Nieświeży oddech - 12 rzeczy, które pomogą mu zapobiec

Nieświeży oddech - 12 rzeczy, które pomogą mu zapobiec
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Czy wiesz, że niepicie wystarczającej ilości wody przez cały dzień może powodować nieświeży oddech? Spróbuj więc wypijać co najmniej dwa litry wody dziennie.

Higiena jamy ustnej jest tak samo ważna dla zdrowia jak każdy inny dobry nawyk. Czasami mycie zębów, płukanie jamy ustnej lub żucie mięty neutralizującej nieprzyjemne zapachy to za mało. Oto kilka rzeczy, które mogą pomóc zwalczyć nieświeży oddech.  

 1. Myj zęby po każdym posiłku

Kobieta myjąca zęby.

Ważne jest, aby pozbyć się nadmiaru pokarmu, który gromadzi się w przestrzeniach między zębami. Twoja szczoteczka do zębów usuwa również płytkę ukrytą pod dziąsłami. Ta płytka nie tylko powoduje nieświeży oddech, ale również tworzy plamy, które mogą odwapnić Twoje zęby.

 1. Nić dentystyczna

Czasami szczoteczka do zębów nie usuwa całkowicie śladów pożywienia, które utknęły między zębami, ponieważ są zbyt małe lub po prostu dlatego, że nie jest w stanie dotrzeć do tego obszaru. Te cząsteczki, które utknęły w zębach lub pod dziąsłami, mogą powodować nieprzyjemne infekcje, takie jak zapalenie dziąseł.

 1. Pędzle do języka

Twój język łapie wiele zarazków, ponieważ jest narażony na mikroorganizmy za każdym razem, gdy otwierasz usta. Są szczoteczki do zębów, które mają specjalne końcówki do języka po drugiej stronie. Możesz ich używać do czyszczenia wewnętrznej strony  policzków i usuwania wszelkich śladów zarazków lub bakterii powodujących nieświeży oddech.

 1. Regularnie zmieniaj szczoteczkę do zębów

Kobieta ze szczoteczką do zębów.

Nawet jeśli dbasz o szczoteczkę do zębów, jest to otwarty cel dla setek bakterii, które żyją w Twojej łazience. Specjaliści od pielęgnacji jamy ustnej zalecają wymianę szczoteczki co 2-3 miesiące. Ważne jest, aby wymieniać szczoteczkę do zębów po przeziębieniu lub grypie, ponieważ może ona przenosić bakterie zakaźne, które mogą powodować nawrót choroby.

 1. Stosuj płyn do płukania bez zawartości alkoholu

Gdy zniknie już  smak mięty lub owoców cytrusowych, usta wyschną i może dojść do nieświeżego oddechu. To dlatego, że wiele rodzajów płynów do płukania jamy ustnej zawiera do 27% alkoholu. Posiadają one także składnik o nazwie chloroheksydyna, który wraz  z upływem czasu może spowodować przebarwienie zębów .

 1. Nie pij za dużo kawy

Kofeina spowalnia wytwarzanie śliny, co z kolei może spowodować wysychanie jamy ustnej i nieświeży oddech. Możesz zmienić swój obsesyjny nałóg picia kawy i zacząć pić gorącą lub zimną herbatę. Naturalna herbata to lepsza opcja.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Kawa i cytryna: czy takie połączenie jest korzystne?

 1. Pij co najmniej dwa litry wody dziennie

Kobieta pijąca wodę by zredukować nieświeży oddech

Ta ciecz jest bardzo ważna dla Twojego ciała. Picie odpowiedniej ilości wody zwykle stymuluje przepływ śliny. Oznacza to, że Twoje usta nie będą suche a wystąpienie nieświeżego oddechu będzie mniej prawdopodobne.

 1. Nie przyjmuj leków, których nie potrzebujesz

Przyjmowanie środków przeciwbólowych, przeciwhistaminowych i przeciwdepresyjnych często zmniejsza wytwarzanie śliny. Specjalista ds. zdrowia powinien odpowiedzieć na wszystkie pytania i wyjaśnić pacjentowi, jakich skutków ubocznych możesz doświadczyć podczas przyjmowania niektórych tabletek.

 1. Kamienie migdałkowe

Te kamienie utykają z tyłu jamy ustnej. Niosą z sobą zapach zgnilizny, ponieważ stanowią miejsce dla żywności i bakterii, które utknęły w Twoich migdałkach. Kamienie migdałkowe wyglądają jak małe białe plamki lub grudki. Powinieneś pilnować dobrej  higieny jamy ustnej, aby zapobiec ich pojawieniu się.

 1. Unikaj diet o niskiej zawartości węglowodanów

Unikaj diet o niskiej zawartości węglowodanów.

Po diecie nisko węglowodanowej pojawia się ketoza, proces, który zmusza organizm do spalania tłuszczów i białek, jakie są magazynowane w celu utrzymania energii. Podczas tego procesu ciało uwalnia substancje chemiczne, takie jak ketony, które powodują nieprzyjemny zapach.

 1. Nieświeży oddech – Twoja waga również może się do niego przyczyniać

Otyłość jest czynnikiem stymulującym nieprzyjemne zapachy. Różne badania wykazały, że istnieje związek między nadwagą a nieświeżym oddechem.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Melatonina w leczeniu otyłości – dowiedz się więcej!

 1. Unikaj miętówek

Miętówki i guma do żucia są bogate w cukier. Kiedy dana osoba je spożywa, myśli, że wszystko będzie dobrze, ale efekt jest tymczasowy. Po tym, jak minie chwilowa poprawa,  cukry i bakterie pozostaną zawieszone na powierzchni zębów. Jeśli chcesz świeżego oddechu, spróbuj miętówek bez cukru.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.