Noworoczne postanowienia — nowy rok inspiracją do wprowadzania zmian
Styczeń to częsty czas na budowanie marzeń. Nadszedł nowy rok. Jako początek nowego etapu nasz umysł jest aktywowany, budując szereg pragnień, które chcielibyśmy przełożyć na projekty. Na takiej bazie powstają noworoczne postanowienia.
W grudniu często jesteśmy wyczerpani, a gdy zaczyna się nowy rok, wydaje się, że w magiczny sposób odzyskujemy energię i rozpoczynamy podróż przez cele, które chcemy osiągnąć. Niewątpliwie jesteśmy stworzeniami pożądania: nasza wyobraźnia tworzy szereg pomysłów i obrazów, które są bardzo atrakcyjne i pobudzające do działania. Przyjrzyjmy się więc bliżej kwestii, jaką są noworoczne postanowienia.
Noworoczne postanowienia — pragnienie i potrzeba rozwoju
Jak wspomnieliśmy wcześniej, wraz z tymi motywującymi pomysłami, towarzyszy wyczekiwanie wykonywania tego, co do tej pory było tylko procesem poznawczym. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że pragnienie nie jest potrzebą.
Potrzeba dotyczy tego, co uważamy za niezbędne do życia, a pragnienie skupia się na tym, co posiadamy. Zatem pragnienie odnosi się do wszystkich tych rzeczy, które pragniemy uzyskać, ale niekoniecznie są niezbędne do życia. Nie umrzemy, jeśli do nich nie dotrzemy, ponieważ pragnienia nie są podstawową potrzebą życiową.
Przeczytaj również: Ludzie żądni przygód – 9 cech charakterystycznych
Noworoczne postanowienia, a piramida potrzeb Maslowa
Słynna piramida potrzeb amerykańskiego psychologa Abrahama Maslowa tworzy hierarchię ludzkich potrzeb, która jest częścią jego teorii motywacji. U podstaw mamy podstawowe potrzeby, które są podstawowe i niezbędne do przetrwania. Są to picie wody, oddychanie, przyjmowanie pokarmu, sen (odpoczynek), unikanie bólu, utrzymywanie hemodynamiki w naszym środowisku (np. temperatury ciała) oraz wydalanie produktów przemiany materii.
Następnie, po zaspokojeniu tych potrzeb, Maslow odnosi się do tych niezbędnych do bezpieczniejszego życia, takich jak opieka medyczna, szczepienia, praca czy mieszkanie. Następnie pojawiają się potrzeby o charakterze społecznym, takie jak przyjaźnie, partnerzy i rodzina – poczucie przynależności.
Na wyższym poziomie istnieje potrzeba uznania, akceptacji przez innych i kształtowania poczucia własnej wartości, w tym poczucia sukcesu, pewności siebie i szacunku. Jest to ważny punkt, ponieważ jest to fałszowanie osobistej wyceny lub dewaluacji.
Wreszcie na szczycie piramidy znajduje się najwyższa potrzeba, którą jest samorealizacja. W tym momencie każda osoba musi znaleźć to, co pomoże jej osiągnąć samorealizację, tj. dokąd chce zmierzać i jakie cele chce osiągnąć.
Zaspokojenie potrzeb znajdujących się u podstawy piramidy otwiera i napędza nas do myślenia o innych aspektach życia. Te aspekty to często samoocena, relacje społeczne lub budowa projektu lub celów w perspektywie krótko, średnio i długoterminowej.
Życzenia, cele, projekty i postanowienia noworoczne
Duża różnica w stosunku do potrzeb polega na tym, że osiągnięcie pragnienia nie jest czymś radykalnym, co zakłada życie lub śmierć. Jednak różni się to w zależności od osoby, jej wartości i wagi, jaką przypisują niektórym rzeczom.
Oznacza to, że odchodzimy od pytań ogólnych, by wejść na osobiste terytorium każdego człowieka. Na przykład dla kogoś, kto lubi samochody, jednym z ich aspiracji może być posiadanie najnowszego modelu konkretnej marki. Tymczasem dla kogoś, kogo motywacja wynika ze studiów, aspiracją może być zdobycie doktoratu.
Istnieje jednak ważna kwestia w opracowywaniu spójnych projektów i celów. Chodzi o to, by je spójnie wyartykułować z własnym życiem i możliwościami. Niektórzy ludzie nie mają zaspokojonych podstawowych potrzeb i fantazjują o megaprojektach. To jest coś tak elementarnego, że wiele osób o tym zapomina, a w tej zagmatwanej grze ważne jest również, aby być realistą.
Dziesięć kroków do spełnienia obranych celów
Teraz po ustaleniu celów możliwe jest ich urzeczywistnienie. Jest to szczególnie widoczne w styczniu, ponieważ jest to czas, który pozwala nam rzutować nasze cele na nadchodzący rok. Dlatego sugerujemy wypróbowanie poniższych wskazówek, aby zacząć realizować opracowany plan:
- Zapisz swoje cele i pragnienia.
- Wszelkie marzenia przełóż na projekty.
- Dla każdego projektu ustal jego własne “co?” i “dlaczego?”. Szukaj jasności w swoich celach.
- Oceń, które z nich możesz wprowadzić w życie.
- Wybierz kolejność, aby wprowadzić je w życie.
- Przeprowadź planowanie krok po kroku dla każdego projektu. Zbuduj minimalne osiągalne cele.
- Szukaj porady u ekspertów i nie obciążaj się opiniami innych (w naszym życiu zawsze są „eksperci”, którzy tak naprawdę nie wiedzą, co robią).
- Kontroluj swój niepokój.
- Przeanalizuj wyniki cząstkowe, aby przejść do następnego kroku: relacji między Twoją inwestycją w czas, energię lub pieniądze a zakładanymi korzyściami.
- Zadaj sobie pytanie, czy jesteś zadowolony z tego, co robisz. Jeśli tak, kontynuuj!
Bycie szczęśliwym to najważniejsza rzecz
Jeśli jednym z Twoich największych zmartwień w styczniu są Twoje przyszłe marzenia i cele, najważniejsze jest, abyś stosował te formuły w uporządkowany sposób. Ponadto nie zapominaj, że głównym fundamentem jest szczęście.
Mocny grunt musi wspierać wszystkie pragnienia i nigdy nie zapominaj, że twoich podstawowych potrzeb nigdy nie można zignorować. Gdy już to zrozumiesz, będziesz mógł iść naprzód we wszystkich swoich projektach.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- VV.AA. (2013).MOTIVATIONAL THEORIES FROM THE PERSPECTIVE OF CONSUMER BEHAVIOR. https://www.redalyc.org/pdf/782/78228464001.pdf