Nerki — kilka prostych sposobów na ich oczyszczenie

Oprócz tego, że soda oczyszczona pomoże w utrzymaniu odpowiedniej kwasowości krwi, usprawni działanie nerek i zapobiegnie powstawaniu kamieni nerkowych.
Nerki — kilka prostych sposobów na ich oczyszczenie

Ostatnia aktualizacja: 31 grudnia, 2018

Warto pamiętać o tym, że nasze nerki przez cały dzień wykonują nieustanną pracę, oczyszczając krew z wszelkich toksyn i zanieczyszczeń. W głównej mierze od tego zależy stan naszego zdrowia i jakość życia. Dziś dowiesz się jak w naturalny i prosty sposób wspomóc nerki, aby mogły służyć nam przez długie lata.

Oczyszczamy nerki

Nerki pracują nieprzerwanie przez całe nasze życie. Filtrują, oczyszczają, usuwają nadmiar soli, uwalniają hormony, a jednocześnie kontrolują ciśnienie krwi i utrzymują równowagę elektrolitów w organizmie.

Wiele osób zapomina o ważnej roli, jaką odgrywają te narządy i pozwala sobie na ekscesy narażające na zaburzenia ich funkcjonowania czy też nie dbają o zdrowy tryb życia. Pozwalając na to prędzej, czy później można spodziewać się poważnych problemów.

Poziom kreatyniny wzrasta, a nerki przestają odpowiednio filtrować krew. Skutkuje to złym ogólnym samopoczuciem i napuchnięciem. Każdy z osobna powinien zdać sobie sprawę z tego, jak skomplikowane jest życie pacjentów zmuszonych do poddawania się codziennym dializom.

Pomyśl o tym i zadbaj o stan i siłę swoich nerek, byś mógł cieszyć się życiem w zdrowiu przez długi czas.

Gdy nerki zaczynają mieć problemy…

Na pewno, wiele osób sporadycznie obserwuje u siebie jeden lub więcej z wymienionych poniżej symptomów. Alarmem powinna być sytuacja, w którym objawy te utrzymują się przez dłuższy czas. Bywają dni, gdy czujemy się bardziej zmęczeni lub cierpimy z powodu opuchniętych nóg.

Ból pleców

Jest to całkiem normalne, jeśli jednak powtarza się to regularnie, a dodatkowo uskarżamy się na ogólne złe samopoczucie lub ciągła potrzeba pójścia do toalety, powinniśmy udać się do lekarza. A oto niektóre z możliwych objawów:

 • odczuwalne ciągłe zmęczenie
 • opuchnięcie nóg, zwłaszcza w kostkach
 • swędzenie całego ciała i zdenerwowanie
 • częstsze niż zwykle oddawanie moczu
 • utrata apetytu, zawroty głowy, wymioty
 • drętwienie nóg i rąk
 • nieustająca senność
 • niektóre partie skóry stają się ciemniejsze

5 sposobów na oczyszczenie nerek

1. Soda oczyszczona na Twoje nerki

Na pewno wielu z Was już słyszało o tej metodzie. Wodorowęglan sodu działa jak elektrolit pochodzenia naturalnego, który pozwala kontrolować i regulować poziom kwasowości we krwi (pH).

Soda oczyszczona

Gdy zaczynają się początki problemów z nerkami, z reguły jest to kwasica nerkowa, która zmienia prawidłową czynność nerek.

Wodorowęglan sodu pomoże w utrzymaniu optymalnej równowagi, unikając tym samym powstawania wyżej wspomnianej kwasicy, oprócz tego zapobiegnie powstawaniu kamieni, a jednocześnie poprawi funkcjonowanie nerek.

Zaleca się w jednej szklance wody rozpuścić jedną łyżeczkę sody oczyszczonej i tak przygotowany preparat przyjmować trzy razy w tygodniu.

2. Zalety octu jabłkowego

Tutaj w occie jabłkowym znajdziemy kwas, który jest korzystny dla nerek. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać zaprzeczeniem — przecież wcale nie chcemy jeszcze bardziej zakwasić krwi.

Ocet jabłkowy

Jednak to, w czym tak naprawdę pomaga ocet jabłkowy to przyspieszenie metabolizmu i sprawniejsze oczyszczanie i usuwanie toksycznych związków z organizmu. Warto po głównym posiłku wypić szklankę wody z dodatkiem jednej łyżeczki właśnie tego produktu.

3. Najlepsze zioła dla nerek

Fitoterapia inaczej ziołolecznictwo jest doskonała przy oczyszczaniu nerek. Wspomaga efektywniejsze filtrowanie, pomaga na stany zapalne, zapobiega formowaniu się kamicy nerkowej. Które rośliny zatem najlepiej nadają się do przygotowania popołudniowego naparu?

Mniszek lekarski
 • bazylia doskonale zapobiega powstawaniu bolesnych kamieni nerkowych. Najlepiej wykonać napar z 5 liści rośliny, a następnie dodać łyżkę miodu
 • mniszek lekarski to jedno z najlepszych i najskuteczniejszych ziół, które wspomaga trawienie i pracę wątroby oraz nerek. Usprawnia usuwanie toksyn z organizmu, a jedyne co wystarczy zrobić to przygotować napar z dwóch łyżeczek zioła, gotując je przez około 15 minut. Zaleca się picie raz dziennie
 • imbir, który jest uważany za jeden z najlepszych naturalnych korzeni, świetnie sprawdzi się nie tylko w przypadku infekcji, zapaleń i dolegliwości bólowych, ale również oczyści i wzmocni wątrobę i nerki

4. Najlepsze owoce i soki

 • arbuz przez medycynę naturalną uważany jest za owoc, który doskonale nadaje się przy leczeniu i oczyszczaniu nerek. Dlaczego? Ponieważ znajdziemy w nim mnóstwo wody i pomaga w oczyszczeniu krwi i tkanek. Pamiętajmy, że najlepiej spożywać go świeżego
Granat
 • sok z granatu dzięki swoim ściągającym i kwaśnym właściwościom jest niezastąpiony, gdy nerki wołają o pomoc

5. Oliwa z oliwek i cytryna

Oliwa z oliwek jest bogata w kwasy oleinowe, świetnie zapobiegające stanom zapalnym. Oprócz tego jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które zapobiegają procesom utleniania.

Cytryna

Jeżeli zdecydujesz się rano na jedną łyżkę oliwy z oliwek z dodatkiem kilku kropli cytryny, skutecznie zapobiegniesz powstawaniu kamieni nerkowych.

Spróbuj oczyścić i wzmocnić swoje nerki już dzisiaj!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Zhang, J. L., Rusinek, H., Chandarana, H., & Lee, V. S. (2013). Functional MRI of the kidneys. Journal of Magnetic Resonance Imaging. https://doi.org/10.1002/jmri.23717
 • Ekberg, O., & Nylander, G. (2019). Anatomy and physiology. In Medical Radiology. https://doi.org/10.1007/174_2017_58
 • U.S. Department of Health and Human Services. (2009). The Kidneys and How They Work. National Institutes of Health. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
 • Siddiqui WA, Shahzad M, Shabbir A, Ahmad A. Evaluation of anti-urolithiatic and diuretic activities of watermelon (Citrullus lanatus) using in vivo and in vitro experiments. Biomed Pharmacother. 2018 Jan;97:1212-1221. doi: 10.1016/j.biopha.2017.10.162. Epub 2017 Nov 12. PMID: 29145146.
 • Di Iorio, B. R., Bellasi, A., Raphael, K. L., Santoro, D., Aucella, F., Garofano, L., Ceccarelli, M., Di Lullo, L., Capolongo, G., Di Iorio, M., Guastaferro, P., Capasso, G., & UBI Study Group (2019). Treatment of metabolic acidosis with sodium bicarbonate delays progression of chronic kidney disease: the UBI Study. Journal of nephrology32(6), 989–1001. https://doi.org/10.1007/s40620-019-00656-5
 • National Kidney Foundation. 10 Signs You May Have Kidney Disease. Recuperado el 3 de mayo de 2021. https://www.kidney.org/news/ekidney/august14/10_Signs_You_May_Have_Kidney_Disease

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.