Oddziaływanie ciepła: kto jest najbardziej podatny?

Oddziaływanie ciepła: kto jest najbardziej podatny?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Wysokie temperatury mogą dać się we znaki każdej osobie. Jednak niektórzy są o wiele bardziej podatni na oddziaływanie ciepła niż inni. Dowiedz się więcej o grupach wysokiego ryzyka i zobacz, co możesz zrobić, aby chronić się przed upałem.

Niektóre osoby są o wiele bardziej wrażliwe na oddziaływanie ciepła niż inne. Może się to wiązać z ich typem ciała lub problemami zdrowotnymi. Ci członkowie populacji muszą bardzo dbać o ochronę organizmu przed słońcem w lato.

Oczywiście każdy z nas musi zapewnić sobie podstawową ochronę przed upałem. Powinniśmy na przykład nosić odpowiednie ubrania, dbać o właściwe nawodnienie oraz unikać słońca podczas najcieplejszych momentów dnia. Jednak osoby, które są bardziej wrażliwe na oddziaływanie ciepła powinny zmaksymalizować swoje wysiłki.

Osoby, które są najbardziej wrażliwe na oddziaływanie ciepła to:

  • Dzieci, które nie ukończyły 5 roku życia,
  • Osoby, które przekroczyły 65 rok życia,
  • Osoby cierpiące na choroby przewlekłe,
  • Ludzie, którzy ćwiczą lub pracują pod gołym niebem.

Osoby, które są najbardziej wrażliwe na oddziaływanie ciepła

Dzieci są dość podatne na oddziaływanie ciepła

Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, są bardzo narażone na oddziaływanie ciepła. Dzieje się tak, ponieważ młodsze organizmy szybciej tracą płyny. Tym samym szybciej się odwadniają. Poza tym dzieci szybciej się rozgrzewają ze względu na swój niewielki rozmiar.

Właśnie dlatego musisz chronić je przed bezpośrednim działaniem słońca, gdy temperatura się podnosi, oraz zwracać uwagę na objawy przemęczenia podczas aktywności fizycznej.

Dziecko na plaży

Pamiętaj, że maluchy nie są w stanie rozpoznać pierwszych oznak odwodnienia ani wpływu, jaki ciepło wywiera na ich organizm. Uda Ci się je wychwycić, ponieważ dziecko będzie bardziej zirytowane niż zazwyczaj.

Seniorzy

Kolejna grupa, która jest bardzo podatna na oddziaływanie ciepła, to starsze osoby. Dzieje się tak, ponieważ ośrodek regulacji ciepła znajduje się w podwzgórzu, części mózgu, która reguluje wewnętrzną temperaturę ciała. Niestety jej działanie wraz z wiekiem staje się coraz wolniejsze.

Poza tym członkowie tej grupy nie odczuwają pragnienia tak mocno jak kiedyś. Właśnie dlatego są bardziej narażeni na odwodnienie. W związku z tym warto od czasu do czasu przypominać im o piciu właściwej ilości płynów.

Oprócz tego starsze osoby pocą się mniej niż młodsze. Dlatego też temperatura ich ciała wzrasta. Jeśli z kolei znajdują się dodatkowo w wilgotnym środowisku, które zwiększa pocenie się, to rośnie i nich ryzyko udaru cieplnego.

Osoby z nadciśnieniem

Nadmierne ciepło zwęża tętnice i prowadzi do odwodnienia. Oba te czynniki wpływają negatywnie na osoby cierpiące na nadciśnienie. Dlatego też powinnaś skonsultować się z lekarzem, który podpowie Ci, jak przyjmować leki podczas upałów.

W gorących temperaturach spada ciśnienie tętnicze. Przekłada się to na zmiany działania leków przyjmowanych w standardowych dawkach. Właśnie z tego powodu musisz udać się na kontrolę do lekarza, aby uchronić się przed nieprzyjemnymi niespodziankami.

Pacjenci cierpiący na choroby układu krążenia i otyłość

Wysokie temperatury wpływają również na działanie układu krążenia. Oczywiście ich działanie jest o wiele silniejsze u osób, które już wcześniej miały problemy z układem sercowo-naczyniowym. Dzieje się tak, ponieważ choroby serca zmniejszają umiejętność organizmu do chłodzenia się.

Sama widzisz, jak łatwo może dojść do przegrzania. Poza tym pacjenci cierpiący na choroby serca często używają leków odwadniających, aby pozbywać się wody z organizmu, co zmniejsza ich umiejętność pocenia się. Właśnie dlatego są bardziej podatni na odwodnienie.

Otyła osoba podatna na oddziaływanie ciepła

Problemy z chłodzeniem organizmu dotykają również osoby otyłe. Zazwyczaj gdy jest bardzo ciepło pocą się obficie. Prowadzi to do utraty dużej ilości płynów i soli mineralnych, co często przekłada się na odwodnienie.

Poza tym mają większe ilości tkanki tłuszczowej, co zmienia procesy regulowania temperatury. Tym samym są bardziej narażone na wystąpienie udaru cieplnego.

Sportowcy i osoby pracujące na zewnątrz

Na samym końcu pragniemy wspomnieć o osobach, które wykonują aktywność fizyczną na zewnątrz. Są one o wiele bardziej podatne na oddziaływanie ciepła. Bezpośrednie wystawienie na działanie słońca zwiększa oddziaływanie wysokich temperatur. Zarówno przebywanie na słońcu, jak i aktywność fizyczna, zwiększają ryzyko odwodnienia.

Osoby z każdej z tych grup muszą zadbać o właściwą ochronę, a jeśli to możliwe powinny ograniczyć swoją aktywność do godzin, gdy słońce nie świeci aż tak mocno. Poza tym należy zawsze pamiętać o piciu co najmniej dwa razy tyle płynów co zazwyczaj.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ballester, F. (2008). El impacto del calor extremo en la salud: nuevos retos para la epidemiología y la salud pública.
  • Botas, I., Ferreiro, A., & Soria, B. (2011). Deshidratación en niños. Anales Medicos Mexico.
  • Álvarez-Calatayud, G., Taboada, L., & Rivas, A. (2006). Deshidratación: etiología, diagnóstico y tratamiento. Anales de Pediatria Continuada. https://doi.org/10.1016/S1696-2818(06)73627-7

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.