Ocet biały do czyszczenia domu - jak go używać?
Czy kiedykolwiek wpadło Ci do głowy, aby wykorzystać ocet biały do czyszczenia domu? Chociaż obecnie istnieją setki produktów do każdego w zasadzie domowego zadania, wiele osób preferuje ten rodzaj ekologicznego środka czyszczącego.
Najlepsze w tym wszystkim jest to, że ocet biały ma wiele zastosowań, jest bezpieczny i na dodatek bardzo tani.
Ocet biały to tak naprawdę nieprawidłowy, potoczny termin. Prawidłowa jego nazwa to „ocet spirytusowy”. Powstaje on w wyniku alkoholowej fermentacji buraków cukrowych, trzciny cukrowej, cukru kukurydzianego, ziemniaków, słodu lub innych roślin.
Większość ludzi używa go do gotowania, ponieważ ocet doskonale sprawdza się w sałatkach, sosach lub przetworach. Ma jednak również różne ciekawe zastosowania w domu.
W jaki sposób ocet może pomóc w czyszczeniu domu?
Ocet biały jest wspaniałym produktem, który pomaga dezynfekować różne powierzchnie w domu. Jest przyjazny dla środowiska, nie kosztuje zbyt wiele i okazuje się być niezwykle przydatny w wielu różnych pracach domowych.
Ze względu na jego właściwości antyseptyczne i przeciwdrobnoustrojowe istnieje wiele sposobów użycia octu do czyszczenia domu. W rzeczywistości był to jeden z najczęściej używanych składników czyszczących w dawnych czasach. Te zastosowania są nadal aktualne i często wybierane przez ludzi, którzy chcą zadbać o środowisko naturalne.
Ta popularność wynika z faktu, że w przeciwieństwie do w zasadzie wszystkich detergentów i innych tradycyjnych produktów czyszczących ocet nie zawiera w składzie żadnych agresywnych chemikaliów. Ponadto nie powoduje alergii i może być tak samo skuteczny, jak wiele markowych produktów czyszczących.
Niektóre z najbardziej typowych zastosowań octu do czyszczenia obejmują między innymi takie aspekty jak:
- Eliminacja plam na odzieży i powierzchni mebli
- Dezynfekcja powierzchni sanitarnych (takich jak płytki łazienkowe lub kuchenne)
- Dogłębne czyszczenie toalet i wanien
- Eliminacja pozostałości wapna i kamienia
- Nabłyszczanie powierzchni metalowych
- Czyszczenie garnków i patelni
- Neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów
- Dezynfekcja lodówek i piekarników
- Czyszczenie pozostałości po smarach, olejach i innych tłuszczach
- Zmiękczanie tkanin
Jak wykorzystać ocet do czyszczenia domu?
Istnieje wiele sposobów wykorzystania białego octu do czyszczenia domu. Chociaż może być on stosowany samodzielnie jako środek czyszczący, jest o wiele bardziej skuteczny w połączeniu z innymi naturalnymi składnikami, takimi jak soda oczyszczona, sól lub cytryna. Rzućmy okiem na kilka ciekawych opcji.
Wyjątkowo uniwersalny środek do czyszczenia
Najlepszym sposobem użycia jest rozcieńczenie go wodą lub zmieszanie z cytryną, lub sodą oczyszczoną.
Uniwersalny środek czyszczący na bazie octu może służyć do usuwania brudu z kuchni, sypialni, łazienek i innych miejsc w domu. Jest też idealny do usuwania kurzu, plam z tłuszczu i innych resztek jedzenia. Ale co jest jego najlepszą zaletą? Ocet eliminuje bakterie!
Składniki jakich będziesz potrzebować:
- 1 szklanka białego octu (250 ml)
- 1/2 szklanki wody (125 ml)
- 15 kropli olejku z drzewa herbacianego lub olejku z cytryny
Sposób przygotowania opisywanego środka:
- Najpierw połącz ocet z wodą.
- Następnie dodaj do niego krople olejku.
- Teraz przelej preparat do butelki z rozpylaczem.
- Spryskaj go na powierzchnie, które chcesz oczyścić i przetrzyj szmatką!
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Metody czyszczenia piekarnika: pięć wskazówek, które musisz wypróbować
Naturalny środek do odtłuszczania
Pozostałości tłuszczu są zwykle trudne do usunięcia bez specjalnego produktu. Na szczęście połączenie cytryny i octu może pomóc w pozostawieniu powierzchni lśniąco czystymi.
Składniki jakich będziesz potrzebować:
- 1 cytryna
- 1/4 szklanki białego octu (62 ml)
Sposób przygotowania opisywanego środka:
- Najpierw przekrój cytrynę na pół i wyciśnij soki z obu połówek na zatłuszczonej powierzchni.
- Następnie pozostaw tak na około 2 – 3 minuty, a następnie spryskaj to samo miejsce octem.
- Pozostaw całość na kolejne 10 minut, a następnie przetrzyj szmatką i spłucz wodą.
Środek do czyszczenia mebli z drewna
Ocet spirytusowy nie niszczy drewnianych mebli i może pomóc w ich konserwacji. Używając kombinacji octu i oliwy z oliwek możesz wyczyścić i nabłyszczyć swoje drewniane meble.
Środek ten usunie również ślady po kubkach i zapobiegnie rozwojowi pleśni.
Składniki jakich będziesz potrzebować:
- 1/2 szklanki octu (125 ml)
- 1/4 szklanki oliwy z oliwek (62,5 ml)
Sposób przygotowania opisywanego środka:
- Najpierw wlej ocet do słoika lub pojemnika.
- Następnie połącz go z oliwą z oliwek.
- Mieszaj lub wstrząsaj pojemnikiem tak długo, aż uzyskasz jednorodną mieszaninę. Następnie rozprowadź ją po czyszczonej powierzchni.
- Na koniec rozprowadź jeszcze odrobinę tego środka trochę na uprzednio wyczyszczonej powierzchni drewna i przetrzyj ją dokładnie miękką ściereczką.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Odkurzanie mebli: domowe skuteczne metody
Naturalny środek do prania
Aby móc odstawić na bok choć na chwilę detergenty chemiczne, które zanieczyszczają środowisko, możesz wypróbować połączenie octu i sody oczyszczonej. Działa ono skutecznie na Twoje ubrania, usuwając z nich brud, a nawet plamy. Ponadto ocet zastępuje także tradycyjne środki zmiękczające tkaniny.
Składniki jakich będziesz potrzebować:
- 1 szklanka sody oczyszczonej (200 g)
- 1 szklanka octu (250 ml)
Sposób przygotowania opisywanego środka:
- Najpierw rozpuść sodę oczyszczoną w occie wykorzystując do tego celu głęboką miskę lub garnek (jest to ważny krok, ponieważ mieszanina będzie się mocno pienić).
- Następnie wlej tak uzyskaną miksturę do pralki lub użyj jej wcześniej do zwilżenia ubrań.
- Opcjonalnie możesz dodać też sodę oczyszczoną i ocet do przegródek na detergenty w pralce.
Czy używałeś już octu do czyszczenia domu? Jak widać, jest to bardzo przydatny środek w zwykłych pracach domowych. Daj mu szansę, a zaczniesz od razu unikać innych produktów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia i środowiska.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Zota, A. R., Singla, V., Adamkiewicz, G., Mitro, S. D., & Dodson, R. E. (2017). Reducing chemical exposures at home: Opportunities for action. Journal of Epidemiology and Community Health. https://doi.org/10.1136/jech-2016-208676
- Michael C. Beuhler, Henretig, F. M., Gala, P., Meaney, P., Wolfe, H., Lewis, L., … Pillai, S. K. (2012). Health Hazards Associated with Laundry Detergent Pods — United States, May–June 2012. MMWR, Morbidity & Mortality Weekly Report.
- Mas, A., Troncoso, A. M., García-Parrilla, M. C., & Torija, M. J. (2015). Vinegar. In Encyclopedia of Food and Health. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-384947-2.00726-1
- Pravasi, S. D. (2014). Acetic Acid. In Encyclopedia of Toxicology: Third Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-386454-3.00216-5
- Krehbiel, D. (2014). Acetic Acid Content of Vinegar.