Niskotłuszczowy bulion - 2 sposoby na rosół

Aby utrzymać prawidłowe odżywianie, a także maksymalnie przestrzegać dbałości o sylwetkę, ważne jest, aby w swojej diecie stosować przepisy o niskiej zawartości tłuszczu. Dlatego warto wiedzieć, jak zrobić niskotłuszczowy bulion.
Niskotłuszczowy bulion - 2 sposoby na rosół
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Niskotłuszczowy bulion chyba w każdym domu jest czasem mile widziany. Jest coś, co od dziecka uważaliśmy za niepotrzebne i nieprzyjemne, ponieważ byłyśmy do tego zmuszane: jedzenie zup lub bulionów.

Jednak w miarę dorastania, nabieramy innej perspektywy i jesteśmy coraz bardziej świadome, co jest potrzebne do właściwego dbania o zdrowie naszego ciała. Poznaj zatem 2 przepisy na niskotłuszczowy bulion, który podbije Twoje serce… lub żołądek.

Aby wszystko zrobić dobrze, musisz najpierw poznać niesamowite korzyści, jakie dają praktycznie wszystkie składniki zawarte w bulionie o niskiej zawartości tłuszczu. Aby nie mówić zbyt dużo, ale do rzeczy, warto od razu wspomnieć o warzywach, grupie żywności o nieporównywalnych właściwościach dla Twojego zdrowia.

Tak więc, jeśli chcesz wyciągnąć jak najwięcej korzyści z każdego przygotowanego przepisu, musisz zrozumieć, że smak i wartości odżywcze mogą iść w parze. Prawdą jest, że jedzenie wysokiej jakości produktów i jednoczesna utrata kilogramów jak najbardziej idą w parze.

Ponadto korzyści, jakie daje niskotłuszczowy bulion, jest bardzo dużo.

  • Musisz pamiętać, że wiele witamin i minerałów, które przyjmujesz codziennie, pochodzi z wysoko przetworzonych i zasadniczo syntetycznych produktów. Tak więc niewiele z tego, co jesz, naprawdę odżywia Twój organizm.
  • Jeśli jednak włączysz do diety między innymi warzywa i owoce, zauważysz, że zostaną one wchłonięte bardziej efektywnie, a zmiany zostaną zauważone w krótkim czasie. Najbardziej będzie to widoczne, jeśli chodzi o o wagę ciała. Zarówno, jeśli chcesz ją obniżyć jak i zwiększyć.

Każdego dnia wszyscy borykamy się z problemem przyrostu lub utraty wagi albo z jej utrzymaniem. Chodzi o to, aby wiedzieć, jak regulować wagę w bezpieczny sposób. Właśnie ten sekret poznasz dzięki tej prostej recepturze na niskotłuszczowy bulion.

Aby ostatnie słowo należało do Ciebie i abyś sama mogła osądzić, co powinnaś zrobić lub nie, tutaj podajemy Ci dwie niezastąpione opcje przygotowania bulionu o niskiej zawartości tłuszczu. Możesz spokojnie je spożywać o każdej porze dnia.

2 przepisy na niskotłuszczowy bulion

1. Klasyczna zupa jarzynowa

Prawdopodobnie ten przepis należy do najbardziej znanych, niezależnie od tego, gdzie o nim czytasz ani jaka jest kultura Twojego kraju. Możemy prawie z całkowitą pewnością stwierdzić, że kiedyś już miałaś okazję jeść taką zupę.

Zupa jarzynowa

Ten przepis będzie się jednak wyróżniał od pozostałych tym, że teraz będziesz wiedziała, jak go przygotować i będziesz świadoma, że bardzo dobrze wpłynie na Twoje zdrowie.

Składniki

  • 3 szklanki szparagów (500 g)
  • 2 duże marchewki
  • 2 pory
  • 1 duży ziemniak
  • 1 duża zielona papryka
  • 2 pomidory
  • 3 łyżeczki soli (45 g)

Przygotowanie

  1. Na początek, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to bardzo dobrze umyć każdy ze składników.
  2. Następnie nalej wody do dużego garnka i wstaw do gotowania
  3. Gdy woda będzie się gotować, zacznij siekać warzywa na niezbyt małe kawałki. Około 3 do 5 centymetrów będzie w porządku.
  4. Dodaj pokrojone warzywa do wrzącej wody i posól. Pozwól im się gotować przez około 30 minut. Czas może się różnić w zależności od intensywności płomienia.
  5. Koniecznie spróbuj, jak smakuje Twój niskotłuszczowy bulion i, w zależności od pożądanego smaku, dodaj więcej soli.
  6. Na koniec zdejmij z ognia i poczekaj, aż trochę ostygnie i będzie gotowy do spożycia.

2. Niskotłuszczowy bulion przygotowany na bazie ryb

Ryba to jeden z najlepszych składników, z których możesz korzystać. Jeśli oprócz utraty kilku kilogramów, Twoim celem jest również wprowadzenie do diety trochę białka i osiągnięcie wyjątkowego smaku, przygotowanie tego prostego przepisu będzie najlepszym rozwiązaniem.

Składniki

  • 1 cebula
  • 1 marchewka
  • 2 ziemniaki
  • 2 pomidory
  • 1 gałązka pietruszki
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 głowa lub ości z morszczuka
  • 2 filety z morszczuka
  • 1 łyżka oliwy z oliwek (15 ml)
  • 2 łyżki soli (30 g)
  • 2 szklanki świeżych małży (320 g)

Przygotowanie

  1. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to wlać wodę do dużego garnka i doprowadzić do wrzenia.
  2. Zanim woda osiągnie punkt wrzenia, dodaj do niej sól, gałązki pietruszki i oliwę z oliwek.
  3. Następnie dodaj do wody wszystkie warzywa pokrojone w połówki, z wyjątkiem ząbków czosnku.
  4. Po około 2 minutach dodaj ości, głowę ryby i gotuj wszystko w garnku przez około 20 minut.
  5. Następnie dodaj filety z morszczuka i małże i gotuj przez kolejne 10 minut.
  6. Po tym czasie usuń warzywa z bulionu i odstaw.
  7. Wrzuć je do szklanego blendera, dodaj czosnek, zmiksuj na gładką masę z odrobiną bulionu i odstaw.
  8. Przed samym końcem gotowania przecedź niskotłuszczowy bulion przez sito. Usuń grudki i resztki części z ryby i przełóż do nowego garnka.
  9. Dodaj świeżo zmiksowane warzywa do bulionu i zamieszaj.
  10. Na koniec dodaj trochę więcej soli, a jeśli masz więcej małży, wrzuć je teraz i jeszcze raz podgotuj przez około 5 minut na wolnym ogniu.
  11. Niskotłuszczowy bulion z ryb i małży podawaj na gorąco i ciesz się jego smakiem.

Zdjęcia dzięki uprzejmości: Jesús Bordones


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Caldo. (s.f.). En Wikipedia. Recuperado el 26 de julio de 2018 de https://es.wikipedia.org/wiki/Caldo
  • Slavin JL, Lloyd B. Health benefits of fruits and vegetables. Adv Nutr. 2012;3(4):506–516. Published 2012 Jul 1. doi:10.3945/an.112.002154
  • Tørris C, Småstuen MC, Molin M. Nutrients in Fish and Possible Associations with Cardiovascular Disease Risk Factors in Metabolic Syndrome. Nutrients. 2018;10(7):952. Published 2018 Jul 23. doi:10.3390/nu10070952

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.