Niedobór witaminy D u dzieci: narastający problem?

Niedobór witaminy D znany jest od dawna. Jednak w ostatnim czasie wzbudził większe zainteresowanie i dyskusje, zwłaszcza gdy występuje u dzieci.
Niedobór witaminy D u dzieci: narastający problem?

Ostatnia aktualizacja: 25 czerwca, 2021

Badania nad witaminą D odgrywają ostatnio coraz większą rolę. W szczególności te dotyczące chorób, którym oprócz własnych zmian towarzyszy niedobór witaminy D u dzieci.

Okazuje się, że niedobór witaminy D u dzieci staje się coraz większym problemem, dlatego też wymaga przeszukania znacznej liczby dostępnych danych. Z drugiej strony wydaje się jednak, że temat ten wzbudza duże zainteresowanie, ale jednocześnie jest źródłem kontrowersji.

Wśród specjalistów nie ma zgodności co do tego, kiedy zlecić badania dotyczące witaminy D, ani co do konieczności jej suplementacji.

Jaki stan określa się jako niedobór witaminy D?

Brak odpowiedniej ilości witaminy D potrzebnej do zachowania zdrowia nazywany jest niedoborem witaminy D. Witamina D odgrywa bowiem ważną rolę w organizmie: między innymi w układzie nerwowym, mięśniowym i odpornościowym.

Ponadto witamina D pomaga organizmowi wchłaniać wapń, który jest jednocześnie podstawowym składnikiem kości. Dlatego witamina D zapobiega osteopenii, która czasami występuje u wcześniaków, zgodnie z danymi z amerykańskiej Narodowej Biblioteki Zdrowia.

Dziecko w inkubatorze

Źródła witaminy D

Aby uniknąć niedoboru witaminy D u dzieci, ważne jest poznanie niektórych źródeł jej pozyskiwania. Jak wiadomo, witamina D może pochodzić z różnych źródeł:

  • Produkowana przez skórę.
  • Dostarczana wraz z dietą lub poprzez suplementy.

Nasz organizm naturalnie wytwarza witaminę D po ekspozycji na światło słoneczne. Problem polega jednak na tym, że nadmierna ekspozycja i w nieodpowiednim czasie może prowadzić do starzenia się skóry i raka skóry.

Przeczytaj też ten przydatny materiał: Niedobór witaminy A: możliwe zagrożenia

Niedobór witaminy D i lęk przed krzywicą

Jak wskazuje informacja z Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej:

Krzywica to stan, który występuje, gdy kości stają się miękkie u dorastających dzieci. Dzieje się tak, gdy tkanki nie mogą wchłonąć wystarczającej ilości wapnia i fosforu, aby stworzyć zdrowe i mocne kości. Chociaż istnieją genetyczne i metaboliczne przyczyny krzywicy, najczęstszym jest niedobór witaminy D. Ten rodzaj jest również znany jako krzywica żywieniowa”.

Zatem krzywica jest częstą chorobą w krajach rozwijających się lub słabo rozwiniętych. Charakteryzuje się opóźnieniem wzrostu i towarzyszy mu zdeformowanie kości. Występuje zwykle u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat, ponieważ jest to etap, w którym rosną najszybciej.

Dlatego to towarzystwo naukowe ostrzega również, że najbardziej zagrożone są niemowlęta karmione piersią, które nie spożywają dodatkowej witaminy D. Ryzyko jest jeszcze większe, jeśli matka dziecka ma również niedobór witaminy D.

Matka z dzieckiem

Możesz cię zainteresować również ten temat: Witaminy z grupy B: charakterystyka, zalety i funkcje

Za dużo witaminy D: problem do rozważenia

Według informacji z tej samej strony amerykańskiej Narodowej Biblioteki Medycyny, o której wspominaliśmy wcześniej, przyjmowanie zbyt dużej ilości witaminy D również może być szkodliwe dla organizmu. Stan ten określa się jako zatrucie witaminą D.

W takiej sytuacji pojawiają się oznaki zatrucia witaminą D, jak wskazuje badanie opublikowane w Biuletynie Farmakologicznym. Obejmują one między innymi:

  • Nudności
  • Wymioty
  • Brak apetytu.
  • Zaparcia.
  • Osłabienie
  • Utrata wagi

Ponadto zbyt dużo witaminy D może również uszkodzić nerki. Zbyt dużo tej witaminy pociąga też za sobą wzrost poziomu wapnia we krwi. Wysoki poziom wapnia we krwi, zwany hiperkalcemią, może z kolei powodować splątanie, dezorientację i problemy z rytmem serca.

Równolegle naukowcy z Drug and Therapeutics Committee, Lawson Wilkins Pediatric Endocrine Society ustalili, że należy zrewidować naszą wiedzę na temat źródeł witaminy D. I dotyczy to zarówno ze źródeł naturalnych, jak i tych, które nimi nie są.

Konieczne jest ponadto poznanie mechanizmów, dzięki którym można zoptymalizować syntezę i spożycie tej witaminy.

Jeśli chodzi o niedobór witaminy D u dzieci…

Bardzo ważne jest, aby zaspokoić zapotrzebowanie na witaminę D mierzone w jednostkach międzynarodowych. W tym celu konieczne jest, aby nie uciekać się do samodzielnej suplementacji, ale korzystać z profesjonalnej porady i wskazówek.

Należy również pamiętać, że niezaspokojenie zapotrzebowania na witaminę D może być równie szkodliwe, jak nadmierne jej spożywanie. Dlatego tak duże znaczenie ma znalezienie odpowiedniej równowagi między bezpiecznym przebywaniem na słońcu i otrzymywaniem odpowiedniej ilości witaminy D.

Mamy nadzieję, że ta informacja pomogła Ci w pogłębieniu wiedzy na ten temat. Pamiętaj, że na szczególną uwagę zasługuje niedobór witaminy D u dzieci, które jej potrzebują do prawidłowego rozwoju kości.

Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, które mogą się w tym zakresie pojawić, zawsze warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej diagnozy i ewentualnego leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.