją na 15 minut.
- Zdejmij z ognia i odczekaj kolejne 10 minut.
- Filtruj i konsumuj lub stosuj zewnętrznie, jak wolisz.
5. Czarna porzeczka
Liście tej rośliny są bardzo przydatne w walce z reumatyzmem. Wskazane jest spożywanie codziennie rano czarnej porzeczki lub soku z czarnej porzeczki. Możesz również przygotować herbatę z liści. Mówi się, że działanie tej rośliny przeciwzapalne wynika z zawartych w niej flawonoidów. Stymulują one naturalne wydzielanie substancji odpowiedzialnych za zmniejszenie obrzęku.
Składniki
- 3 łyżki liści czarnej porzeczki (30 g)
- 1 litr wody
Przygotowanie
- Najpierw podgrzewaj wodę przez około 15 minut. Gdy dojdzie do wrzenia, dodaj liście czarnej porzeczki.
- Następnie podgrzewaj przez kolejne 10 minut i zdejmij z ognia.
- Przykryj i pozostaw do ostygnięcia przez 5 minut a następnie przefiltruj.
- Pij zanim ostygnie.
6. Kardamon
To kolejna przyprawa o właściwościach przeciwzapalnych, którą możesz dodawać do posiłków i deserów. Nie wahaj się spróbować również w kawie (w stylu arabskim). Kardamon doskonale nadaje się do wielu przepisów, od zapiekanek po herbatniki. Można go również znaleźć w postaci olejków eterycznych lub suplementów.
7. Skrzyp
Skrzyp jest bardzo popularnym ziołem, ponieważ mówi się, że ma pewne właściwości, które pomagają zmniejszyć gromadzenie się płynów i wspomaga utratę wagi. Mówi się również, że ma działanie lecznicze i przeciwzapalne. Należy go jednak spożywać ostrożnie, ponieważ nadmierne spożycie może powodować skutki uboczne.
Składniki
- 1 szklanka wody (250 ml)
- 1 łyżka suszonego skrzypu (10 g)
Przygotowanie
- Na początek podgrzej wodę w rondelku, a gdy się zagotuje dodaj skrzyp.
- Gotuj przez 10 minut, a następnie odstaw na kolejne 10 minut do naciagnięcia.
- Na koniec przefiltruj i przed wypiciem posłodź miodem.
- Możesz pić 1 lub 2 razy w tygodniu.
8. Imbir
Należący do rodziny „zbliżonej” do kurkumy i kardamonu, korzeń ten jest popularny w tradycyjnej medycynie chińskiej od niepamiętnych czasów. Mówi się, że zmniejsza ból stawów i ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Badanie kliniczne opublikowane w Osteoarthritis and Cartilage donosi, że imbir okazał się silniejszy niż ibuprofen w łagodzeniu przewlekłego bólu mięśni. Nie wahaj się więc skorzystać z jego dobrodziejstw dzięki pysznej pikantnej herbacie. Można go również spożywać w postaci sproszkowanej lub surowej, aby wzmocnić smak i soczystość wszelkiego rodzaju przepisów.
Składniki
- łyżeczka świeżego imbiru (5 g)
- szczypta czarnego pieprzu
- 1 szklanka wody lub herbaty (250 ml)
- 1 łyżka miodu (25 g)
Przygotowanie
- Podgrzej trochę wody.
- Następnie dodaj starty imbir i pieprz.
- Zaparzaj przez kilka minut, a następnie osłodź miodem.
- Pij jeszcze gorący napar.
Być może zainteresuje Cię: Lekarstwo na ból stawów z imbirem i kurkumą
10. Laur (liście laurowe)
Liście laurowe, których tak często używasz w swoich kulinarnych przepisach, mogą pomóc zmniejszyć ból spowodowany reumatyzmem. Ponadto jest to lekarstwo, które wszyscy mamy pod ręką. Roślina ta jest stosowana w kulturze popularnej jako jeden z najlepszych naturalnych środków przeciwzapalnych w leczeniu skręconych kostek, bólu rwy kulszowej i łagodzenia wszelkiego rodzaju stanów zapalnych.
Również od czasów starożytnych liście laurowe stosowano jako lek łagodzący choroby pęcherza moczowego i ukąszenia owadów. Z ich dobrodziejstw można korzystać zarówno zewnętrznie (okłady lub nasiadówki), jak i wewnętrznie (napary).
Składniki
- 1 litr wody
- 1 łyżka liści laurowych (10 g)
Przygotowanie
- Na początek zagotuj wodę, a po ugotowaniu dodaj liście laurowe.
- Pozostaw do zaparzenia na 10 minut, a potem pozostaw do ostygnięcia na 15 minut.
- Filtruj, dosładzaj i pij do 2 filiżanek dziennie.
Jak widać, istnieje kilka opcji, które mogą pomóc w radzeniu sobie ze stanem zapalnym i przyspieszyć proces regeneracji. Teraz, gdy znasz już najlepsze naturalne środki przeciwzapalne, nie wahaj się włączyć ich do swojej codziennej diety i przekonaj się, jak działają.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bliddal H, Rosetzsky A, Schlichting P, Weidner MS, Andersen LA, Ibfelt HH, Christensen K, Jensen ON, Barslev J. A randomized, placebo-controlled, cross-over study of ginger extracts and ibuprofen in osteoarthritis. Osteoarthritis Cartilage. 2000 Jan;8(1):9-12. doi: 10.1053/joca.1999.0264. PMID: 10607493.
- Caballero-Gutiérrez, L., & Gonzáles, G. F. (2016). Alimentos con efecto anti-inflamatorio. Acta Médica Peruana, 33(1), 50-64. http://www.scielo.org.pe/scielo.php?pid=S1728-59172016000100009&script=sci_arttext&tlng=pt
- Grzanna, R., Lindmark, L., & Frondoza, C. G. (2005). Ginger—An Herbal Medicinal Product with Broad Anti-Inflammatory Actions. Journal of Medicinal Food. https://doi.org/10.1089/jmf.2005.8.125
- Hewlings, S. J., & Kalman, D. S. (2017). Curcumin: A Review of Its Effects on Human Health. Foods (Basel, Switzerland), 6(10), 92. https://doi.org/10.3390/foods6100092
- März RW, Kemper F. Weidenrindenextrakt–Wirkungen und Wirksamkeit. Erkenntnisstand zu Pharmakologie, Toxikologie und Klinik [Willow bark extract–effects and effectiveness. Status of current knowledge regarding pharmacology, toxicology and clinical aspects]. Wien Med Wochenschr. 2002;152(15-16):354-9. German. doi: 10.1046/j.1563-258x.2002.02053.x. PMID: 12244878.
- Mohiuddin, E., Asif, M., Akram, M., Uddin, S., Ahmed, A., Usmanghani, K., & Hannan, A. (2010). Curcuma Longa and Curcumin : a Review Article. Rom. J. Biol. – Plant Biol. https://doi.org/10.1186/s13104-017-2728-0
- Rajendra Pavan, Sapna Jain, Shraddha, Ajay Kumar, “Properties and Therapeutic Application of Bromelain: A Review“, Biotechnology Research International, vol. 2012, Article ID 976203, 6 pages, 2012. https://doi.org/10.1155/2012/976203
- Shara, M., & Stohs, S. J. (2015). Efficacy and Safety of White Willow Bark (Salix alba) Extracts. Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.5377