Nietolerancja alkoholu: wszystko, co musisz wiedzieć

Czy zauważyłeś kiedyś u siebie zaczerwienienie twarzy po wypiciu napojów alkoholowych? Może to wskazywać na nietolerancję alkoholu. Dowiedz się wszystkiego o tym stanie.
Nietolerancja alkoholu: wszystko, co musisz wiedzieć
Florencia Villafañe

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Florencia Villafañe.

Napisany przez Florencia Villafañe

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Czy nietolerancja alkoholu brzmi dla Ciebie znajomo? Ten stan często można pomylić z alergią na alkohol, ponieważ powoduje natychmiastowe i nieprzyjemne reakcje po spożyciu substancji.

W związku z tym nauka wskazuje, że szczególna różnica polega na tym, że alergia występuje, ponieważ układ odpornościowy reaguje na składniki, które może zawierać napój alkoholowy (pszenica, jęczmień, żyto lub inne).

Wręcz przeciwnie, w przypadku gdy występuje nietolerancja alkoholu, problem ma podłoże genetyczne. To czynniki genetyczne uniemożliwiają organizmowi skuteczny rozkład etanolu.

Z drugiej strony istnieją przypadki, w których wydaje się, że alkohol jest nietolerowany, ponieważ organizm reaguje na składniki chemiczne lub konserwanty, które w połączeniu z niektórymi lekami wywołują niepożądane reakcje.

Nietolerancja alkoholu – jakie są jej przyczyny?

A zatem nietolerancja alkoholu to konkretne zaburzenie genetyczne. W jego konsekwencji organizm nie jest w stanie wyprodukować enzymu odpowiedzialnego za metabolizm alkoholu lub syntetyzuje go, ale pozostaje nieaktywny.

Nazwa tego enzymu to dehydrogenaza alkoholowa (ADH). Dzięki niemu wątroba przekształca etanol w aldehyd octowy, substancję, która w dużych stężeniach może powodować uszkodzenia komórek.

Aby temu zapobiec, inny enzym zwany dehydrogenazą aldehydową 2 (ALDH2) pomaga przekształcić aldehyd octowy w kwas octowy (ocet), nietoksyczny związek.

W przypadku osób nietolerujących alkoholu, jakaś mutacja genetyczna powoduje dezaktywację dehydrogenazy aldehydowej 2. W konsekwencji, organizm nie jest w stanie wyeliminować toksyn, które mają tendencję do gromadzenia się we krwi. Wszystko to powoduje pojawienie się objawów.

Ponadto istnieją składniki powszechnie występujące w napojach alkoholowych, zwłaszcza w piwie i winie, które mogą powodować typowe reakcje nietolerancji. Te komponenty obejmują:

  • Konserwanty, zwłaszcza siarczyny.
  • Produkty chemiczne.
  • Zboża, takie jak jęczmień lub inne.
  • Histamina, produkt uboczny fermentacji.
Szkic wątroby
Wątroba to narząd odpowiedzialny za mechanizmy rozkładania etanolu w organizmie.

Zobacz także ten interesujący materiał: Wpływ alkoholu na serce – prawdy i mity

Jakie są czynniki ryzyka?

Głównym czynnikiem ryzyka nietolerancji alkoholu jest pochodzenie azjatyckie, ponieważ w tej populacji jest większe prawdopodobieństwo posiadania dziedzicznej mutacji genowej wspomnianego enzymu.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie BMC Evolutionary Biology, ta genetyczna zmiana wiąże się z opanowaniem uprawy ryżu w południowych Chinach wiele wieków temu.

Oprócz tego istnieją jeszcze inne czynniki ryzyka, takie jak:

  • Astma lub alergiczny nieżyt nosa (stan, który powoduje łzawienie oczu, przekrwienie i katar).
  • Alergia na zboża lub inne pokarmy.
  • Chłoniak Hodgkina (rak układu limfatycznego).

Objawy wskazujące na nietolerancję alkoholu

Charakterystycznym objawem nietolerancji alkoholu jest zaczerwienienie skóry, zwłaszcza twarzy, szyi i klatki piersiowej. Oprócz tego mogą istnieć również inne przejawy i znaki:

  • Nudności, wymioty i biegunka.
  • Tachykardia (szybkie bicie serca) i niedociśnienie (niskie ciśnienie krwi).
  • Pokrzywka (pieczenie i swędzenie skóry).
  • Pulsujący ból głowy, zmęczenie i inne objawy podobne do kaca.
  • Pogorszenie stanu istniejącej wcześniej astmy.

Jak się rozpoznaje nietolerancję alkoholu?

Jeśli podejrzewasz, że u kogoś występuje nietolerancja alkoholu, wiąże się to z obecnością co najmniej jednego z wyżej wymienionych objawów. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz z kolie przeprowadzi wywiad dotyczący objawów i nienormalnych i reakcji.

Dodatkowo, w celu zdiagnozowania alergii lub nietolerancji można zastosować test ustny. W tej procedurze konieczne będzie spożycie napoju alkoholowego, który wywołuje objawy. Następnie pacjenta poddaje się obserwacji, czy wystąpią objawy.

W innych przypadkach można najpierw wykonać test znany jako test skórny z etanolem, który pozwala określić, czy występuje alergia na alkohol. Polega na umieszczeniu kropli etanolu na gazie i naklejeniu jej na ramię. Po kilku minutach etanol jest usuwany i szuka się zaczerwienienia, swędzenia lub obrzęku.

Nietolerancja alkoholu – leczenie i zapobieganie

Nie ma sposobu, aby zapobiec nietolerancji i nie ma sposobu, aby ją wyleczyć. Wiąże się to z faktem, że enzym nie działa prawidłowo. W związku z tym jedynym rozwiązaniem pozwalającym uniknąć pojawienia się tych objawów jest nie spożywanie napojów alkoholowych.

W każdym razie, jeśli przy jakiejś okazji zostanie połknięty etanol, można poradzić się lekarza, jak postępować na wypadek objawów. Ponadto zaleca się unikanie palenia tytoniu, ponieważ palenie powoduje również wzrost poziomu aldehydu octowego.

Stosowanie leków zobojętniających sok żołądkowy lub leków przeciwhistaminowych również może złagodzić objawy, a tym samym maskować objawy nietolerancji alkoholu.

Palenie papierosów
Tytoń może nasilać skutki braku enzymu trawiącego etanol.

Jakie inne komplikacje może mieć spożywanie alkoholu?

Na szczęście brak możliwości picia napojów alkoholowych jest pozytywnym aspektem dla naszego zdrowia. Różne badania prowadzone w związku z tym  tematem pokazują, że etanol, zwłaszcza spożywany w nadmiarze, może prowadzić do wielu komplikacji:

  • Zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak nadciśnienie.
  • Przyrost masy ciała, ponieważ dostarcza 9 kilokalorii na gram.
  • Zwiększone ryzyko wystąpienia chorób wątroby.
  • Alkohol osłabia układ nerwowy, powodując ograniczenia w ruchu, koncentracji i uwadze.
  • Ponadto nadmierne spożycie alkoholu wiąże się między innymi z problemami rodzinnymi, szkolnymi, zawodowymi i finansowymi.

Może Cię zainteresować również ten temat: Walka z alkoholizmem: poznaj 3 remedia

Nietolerancja alkoholu jest nieuleczalna

Nie można uniknąć tego stanu, ponieważ ma to związek ze zmianą na poziomie genetycznym. Warto zauważyć, że nietolerancja alkoholu jest często nieznana. W związku z tym osoby, które na nią cierpią nieświadomie, często po prostu ograniczają spożycie etanolu ze względu na występujące objawy.

Dlatego pamiętaj, że jeśli po wypiciu wystąpi u Ciebie zaczerwienienie skóry, tachykardia, niedociśnienie lub którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, wskazane jest skonsultowanie się z profesjonalistą i wykonanie testu diagnostycznego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Peng, Y., Shi, H., Qi, X. B., Xiao, C. J., Zhong, H., Run-lin, Z. M., & Su, B. (2010). The ADH1B Arg47His polymorphism in East Asian populations and expansion of rice domestication in history. BMC evolutionary biology10(1), 15.
  • Álvarez, F. (2008). Alcohol y alergia. Trastornos Adictivos10(2), 75-76.
  • Sarasa-Renedo, A., Sordo, L., Molist, G., Hoyos, J., Guitart, A. M., & Barrio, G. (2014). Principales daños sanitarios y sociales relacionados con el consumo de alcohol. Revista Española de Salud Pública88(4), 469-491.
  • Bolet Astoviza, M., & Socarrás Suárez, M. M. (2003). El alcoholismo, consecuencias y prevención. Revista Cubana de Investigaciones Biomédicas22(1), 0-0.
  • CAPíTULO, O. D. E. (2010). Hígado y alcohol. World J Gastroenterol16, 4905-4912.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.