Niski poziom kreatyniny i sposoby leczenia
Niski poziom kreatyniny to schorzenie, które często pozostaje niezauważone. Aby je wykryć, lekarz musi podejrzewać jego występowanie i zalecić wykonanie specjalistycznych badań. Najgorsze jest to, że prowadzi do niewydolności nerek, a tym samym wymaga natychmiastowego leczenia.
Nie jest łatwo stwierdzić, że dana osoba ma niski poziom kreatyniny i w większości przypadków nie można tego zrobić od razu. Lekarze zazwyczaj sprawdzają parametry kreatyniny jedynie u tych osób, które cierpią już z powodu jakiejś choroby nerek.
Kreatynina to jeden z parametrów biochemicznych krwi i moczu, który jest związany ze stanem nerek. To jeden z czynników, który jest rutynowo badany przez nefrologów, aby poznać stan zdrowia pacjentów.
W rzeczywistości ta substancja to odpad produkowany przez metabolizm mięśni. Oznacza to, że kiedy nasze włókna mięśniowe pracują, wytwarzają kreatyninę jako produkt, który musi zostać usunięty przez organizm. Zazwyczaj dokonuje się to przez nerki i mocz.
Dzięki temu możemy sprawdzać poziom kreatyniny zarówno we krwi, jak i w moczu. We krwi znajduje się on w niedawno wytworzonych odpadach mięśniowych. Z kolei w moczu mierzymy ile kreatyniny jest usuwane z naszego organizmu.
Chociaż lekarze podczas ogólnych konsultacji często mierzą poziom kreatyniny jedynie we krwi, powinni również sprawdzać go w moczu, jeśli tylko podejrzewają chorobę nerek. W tym celu najlepiej jest wykonać klirens kreatyniny.
Porównując poziom kreatyniny we krwi i w moczu można wykryć różne nieprawidłowości. Przykładowo, niski poziom kreatyniny w moczu i wysoki poziom kreatyniny we krwi sugeruje duże prawdopodobieństwo wystąpienia niewydolności nerek.
Klirens kreatyniny
To bardzo przydatne badanie, które pomaga wykryć niski poziom kreatyniny w moczu. Wszystkie badania są wykonywane z zastosowaniem takich samych metod, a ich cel to wykazanie ile kreatyniny obecnej w krwi filtrują nerki.
Aby otrzymać ten wynik, lekarz musi pobrać próbkę krwi oraz moczu. Mocz należy zbierać przez cały dzień (24 godziny), a następnie dostarczyć do laboratorium w celu przeprowadzenia badań.
W laboratorium biochemik wykorzysta odpowiednie techniki badawcze, a następnie zastosuje współczynnik przesączania kłębuszkowego. Ten współczynnik, będący wzorem matematycznym, mierzy moc filtrowania nerek.
Wynik jest wyrażany w milimetrach na minutę, a prawidłowe wartości to:
- Od 97 do 137 mL/min u mężczyzn
- Od 88 do 128 mL/min u kobiet
Przeczytaj również: Problemy z nerkami – 7 objawów
Niski poziom kreatyniny i jego przyczyny
Po wykonaniu odpowiednich badań i wykryciu, że poziom kreatyniny w próbce moczu jest niski, lekarz może zacząć podejrzewać:
- Niewydolność nerek. To poważny problem w układzie moczowym. Oznacza, że nerki nie mogą wypełniać swojej podstawowej funkcji oczyszczania krwi, a we krwi zaczynają kumulować się toksyczne odpady. Takie schorzenie wymaga natychmiastowej konsultacji z nefrologiem i wykonania innych badań.
- Utratę masy mięśniowej. Kiedy poziom kreatyniny jest niski zarówno w moczu, jak i we krwi, może dochodzić do utraty masy mięśniowej. Poziom kreatyniny spada z powodu zmniejszającego się metabolizmu mięśni. Taka sytuacja często dotyka starsze osoby oraz takie, które zaczynają szybko chudnąć.
- Złą dietę. Spożywanie niedużych ilości protein pozbawia organizm surowca, który jest niezbędny do “karmienia” mięśni. Tym samym zmniejsza się również metabolizm mięśni, a poziom kreatyniny spada.
- Ciążę. Istnieją również inne sytuacje współistniejące, które zmieniają działanie nerek podczas ciąży. Zazwyczaj produkcja kreatyniny spada sama z siebie i jest to normalny proces fizjologiczny. Jednak może również sugerować problemy związane ze skomplikowanymi infekcjami układu moczowego lub zmianami ciśnienia krwi, które mogą powodować stan przedrzucawkowy lub rzucawkę porodową.
- Choroby autoimmunologiczne. Niektóre choroby autoimmunologiczne takie jak miastenia ciężka rzekomoporaźna (MG) i niektóre dystrofie mięśniowe atakują zarówno mięśnie, jak i nerki. Jednak zazwyczaj przed spadkiem poziomu kreatyniny są wykrywane inne zmienione parametry moczu.
Przeczytaj również: Niewydolność nerek – 8 wczesnych objawów
Leczenie niskiego poziomu kreatyniny
Sposób leczenia niskiego poziomu kreatyniny zależy wyłączenie od jego przyczyny. Leczenie pacjenta z niewydolnością nerek różni się od leczenia osoby z nieprawidłową dietą lub kobiety w ciąży.
W przypadku niewydolności nerek musisz koniecznie udać się do nefrologa. Niektóre choroby, które prowadzą do niewydolności nerek, można wyleczyć stosując odpowiednie leki i stosując się do zaleceń, zaś inne powodują konieczność przeprowadzania dializ.
U kobiet w ciąży ryzyko staje się znaczące. Położnicy i ginekolodzy przepisują środki leczące schorzenia nerek, które można bezpiecznie przyjmować w ciąży. Kiedy pojawia się rzucawka porodowa, pacjentka musi poddać się hospitalizacji, aby lekarz mógł cały czas kontrolować jej wyniki.
Jeżeli w diecie brakuje białek lub dochodzi do utraty masy mięśniowej, należy dokonać poważnych zmian w sposobie odżywiania się. Dietetyk może opracować plan żywienia, który pomoże zwiększyć spożycie białek, jak również zalecić wykonywanie odpowiednich ćwiczeń wzmacniających mięśnie.
Pamiętaj, że niskiego poziomu kreatyniny w moczu nie powinno się ignorować. Dlatego też jeśli chcesz uniknąć poważnych komplikacji zdrowotnych, musisz skonsultować się ze swoim lekarzem i stosować się do jego zaleceń.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Perazzi, Beatriz, and Margarita Angerosa. “Creatinina en sangre: calidad analítica e influencia en la estimación del Índice de Filtrado Glomerular.” Acta bioquímica clínica latinoamericana 45.2 (2011): 265-272.
- Gorozobel, Chávez, Tola Torres, and Janeth del Carmen. “Aclaramiento de creatinina en orina de 2 horas vs 24 horas en pacientes con insuficiencia renal para estimar el filtrado glomerular, en el Hospital General Guasmo Sur en un periodo de 5 meses.” (2018).
- Zenteno, Jorge, et al. “Correlación entre el aclaramiento de creatinina y la fórmula MDRD-4 en la estimación del filtrado glomerular.” Memorias del Instituto de Investigaciones en Ciencias de la Salud 9.2 (2011).