Obfita miesiączka: domowe sposoby, by ulżyć w bólu
Jeśli obfita miesiączka to nasz problem, musimy znaleźć sposób, aby móc ją kontrolować, ponieważ może ona powodować różne problemy, takie jak deficyt żelaza lub nadmierne osłabienie.
Obfita miesiączka jest problemem dla wielu kobiet, które każdego miesiąca odczuwają wielki dyskomfort w codziennym życiu. Ponadto okresowi mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak ból, zmęczenie, zawroty głowy itp.
Odkryj w tym artykule najlepsze domowe środki do walki z obfitą miesiączką w naturalny sposób. W ten sposób będziesz w stanie zrównoważyć poziom hormonów bez konieczności uciekania się do jakichkolwiek leków.
Każda, niezależnie od tego, czy zwykła, czy też obfita miesiączka jest inna!
Każda kobieta przechodzi inaczej miesiączkę. Niektóre ledwo zauważają jej obecność i nie mają żadnych dolegliwością z nią związanych. Inne z kolei cierpią na różne objawy w tym okresie, a nawet przed jej pojawieniem się, takie jak:
- Obrzęki.
- Zmiany nastroju.
- Zapalenie.
- Ból.
- Wrażliwość.
Istnieją pewne wskaźniki, które mogą nam pokazać, czy nasze objawy mieszczą się w normie. W szczególności musimy być wyczulone na możliwe nagłe zmiany, które mogą być konsekwencją stresu, zmian w diecie lub problemów zdrowotnych.
Obfita miesiączka
Obfita miesiączka, znana również jako menorrhagia lub krwotok miesiączkowy, może być czymś charakterystycznym i genetycznym w naszym cyklu menstruacyjnym już od pierwszego okresu. Może być jednak również związana z innymi przyczynami, takimi jak:
- Endometrioza.
- Mięśniaki w macicy.
- Polipy w endometrium.
- Problemy z tarczycą.
- Zmiany hormonalne.
- Stres.
Wiele kobiet nie wie, czy ich miesiączka jest zbyt obfita, ponieważ nie mają standardowych punktów odniesienia. Z tego powodu powinny sprawdzić, czy na którekolwiek z poniższych zdań odpowiadają twierdząco:
- Miesiączka trwa dłużej niż 8 lub 10 dni.
- Używam więcej niż 8 podpasek lub tamponów dziennie lub muszę je wymieniać co 2 lub 3 godziny.
- Mój cykl menstruacyjny trwa mniej niż 21 dni.
Przeczytaj również: Kolor krwi menstruacyjnej – co mówi o stanie Twojego zdrowia?
Sposoby na walkę z obfitym krwawieniem
1. Niepokalanek pospolity
Niepokalanek pospolity (Vitex agnus-castus) jest dość mało znaną rośliną leczniczą, która jednak może być bardzo korzystna dla wielu kobiet. Może być użyteczna zarówno dla kobiet, które mają obfitą miesiączkę, jak i dla tych, które cierpią na brak miesiączki. Niepokalanek pospolity pomaga regulować estrogen i progesteron.
Niepokalanek, który można przyjmować w postaci naparu lub tabletek, jest również przydatny do łagodzenia skurczów i bólów menstruacyjnych. Jednak chociaż leczenie tą rośliną jest skuteczne, musimy być cierpliwe. Możemy potrzebować kilku miesięcy, aby zauważyć poprawę.
2. Maca
Maca jest doskonałym regulatorem hormonalnym zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet w każdym wieku. W rzeczywistości wiele kobiet spożywa ją, aby poprawić płodność, a inne chcą dostosować się do zmian spowodowanych menopauzą.
Jedyną rzeczą, o której musimy pamiętać, jest to, że może wywoływać nerwowość u niektórych osób. Z tego powodu ważne jest, aby zacząć od niewielkiej ilości i stopniowo zwiększać dawki.
3. Goryczka
Goryczka nie tylko walczy z obfitymi miesiączkami, ale także pomaga zapobiegać anemii. Jest to bardzo powszechny problem dla kobiet, które każdego miesiąca tracą zbyt dużo żelaza.
Goryczka wpływa również bardzo dobrze na trawienie, czynności wątroby, pobudzenie apetytu i pomaga usunąć plamy skórne. Możemy go spożywać w formie naparu lub maści (zewnętrznie).
4. Krwawnik pospolity
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) to roślina lecznicza, która wyróżnia się różnymi właściwościami zdrowotnymi. Dzięki zawartości olejków eterycznych, minerałów i przeciwutleniaczy może pomóc nam w leczeniu różnych zaburzeń.
Krwawnik pospolity działa jak hormonalny stabilizator, a jednocześnie jego właściwości przeciwskurczowe sprawiają, że jest naturalnym środkiem przeciwbólowym. W ten sposób dzięki tej roślinie możemy złagodzić bóle okresowe, a nawet endometriozę.
Roślina ta jest również bardzo skuteczna w leczeniu żylaków, hemoroidów, trądziku, blizn i nadciśnienia. Możemy spożywać ją w formie naparu, nalewki, a nawet uprawiać ją w domu.
5. Zielone smoothie
Wreszcie, środkiem, który nigdy nie zawodzi w przypadku większości przypadłości są zielone smoothie. Dzięki składnikom odżywczym zawartym w zielonych liściach, takim jak kwas foliowy, możemy poprawić pracę wątroby oraz gęstość i jakość krwi.
Zielone koktajle zawierają owoce i różne rodzaje zielonych liści:
- Szpinak
- Boćwinę szwajcarską
- Liście buraka
- Liście rzodkiewki
- Rukolę
- Rukiew wodną
Spróbuj zielonych koktajli, które zaskoczą Cię swoim pysznym smakiem. Od pierwszego smoothie zauważysz, jak znikają Twoje inne problemy zdrowotne i zwiększa się Twoją energię i witalność. Ponadto są najlepszym sposobem na osiągnięcie idealnej wagi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- NCBI. (2007). Menorrhagia: A synopsis of management focusing on herbal and nutritional supplements, and chiropractic. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2077876/
- NCBI. (2006). Therapeutic Effects of Pre-Gelatinized Maca (Lepidium Peruvianum Chacon) used as a Non-Hormonal Alternative to HRT in Perimenopausal Women – Clinical Pilot Study. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3614596/