Objawy Beri-beri: gdy dochodzi do niedoboru tiaminy w organizmie

Beri-beri to patologia, która pojawia się z powodu niedoboru witaminy B1 lub tiaminy. Nieleczona może prowadzić do śmierci.
Objawy Beri-beri: gdy dochodzi do niedoboru tiaminy w organizmie
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Organizm potrzebuje witamin do prawidłowego funkcjonowania, a ich brak w organizmie może wywołać pojawienie się wielu różnych schorzeń. Beri-beri to stan, który pojawia się w wyniku niedoboru witaminy B1, który może być śmiertelny, jeśli nie zostanie wyleczony na czas.

Witamina B1 czyli tiamina to związek należący do witamin z grupy B. Substancja ta odgrywa fundamentalną rolę zarówno w pozyskiwaniu energii z węglowodanów, jak i w skurczu mięśni. Beri-beri może wpływać na układ sercowo-naczyniowy i nerwowy. Dzieci w krajach słabo rozwiniętych są bardzo podatne na ten stan.

Objawy beri-beri

Główne objawy niedoboru witaminy B1 będą zależeć od rozwoju choroby. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją 3 rodzaje beri-beri i każdy z nich dotyczy różnych narządów lub wieku.

1. Mokre beri-beri

Ta forma manifestacji wpływa na układ sercowo-naczyniowy. W rzeczywistości badania dowodzą, że mokra beri-beri może powodować zastoinową niewydolność serca. Głównym objawem odczuwanym przez osoby z mokrą beri-beri jest obrzęk kończyn dolnych. Obrzęk jest zwykle miękki, uciskowy, niebolesny i bez zaczerwienienia.

Ponadto w najcięższych przypadkach może wpływać na cały organizm. Inne typowe objawy kliniczne tej formy prezentacji obejmują:

 • Kołatanie serca.
 • Przyspieszone tętno.
 • Ból w klatce piersiowej.
 • Duszność.
 • Przewlekłe zmęczenie lub nagłe zmęczenie.
Opuchnięte nogi z powodu beri-beri.
Mokra postać zaburzenia występuje z gromadzeniem się płynów w organizmie w postaci obrzęku.

2. Suche beri-beri

Objawy suchego beri-beri są związane z układem nerwowym. Ta forma prezentacji może powodować zwyrodnienie nerwów, a ludzie mogą rozwinąć zanik mięśni i utratę odruchów. Inne często zgłaszane objawy kliniczne to:

 • Utrata czucia w zaatakowanych kończynach.
 • Uogólniony ból.
 • Zmniejszone napięcie mięśniowe.
 • Paraliż nóg.
 • Dezorientacja.
 • Wymioty.

3. Dziecięca beri-beri

Infantylne beri-beri zazwyczaj wpływ na dzieci pomiędzy 2 a 6 miesiącem życia. Patologia pojawia się z powodu niskiej zawartości tiaminy w mleku matki. W ostrej fazie u niemowląt rozwija się duszność i sinica. Ponadto może rozwinąć się niewydolność serca.

Ponadto niemowlęta często mają afonię w fazie przewlekłej. Kiedy tak się dzieje, dziecko próbuje płakać, ale nie wydaje żadnego dźwięku.

Przyczyny zaburzenia

Główną przyczyną tej patologii jest niedostateczna podaż tiaminy w diecie lub zmiany ogólnoustrojowe uniemożliwiające jej wchłanianie. Beri-beri jest bardzo rzadką patologią w krajach rozwiniętych, ponieważ większość dostępnych na rynku produktów spożywczych jest wzbogacona witaminą B1.

Wiele badań pokazuje, że populacją najbardziej zagrożoną są chroniczni alkoholicy. Alkohol może zaburzać funkcjonowanie układu pokarmowego i uniemożliwiać prawidłowe wchłanianie tiaminy zawartej w pożywieniu. Istnieje również choroba genetyczna, która uniemożliwia wchłanianie tiaminy, powodując genetyczną beri-beri.

Inne grupy o wysokim ryzyku rozwoju beri-beri obejmują:

 • Osoby, których głównym źródłem pożywienia jest ryż i zmielone zboża.
 • Starsi.
 • Pacjenci z HIV/AIDS, cukrzycą lub nadczynnością tarczycy.
 • Osoby, które przeszły operację bariatryczną.
 • Kobiety w ciąży z obfitą biegunką i wymiotami.

Możliwe konsekwencje

Powikłania lub konsekwencje beri-beri pojawiają się, gdy początkowe objawy nie są leczone w odpowiednim czasie i dochodzi do uszkodzenia dotkniętych narządów. Zespół Wernickego-Korsakowa jest najcięższym powikłaniem ośrodkowego układu nerwowego.

Badania pokazują, że omawiany zespół obejmuje dwie różne patologie: encefalopatię Wernickego i zespół Korsakowa. Encefalopatia Wernickego uszkadza niektóre obszary mózgu, a dokładniej wzgórze i podwzgórze, i może powodować następujące objawy:

 • Utrata pamięci.
 • Dezorientacja.
 • Problemy ze wzrokiem.
 • Utrata koordynacji mięśniowej.

Z kolei encefalopatia Korsakoffa trwale uszkadza obszar mózgu związany z pamięcią. W tym sensie głównym prezentowanym objawem jest amnezja wsteczna lub następcza.

Leczenie beri-beri

Celem leczenia beri-beri jest zwiększenie stężenia tiaminy w organizmie. W związku z tym lekarze przepisują podawanie witaminy egzogennie, w postaci tabletek lub zastrzyków. W trakcie leczenia pacjenci powinni okresowo wykonywać badania krwi w celu monitorowania poziomu tiaminy. Dawki witaminy B1 należy zmniejszać, gdy poziom we krwi zbliża się do normy.

Ewentualne powikłania niedoboru witaminy B1 należy leczyć objawowo. Na szczęście uszkodzenie serca i nerwów obwodowych jest zwykle odwracalne.

Produkty spożywcze
Pokarmy bogate w witaminę B1 są zróżnicowane, ale niektóre kraje wzbogacają komercyjne mąki i mleko w składniki odżywcze.

Zapobieganie

Najlepszym sposobem zapobiegania wystąpieniu beri-beri jest zwiększenie spożycia pokarmów bogatych w tiaminę. Zalecane dzienne spożycie witaminy B1 dla mężczyzn wynosi 1,2 miligrama, a dla kobiet 1,1 miligrama.

Pacjenci powinni zwiększyć spożycie następujących produktów:

 • Czerwone mięso.
 • Orzechy i suszone owoce.
 • Jogurt.
 • Zboża i rośliny strączkowe.
 • Nabiał.
 • Ryby i owoce morza.

Ponadto matki powinny upewnić się, że mleko modyfikowane ich niemowląt zawiera odpowiedni poziom tiaminy. Można to zrobić, sprawdzając etykietę i odczytując wszystkie składniki produktu.

Beri-beri: rzadka i śmiertelna choroba

Częstość występowania beri-beri na całym świecie jest niska, ponieważ większość dostępnych na rynku produktów spożywczych jest wzbogacona tiaminą. Jednak u niektórych osób, np. przewlekłych alkoholików, bardziej prawdopodobne jest wystąpienie tego zaburzenia.

Objawy beri-beri wpływają zarówno na serce, jak i układ nerwowy, a nieodwracalne uszkodzenia mogą wystąpić, jeśli nie zostaną szybko leczone. W tym sensie ważne jest, aby jak najszybciej zwrócić się o specjalistyczną pomoc medyczną, jeśli masz objawy wskazujące.

To może Cię zainteresować ...
Jakie choroby wywołuje niedobór witamin?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Jakie choroby wywołuje niedobór witamin?

Witaminy to związki niezbędne do funkcjonowania organizmu. W tym artykule opowiemy Ci, jakie choroby może wywołać niedobór witamin.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • DiNicolantonio JJ, Liu J, O’Keefe JH. Thiamine and Cardiovascular Disease: A Literature Review. Prog Cardiovasc Dis. 2018 May-Jun;61(1):27-32.
 • Lei Y, Zheng MH, Huang W, Zhang J et al. Wet beriberi with multiple organ failure remarkably reversed by thiamine administration: A case report and literature review. Medicine (Baltimore). 2018 Mar;97(9):e0010.
 • Wiley KD, Gupta M. Vitamin B1 Thiamine Deficiency. 2021 Jun 21. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 Jan–.
 • Whitfield KC, Bourassa MW, Adamolekun B, Bergeron G et al. Thiamine deficiency disorders: diagnosis, prevalence, and a roadmap for global control programs. Ann N Y Acad Sci. 2018 Oct;1430(1):3-43.
 • Akhouri S, Kuhn J, Newton EJ. Wernicke-Korsakoff Syndrome. 2021 Jul 18. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 Jan–.
 • Wilson RB. Pathophysiology, prevention, and treatment of beriberi after gastric surgery. Nutr Rev. 2020 Dec 1;78(12):1015-1029.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.