Objawy infekcji zębów, która rozprzestrzenia się na organizm

Objawy nieleczonej infekcji zębów mogą się pogorszyć i rozprzestrzenić na inne części ciała. W tym artykule powiemy Ci, jakie oznaki wskazują na zakażenie i jak można się z nimi uporać.
Objawy infekcji zębów, która rozprzestrzenia się na organizm
Vanesa Evangelina Buffa

Napisane i zweryfikowane przez dentysta Vanesa Evangelina Buffa.

Ostatnia aktualizacja: 15 listopada, 2022

Czasami objawy infekcji zębów nie są traktowane poważnie. Pozostawienie zainfekowanego i nieleczonego zęba może mieć poważne, a nawet zagrażające życiu konsekwencje.

W tym artykule omówimy główne objawy infekcji zębów. Opiszemy również, co się stanie, jeśli zakażenie rozprzestrzeni się w organizmie i jak można je leczyć.

Co to jest infekcja zębów i jakie są jej objawy?

Infekcja zębów, znana również jako ropień zęba, to nagromadzenie ropy w zębie z powodu wniknięcia bakterii. Mikroorganizmy mogą przedostać się do zęba przez nieleczone ubytki, złamania, pęknięcia lub nieszczelne wypełnienia dentystyczne.

Infekcja dentystyczna może być zlokalizowana w różnych obszarach zęba. Jeśli znajduje się na czubku korzenia, nazywa się to infekcją korzenia lub ropniem okołowierzchołkowym; Jeśli występuje w dziąsłach, po bokach korzenia zęba, nazywa się to ropniem przyzębia.

Oto niektóre objawy infekcji zębów:

  • Ból: objawia się uczuciem pulsowania w zębie i intensywnym, przeszywającym, uporczywym bólem promieniującym do szyi, ucha i szczęki. Pogarsza się podczas leżenia.
  • Wrażliwość: dyskomfort odczuwamy podczas żucia, zaciskania zębów oraz przy gorącym lub zimnym jedzeniu.
  • Uszkodzenie dziąseł: obrzęk w okolicy dziąseł w pobliżu zęba. Wygląda jak pryszcz, z którego wypływa ropa. Kiedy pęka, może zmniejszyć ból, ale nie oznacza to, że infekcja została wyleczona.
  • Obrzęk w okolicy: może wystąpić zwiększenie objętości twarzy lub policzków w pobliżu dotkniętego zęba.
  • Opuchnięte węzły chłonne: opuchnięte i tkliwe w dotyku węzły żuchwy i szyi.
  • Gorączka.
  • Nieświeży oddech i nieprzyjemny smak w ustach.
  • Trudności w połykaniu lub oddychaniu.

Jakie są objawy infekcji zęba, która rozprzestrzenia się na organizm?

Nieleczona infekcja zęba nie zniknie. Czasami ropnie pękają i ból ustępuje, ale bakterie pozostają w zębie, więc problem nadal wymaga leczenia.

Pozostawienie nieleczonego ropnia zęba może mieć poważne konsekwencje, ponieważ infekcja może rozprzestrzenić się na inne obszary, takie jak szczęka, głowa i szyja. Bakterie przemieszczają się nawet przez krwiobieg i powodują posocznicę (infekcję, która rozprzestrzenia się w całym ciele i może skończyć się śmiercią).

Objawy infekcji zęba, która rozprzestrzenia się na organizm, mogą obejmować następujące dolegliwości:

  • Ogólne złe samopoczucie: pacjent odczuwa zmęczenie, bóle głowy, zawroty głowy i oszołomienie.
  • Gorączka: może wystąpić wzrost temperatury ciała. Towarzyszy mu pocenie się i zaczerwienienie skóry lub niewyjaśnione wysypki skórne.
  • Obrzęk twarzy: może wystąpić opuchlizna na twarzy, obrzęk dna jamy ustnej lub obszaru podoczodołowego. To utrudnia oddychanie i połykanie. Powoduje też brak możliwości pełnego otwarcia jamy ustnej i dyskomfort w poruszaniu językiem. Skóra jest napięta, gorąca i bolesna.
  • Odwodnienie: mniejsza częstotliwość codziennego oddawania moczu. Może wystąpić bolesne oddawanie ciemnego, skoncentrowanego moczu. Pacjent może również doznać uczucia zdezorientowania.
  • Przyspieszone tętno: tętno osoby może być szybkie i może mu towarzyszyć ból w klatce piersiowej.
  • Zwiększona częstość oddechów: osoba może oddychać więcej niż 25 oddechów na minutę.
  • Problemy żołądkowe: obejmują bóle brzucha, wymioty i biegunkę.
sepsa we krwi
Sepsa to poważna choroba, która wiąże się z rozprzestrzenianiem drobnoustrojów przez krew.

Możesz być zainteresowany przeczytaniem również tego artykułu: Wybielanie zębów: naturalne sposoby

Jak interweniować, zanim pojawią się te objawy infekcji zębów?

Kiedy odczuwasz ból lub dyskomfort w jakimkolwiek zębie, cierpisz z powodu urazu zęba lub zauważasz ubytek, dziurę lub plamy na zębach, najlepiej jest nie tracić czasu i skonsultować się z dentystą w celu wyleczenia problemu, zanim się pogorszy. Przyjmowanie leków przeciwzapalnych, unikanie bardzo zimnych lub gorących pokarmów lub żucie po drugiej stronie bólu może złagodzić sytuację, ale nie zastępuje właściwego leczenia.

Kiedy masz objawy ropnia zębowego, ważne jest, aby natychmiast skonsultować się z dentystą i zacząć leczyć infekcję. W przypadkach, gdy bólowi zęba towarzyszy gorączka, obrzęk twarzy i trudności w oddychaniu lub połykaniu, wskazane jest pilne udanie się na pogotowie, ponieważ objawy te wskazują, że infekcja zębów rozprzestrzeniła się na organizm.

Możliwe metody leczenia

Aby leczyć objawy infekcji zębów, dentysta spróbuje się jej pozbyć, stosując niektóre z poniższych opcji.

Drenaż ropnia

Dentysta wykonuje małe nacięcie nad ropniem w celu odprowadzenia zawartej w nim ropy. Stosuje nacisk, aby zawartość spłynęła, a obszar przemywa roztworem fizjologicznym. Czasami musi pozostawić gumowy drenaż, aby rana się nie zamknęła i wydzielina dalej wychodziła.

Leczenie kanałowe

W celu wyeliminowania infekcji i zachowania chorego zęba stomatolog może przeprowadzić leczenie endodontyczne czyli kanałowe. Polega ono na perforowaniu elementu zęba aż do dotarcia do środka, gdzie znajduje się zainfekowana tkanka miazgi.

Stomatolog specjalista oczyszcza i drenuje każdy kanał przy pomocy instrumentów i płukań. Następnie wypełnia i uszczelnia wszystkie kanały. Na ząb zakłada się wypełnienie lub koronę w celu przywrócenia jego anatomii.

Wyrwanie zęba

W przypadkach, gdy leczenie kanałowe nie jest możliwe, zainfekowany ząb należy usunąć. Operacja obejmuje również odprowadzenie nagromadzonej ropy i bardzo dokładne oczyszczenie zainfekowanego obszaru.

Antybiotyki

Poza ustalonym leczeniem stomatologicznym zwykle konieczne jest uzupełnienie leczenia antybiotykami. Pomaga to eliminować bakterie, zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji i przyspiesza powrót do zdrowia.

antybiotyki na objawy infekcji zębów
Antybiotyki są jedną z głównych opcji terapeutycznych ropni zębowych i sepsy.

Hospitalizacja

Pacjenci z objawami ciężkiej infekcji zębów, która rozprzestrzenia się w organizmie, powinni zostać przyjęci do szpitala i pilnie zbadani przez chirurga szczękowo-twarzowego.

Dożylnie podaje się antybiotyki  i przeprowadza chirurgiczny drenaż ropnia. Należy ponadto ocenić stopień choroby układu oddechowego i monitorować pacjenta pod kątem możliwości wystąpienia sepsy.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: 3 samodzielne zabiegi usuwania kamienia nazębnego

Jak zapobiegać infekcji zębów

Aby uniknąć pojawienia się irytujących objawów infekcji zębów, należy regularnie pielęgnować pewne nawyki. Właściwa higiena jamy ustnej to klucz do zdrowych ust.

Częste szczotkowanie i nitkowanie jest konieczne, aby uniknąć ubytków, które nieleczone mogą prowadzić do infekcji. Stosowanie fluoru i zbilansowana dieta o niskiej zawartości cukru również zapobiegnie tej chorobie zębów.

Regularne wizyty u dentysty to kolejny kluczowy nawyk. Najlepiej robić przeglądy stomatologiczne co sześć miesięcy.

Zlekceważenie objawów infekcji zębów może mieć poważne konsekwencje. W przypadku jakiegokolwiek dyskomfortu w jamie ustnej zaleca się konsultację z dentystą, aby natychmiast zająć się problemem, zanim się pogorszy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • de Los Ángeles, Fernándezt Mª, et al. “Complicaciones severas de infecciones odontogénicas.” Revista Médica Clínica Las Condes 25.3 (2014): 529-533.
  • Ruiz, Luis Rodrigo Saucedo, and Luis Eder Fernández Reyes. “Tratamiento de absceso periapical agudo: Reporte de caso clínico.” Revista Mexicana de Estomatología 4.1 (2017): 71-72.
  • Larena Fernández, Israel, et al. “Absceso submandibular producido por caries dental.” Pediatría Atención Primaria 18.71 (2016): e107-e110.
  • Raya, Purificación Robles, et al. “Manejo de las infecciones odontogénicas en las consultas de atención primaria:¿ antibiótico?.” Atención Primaria 49.10 (2017): 611-618.
  • López-Fernández, R. M., J. Téllez-Rodríguez, and A. F. Rodríguez-Ramírez. “Las infecciones odontogénicas y sus etapas clínicas.” Acta pediátrica de México 37.5 (2016): 302-305.
  • Peña-Vera, Juan Jose. “Cirugía de absceso periodontal provocado por un proceso carioso.” Dominio de las Ciencias 6.4 (2020): 471-489.
  • Velasco, Ignacio, and Reinaldo Soto. “Principios para el tratamiento de infecciones odontogénicas con distintos niveles de complejidad.” Revista chilena de cirugía 64.6 (2012): 586-598.
  • Lascano Lucio, Mercy Catalina, and Karina Mishelle Ramírez Sánchez. Complicaciones sistémicas relacionadas con procesos infecciosos de origen odontógeno. BS thesis. Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología, 2019.
  • González Quintero, Roberto, et al. Manejo de antibióticos en la práctica odontológica. Narración literaria. Corporación Universitaria Rafael Núñez, 2020.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.