Nocne poty - jakie mogą być medyczne przyczyny?
Pocenie się to proces, dzięki któremu Twój organizm reguluje swoją temperaturę. To także utrzymuje odpowiedni poziom mocznika, niezbędnych aminokwasów i innych substancji, które są pozostałością po różnych procesach. Zwykle pojawia się, gdy ćwiczysz lub robisz coś, co wymaga dużego wysiłku fizycznego. Jednak wiele osób cierpi również na nadmierne nocne poty.
Mimo że pocenie się jest normalną reakcją organizmu, nocne poty mogą być bardzo uciążliwe i uniemożliwiać Ci zdrowy sen. Na początku łatwo może to przeoczyć. Jednakże, jeśli zdarza się to coraz częściej, nadszedł czas, aby wykluczyć inne możliwe schorzenia.
Wiele osób może ignorować przyczyny nocnego pocenia się. Dlatego chcemy podzielić się sześcioma czynnikami, które mogą być z nim powiązane.
Czynniki, które mogą wywoływać nocne poty
1. Menopauza
Menopauza jest najczęstszą medyczną przyczyną nocnych potów u kobiet. Głównym powodem są nagłe zmiany hormonalne, zwłaszcza spadek poziomu estrogenu.
Kobiety, które cierpią z powodu tego problemu, mogą doświadczyć poczucia, że się duszą. To przyspiesza akcję serca i powoduje problemy z zasypianiem.
- Aby poradzić sobie z tymi objawami, konieczne może być wprowadzenie suplementacji w celu regulacji aktywności hormonalnej.
- Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest spać w chłodnym pomieszczeniu i używać pościeli i prześcieradeł z naturalnych włókien. Pamiętaj również o noszeniu wygodnych ubrań.
2. Niektóre leki mogą wywołać nocne poty
Leczenie oparte na pewnych lekach może wywołać ten objaw jako skutek uboczny.
Istnieje kilka badań, które wskazują, że leki na stany lękowe i depresję mogą powodować nocne poty.
Inne możliwe przyczyny:
- Terapia hormonalna
- Leki, które obniżają poziom cukru we krwi
- Kortyzon, hormon steroidowy stosowany w leczeniu stanów zapalnych i łagodzenia bólu
3. Gruźlica
Większość czynników związanych z nocnymi potami nie stanowi poważnych lub trudnych problemów w leczeniu. Mogą jednak być spowodowane przewlekłymi chorobami, takimi jak gruźlica.
Ta choroba dramatycznie zagraża zdrowiu płuc i prawie zawsze towarzyszy jej nadmierne pocenie się.
Towarzyszące objawy:
- Epizody wysokiej gorączki
- Ból w klatce piersiowej
- Kaszel z krwią
- Trudności z oddychaniem
4. Problemy neurologiczne
Niepokój i nerwy mogą podnieść temperaturę ciała. Zmusza to Twoje ciało do pocenia się, aby przywrócić mu optymalną temperaturę. Jest to całkowicie naturalna reakcja i nie występuje tylko w nocy.
Jednak, jeśli zdarza się w nocy, może to być związane z chorobami dotykającymi układ nerwowy, takimi jak na przykład choroba Parkinsona.
- Uszkodzenia jakich te choroby dokonują w Twoim systemie nerwowym, mogą zakłócać sygnały docierające do gruczołów potowych. Powoduje to nocne pocenie się.
5. Przewlekła nadpotliwość
Nadpotliwość to termin medyczny używany do opisania nadmiernego pocenia się. Jest to powszechne zaburzenie, które nie ma żadnych przyczyn medycznych innych niż genetyczne, ale jest uważane za przewlekłe.
Z oczywistych powodów, pacjenci cierpiący na nadmierną potliwość doświadczają nocnych potów do tego stopnia, że mogą doświadczyć uczucia duszenia się.
- Potrzebują chłodniejszego otoczenia aby odpocząć, ponieważ dla większości “normalna temperatura” dla nich jest zbyt wysoka.
- Nie stanowi to poważnego problemu zdrowotnego. Jednak czasami może być uciążliwe i trudne do pokonania.
6. Nadczynność tarczycy
Nadczynność tarczycy jest stanem, który występuje, gdy gruczoł tarczycy wytwarza hormony znacznie powyżej prawidłowego poziomu. Naturalnie wpływa to na Twój metabolizm i możesz zacząć odczuwać dyskomfort i inne zmiany w ciele.
- Silne uczucie zmęczenia w ciągu dnia i nadmierne pocenie się w nocy powinny zwrócić Twoją uwagę na możliwość pojawienia się tego problemu.
- Nadczynność tarczycy wiąże się z nietolerancją ciepła. Musisz obniżyć temperaturę w swojej sypialnie, aby móc normalnie się wysypiać.
- Inne objawy obejmują zmianę masy ciała, drżenie rąk i nadmierne wypadanie włosów.
Czy nocne poty utrudniają Ci sen? To uciążliwy objaw, który może doprowadzić do bezsenności jeśli nie będzie leczony na czas. Chociaż nie zawsze jest to oznaką problemu zdrowotnego, najlepiej porozmawiać z lekarzem, jeśli objawy są nadmierne i przedłużone.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hessemer, V., & Brück, K. (1985). Influence of menstrual cycle on shivering, skin blood flow, and sweating responses measured at night. Journal of Applied Physiology. https://doi.org/10.1152/jappl.1985.59.6.1902
- James W. Mold. Selective Serotonin Reuptake Inhibitors and Night Sweats in a Primary Care Population. Drugs Real World Outcomes. 2015 Mar; 2(1): 29–33. Published online 2015 Feb 7. doi: 10.1007/s40801-015-0007-8.
- Mold, J. W., Holtzclaw, B. J., & McCarthy, L. (2012). Night Sweats: A Systematic Review of the Literature. The Journal of the American Board of Family Medicine. https://doi.org/10.3122/jabfm.2012.06.120033
- Takaaki Matsumoto. Effect of Thyroid Hormone on Thermal Sweating. Chukyo University.