Nieprzyjemny posmak w ustach?
W prawdzie nieprzyjemny posmak w ustach jest normalny i zdarza się właściwie każdemu, nie jest to też żadna poważna dolegliwość, ale czasami może wskazywać na pewne stany organizmu, którym należałoby przyjrzeć się bliżej – na przykład nieodpowiednia dieta lub nagromadzenie bakterii. Przeczytaj i dowiedz się… dla spokoju ducha.
Z czego bierze się nieprzyjemny posmak?
Bakterie
Smak kwaśny i gorzki jest zwykle wytwarzany przez bakterie beztlenowe znajdujące się za językiem, które uwalniają niewielkie, siarkowe wydzieliny. To, że nie odczuwasz tego nieprzyjemnego smaku w ciągu dnia, wynika z tego, że ślina skutecznie je wypłukuje i niszczy. W nocy natomiast, wydzielanie śliny jest znacznie zmniejszone, a siarkowe wydzieliny pozostają na języku, co skutkuje nieprzyjemnym posmakiem z rana. Taki scenariusz dotyka każdego.
Zapalenie zatok
Jeśli aktualnie przechodzisz zapalenie zatok, to wiedz, że ta choroba może wywołać dość ciekawe zjawisko. W czasie choroby, błona śluzowa nosa jest bardzo wrażliwa i produkuje ogromne ilości śluzu, który przedostaje się do przełyku. Ten śluz jest bogaty w białka, przez co stanowi dobre pożywienie dla tych samych bakterii, o których mówiliśmy wcześniej. Mając takie źródło pożywienia, zaczynają się szybciej rozmnażać i w efekcie produkować więcej siarki, która przyczynia się do złego posmaku w ustach.
Polecamy także: Zapalenie zatok – wylecz je naturalnie
Stan zapalny w przełyku
Zdarza się, że w przełyku zostaje zaburzony odczyn pH, zwykle na skutek stanu zapalnego. Odczyn kwasowy w przełyku jest nienaturalny, w jego wyniku trawienie staje się wolniejsze, a jedzenie jest trudniejsze do strawienia. Kwasy w przełyku również są paliwem bakterii na języku. Przez nie posmak w ustach będzie wyjątkowo silnie kwaśny.
Problemy z wątrobą
Jak zapewne wiesz, wątroba odgrywa istotną rolę w oczyszczaniu organizmu z toksyn, szkodliwych i toksycznych pierwiastków, a oprócz tego spełnia szereg innych zadań w procesie przemiany enzymów. Czasami może się okazać, że wątroba nie radzi sobie z oczyszczaniem organizmu na bieżąco, a jednym z objawów jest właśnie gorzki posmak w ustach o porannych godzinach. W takim przypadku warto poddać się oczyszczeniu organizmu.
Żółtaczka
Żółtaczka to choroba związana z zaburzeniem metabolizmu bilirubiny; dysfunkcja, która jest również związana z wątrobą. Choroba powoduje zmiany w produkcji czerwonych krwinek, co prowadzi do szeregu problemów w organizmie. Najbardziej widoczne objawy to żółty kolor skóry, a także gorzki posmak w ustach, najsilniejszy w godzinach porannych.
Naturalny środek na zapobieganie nieprzyjemnemu zapachowi rankiem
Najlepszym rozwiązaniem będzie odpowiednie jedzenie, które wspomoże detoksykację organizmu. Oto kilka prostych propozycji:
- Zacznij dzień od ząbka czosnku na pusty żołądek. Jeśli będziesz konsekwentna i nie będziesz pomijać dni, z pewnością odczujesz pozytywne skutki przyjmowania tego najlepszego naturalnego środka na eliminację toksyn. Spróbuj, nie ma się co wahać.
- Oczyszczający sok na kolację: Zapamiętaj ten prosty przepis na sok z buraka. Aby poskutkował, przyniósł Ci satysfakcję i dobre samopoczucie, trzeba pić go na kolację przez co najmniej 8 dni. Składniki: burak czerwony, ząbek czosnku, sok z połowy cytryny, natka pietruszki i łyżeczka miodu. Umieść wszystkie składniki w blenderze i zrób z nich sok o jednolitej konsystencji. Taki napój pomoże Ci oczyścić organizm, wyeliminować toksyny i bakterie. Po pewnym czasie, zaczniesz budzić się z odczuwalnie przyjemniejszym smakiem w ustach.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Delanghe G, bollen C, Vvan Steenberghe D, y feenstra L (1998). Halitose, foetor ex
ore. Nederlands Tijdschrift Tandheelkunde 105, 314-317. - Iwakura M, Yasuno Y, Shimura M, y Sakamoto S (1994). Clinical characteristics of halitosis: differences in two patient groups with primary and secondary complaints of halitosis. Journal of Dental Research 73, 1568-1574.
- Klokkevold PR (1997). oral malodor: a periodontal perspective. Journal of the Californian Dental Assocociation 25, 153-159.
- Miyazaki H, Arao M, okamura K, Kawaguchi Y, Toyofuku A, Hoshi K, Yaegaki K. (1999) Tentative classification of halitosis and its treatment needs. Niigata Dental Journal32, 7-11.
- Ratcliff PA y Johnson PW (1999). The relationship between oral malodor, gingivitis and periodontitis. A review.Journal of Periodontology 70, 485-489.
- Schmidt Nf y Tarbet WJ (1978). The effect of oral rinses on organoleptic mouth odor ratings and levels of volatile sulfur compounds. Oral Surgery Oral Medicine Oral Pathology 45, 876-883.
- Delanghe G, bollen C, Vvan Steenberghe D, y feenstra L (1998). Halitose, foetor ex