Nieprzyjemny posmak w ustach?

Budzisz się w piękny poranek i pierwsze co czujesz, to kwaśny lub gorzki posmak w ustach. Brzmi znajomo? Czy wiesz dlaczego tak się dzieje?
Nieprzyjemny posmak w ustach?

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2019

W prawdzie nieprzyjemny posmak w ustach jest normalny i zdarza się właściwie każdemu, nie jest to też żadna poważna dolegliwość, ale czasami może wskazywać na pewne stany organizmu, którym należałoby przyjrzeć się bliżej – na przykład nieodpowiednia dieta lub nagromadzenie bakterii. Przeczytaj i dowiedz się… dla spokoju ducha.

Rzeczywistość jest taka, że prawie każdy z nas budzi się z dziwnym smakiem w ustach. Przez całą noc na języku gromadzi szereg bakterii, które powodują nieświeży oddech, co bywa mało przyjemne, zwłaszcza gdy budzisz się obok swojej drugiej połówki. Jest to zjawisko normalne, ale zdaniem lekarzy czasami może to być spowodowane jakąś chorobą. Tak więc, warto dowiedzieć się na ten temat więcej.

Z czego bierze się nieprzyjemny posmak?

pobudka rano posmak w ustach

Bakterie

Smak kwaśny i gorzki jest zwykle wytwarzany przez bakterie beztlenowe znajdujące się za językiem, które uwalniają niewielkie, siarkowe wydzieliny. To, że nie odczuwasz tego nieprzyjemnego smaku w ciągu dnia, wynika z tego, że ślina skutecznie je wypłukuje i niszczy. W nocy natomiast, wydzielanie śliny jest znacznie zmniejszone, a siarkowe wydzieliny pozostają na języku, co skutkuje nieprzyjemnym posmakiem z rana. Taki scenariusz dotyka każdego.

Zapalenie zatok

Jeśli aktualnie przechodzisz zapalenie zatok, to wiedz, że ta choroba może wywołać dość ciekawe zjawisko. W czasie choroby, błona śluzowa nosa jest bardzo wrażliwa i produkuje ogromne ilości śluzu, który przedostaje się do przełyku. Ten śluz jest bogaty w białka, przez co stanowi dobre pożywienie dla tych samych bakterii, o których mówiliśmy wcześniej. Mając takie źródło pożywienia, zaczynają się szybciej rozmnażać i w efekcie produkować więcej siarki, która przyczynia się do złego posmaku w ustach.

Stan zapalny w przełyku

Zdarza się, że w przełyku zostaje zaburzony odczyn pH, zwykle na skutek stanu zapalnego. Odczyn kwasowy w przełyku jest nienaturalny, w jego wyniku trawienie staje się wolniejsze, a jedzenie jest trudniejsze do strawienia. Kwasy w przełyku również są paliwem bakterii na języku. Przez nie posmak w ustach będzie wyjątkowo silnie kwaśny.

Problemy z wątrobą

Jak zapewne wiesz, wątroba odgrywa istotną rolę w oczyszczaniu organizmu z toksyn, szkodliwych i toksycznych pierwiastków, a oprócz tego spełnia szereg innych zadań w procesie przemiany enzymów. Czasami może się okazać, że wątroba nie radzi sobie z oczyszczaniem organizmu na bieżąco, a jednym z objawów jest właśnie gorzki posmak w ustach o porannych godzinach. W takim przypadku warto poddać się oczyszczeniu organizmu.

Żółtaczka

Żółtaczka to choroba związana z zaburzeniem metabolizmu bilirubiny; dysfunkcja, która jest również związana z wątrobą. Choroba powoduje zmiany w produkcji czerwonych krwinek, co prowadzi do szeregu problemów w organizmie. Najbardziej widoczne objawy to żółty kolor skóry, a także gorzki posmak w ustach, najsilniejszy w godzinach porannych.

Naturalny środek na zapobieganie nieprzyjemnemu zapachowi rankiem

sok z buraków

Najlepszym rozwiązaniem będzie odpowiednie jedzenie, które wspomoże detoksykację organizmu. Oto kilka prostych propozycji:

  • Zacznij dzień od ząbka czosnku na pusty żołądek. Jeśli będziesz konsekwentna i nie będziesz pomijać dni, z pewnością odczujesz pozytywne skutki przyjmowania tego najlepszego naturalnego środka na eliminację toksyn. Spróbuj, nie ma się co wahać.
  • Oczyszczający sok na kolację: Zapamiętaj ten prosty przepis na sok z buraka. Aby poskutkował, przyniósł Ci satysfakcję i dobre samopoczucie, trzeba pić go na kolację przez co najmniej 8 dni. Składniki: burak czerwony, ząbek czosnku, sok z połowy cytryny, natka pietruszki i łyżeczka miodu. Umieść wszystkie składniki w blenderze i zrób z nich sok o jednolitej konsystencji. Taki napój pomoże Ci oczyścić organizm, wyeliminować toksyny i bakterie. Po pewnym czasie, zaczniesz budzić się z odczuwalnie przyjemniejszym smakiem w ustach.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Delanghe G, bollen C, Vvan Steenberghe D, y feenstra L (1998). Halitose, foetor ex
      ore. Nederlands Tijdschrift Tandheelkunde 105, 314-317.
    • Iwakura M, Yasuno Y, Shimura M, y Sakamoto S (1994). Clinical characteristics of halitosis: differences in two patient groups with primary and secondary complaints of halitosis. Journal of Dental Research 73, 1568-1574.
    • Klokkevold PR (1997). oral malodor: a periodontal perspective. Journal of the Californian Dental Assocociation 25, 153-159.
    • Miyazaki H, Arao M, okamura K, Kawaguchi Y, Toyofuku A, Hoshi K, Yaegaki K. (1999) Tentative classification of halitosis and its treatment needs. Niigata Dental Journal32, 7-11.
    • Ratcliff PA y Johnson PW (1999). The relationship between oral malodor, gingivitis and periodontitis. A review.Journal of Periodontology 70, 485-489.
    • Schmidt Nf y Tarbet WJ (1978). The effect of oral rinses on organoleptic mouth odor ratings and levels of volatile sulfur compounds. Oral Surgery Oral Medicine Oral Pathology 45, 876-883.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.