Niedobór wapnia w organizmie - 9 niepokojących objawów

Oprócz kruchości kości, problemów z zębami oraz wypadania włosów, objawy takie jak przesuszanie się skóry bądź łamliwość paznokci również mogą wskazywać na to, iż w naszym organizmie pojawił się niedobór wapnia.
Niedobór wapnia w organizmie - 9 niepokojących objawów

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Niedobór wapnia w organizmie to zjawisko, którego nie powinniśmy traktować z lekceważeniem. Wapń bowiem to minerał, który w dużych ilościach znajduje się w naszych kościach i zębach, ale również w naszej krwi, neuronach oraz innych tkankach. Szacuje się, że z pierwiastka tego składa się aż 70% naszego układu kostnego. Odgrywa on również istotną rolę w utrzymywaniu zdrowia naszego układu nerwowego oraz w równowadze komórek naszego organizmu.

Jak dowodzą badania, uczestniczy on również w procesie krzepnięcia krwi, reguluje rytm pracy serca i odpowiada za kurczenie się oraz rozkurczanie mięśni. Wziąwszy pod uwagę istotną rolę, jaką pierwiastek ten odgrywa w naszym ciele, nic dziwnego, że niedobór wapnia w organizmie może doprowadzić do poważnych chorób takich jak osteoporoza, problemy ze stawami a nawet choroby układu sercowo – naczyniowego.

Aby skutecznie i na czas zorientować się, że wystąpił niedobór wapnia w organizmie, wystarczy poznać listę objawów, jakie wywołuje. Choć niekoniecznie mają związek z naszym układem kostnym, świadczą o tym, że nasz organizm prosi nas o ten pierwiastek.

1. Niedobór wapnia w organizmie a skurcze mięśni

Skurcze mięśni mogą być skutkiem nadmiernego wysiłku oraz niedoboru potasu. 

Okazuje się jednak, że jeśli są one częste i uciążliwe oraz pojawiają się nawet podczas najprostszych, codziennych czynności, może to wskazywać na niedobór wapnia w organizmie.

Jeżeli ból pojawia się w łydkach, udach i ramionach, postaraj się zwiększyć ilość tego minerału w Twojej diecie.

2. Bezsenność

Wiele często występujących zaburzeń snu stanowi rezultat tego, iż pojawił się niedobór wapnia w organizmie.

Jeżeli pojawiła się u Ciebie bezsenność bądź przerywany sen, może to świadczyć o tym, że Twój organizm potrzebuje nieco więcej tego pierwiastka.

3. Problemy z zębami

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, zęby w dużej części składają się właśnie z wapnia. Dlatego też niedobór tego składnika bezpośrednio wpływa na ich zdrowie i stan.

Zęby a niedobór wapnia

Jeżeli pojawiły się u Ciebie ubytki w zębach, żółte zabarwienie bądź ich kruchość, jest to jasny sygnał alarmowy. Oznacza on, że pojawił się niedobór wapnia w organizmie.

4. Sucha skóra i słabe paznokcie

Wziąwszy pod uwagę, że wapń uczestniczy w procesach regeneracji komórkowej zachodzących w naszym organizmie, ma on bezpośredni wpływ na stan naszych włosów i paznokci.

Gdy w naszym ciele nie ma wystarczającej ilości tego pierwiastka, pojawia się przesuszanie się skóry i pękanie. A w przypadku paznokci – ich łamliwość.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Łamliwe paznokcie – 5 sposobów na ich wzmocnienie

5. Problemy z włosami

Przesuszanie się włosów, ich łamliwość, wypadanie oraz kruchość stanowią jasny dowód na to, że pojawił się niedobór wapnia w organizmie.

Choć przyczyną takiego stanu rzeczy może być wiele powodów, poprawienie jakości odżywiania się nigdy nie zaszkodzi.

6. Bóle kości i stawów

Ból, jaki pojawia się w stawach i kościach stanowi sygnał ostrzegawczy świadczący o tym, że na horyzoncie pojawiają się choroby chroniczne takie jak artretyzm czy też reumatoidalne zapalenie stawów.

Bóle stawów a niedobór wapnia

Może jednak również wskazywać na kontuzje i uszkodzenia bądź utratę gęstości kości spowodowaną przez niedobór wapnia w organizmie.

7. Nadciśnienie tętnicze

W regulacji naszego ciśnienia tętniczego bierze udział wiele minerałów. Wapń jest jednym z nich. Dlatego właśnie zaburzenie równowagi w jego ilości może spowodować nadciśnienie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz też artykuł: Nadciśnienie tętnicze – czego należy unikać

8. Silne bóle miesiączkowe

Choć nasilenia bólu odczuwanego w trakcie miesiączki oraz rodzaj dolegliwości, jakie pojawiają się przed nią w dużej mierze zależy od każdej kobiety i jej układu hormonalnego indywidualnie, pewne spośród tych objawów mogą mieć związek z ilością wapnia w naszym organizmie.

Jak dowiedziono, odpowiedni poziom wapnia we krwi może przyczynić się do zmniejszenia bolesności i opuchlizny brzucha. A także retencji płynów, uczucia niepokoju a nawet stanów depresyjnych.

Jeżeli w Twoim przypadku miesiączki nie stanowią źródła większych dolegliwości, ale nagle pojawił się ból, bardzo możliwe, że pojawił się u Ciebie niedobór wapnia w organizmie. Trzeba go zatem uzupełnić.

9. Złamania kości

Niedobór wapnia w organizmie wywołuje stopniową utratę gęstości kości. Może to prowadzić do złamań, zwichnięć bądź naciągnięć.

Pierwiastek ten jest niezbędny do utrzymania zdrowia kości. Dlatego też jego niedobór stwarza wysokie ryzyko dla naszego zdrowia. Może stać się przyczyną dolegliwości takich jak osteoporoza.

Gęstość kości a niedobór wapnia

Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu dochodzisz do wniosku, że być może w Twoim organizmie pojawił się niedobór wapnia, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Pomoże Ci on ustalić, czy będzie konieczne przyjęcie odpowiedniego leczenia.

Ogólnie, ilość spożywanego przez nas wapnia możemy zwiększyć sięgając po produkty zawierające duże jego ilości takie jak:

  • Bakalie i orzechy
  • Nabiał
  • Brokuły
  • Kapusta pekińska
  • Kapusta biała
  • Sok ze szpinaku
  • Sok pomarańczowy
  • Mleko ryżowe
  • Ryby
  • Jaja

Znaczące ilości wapnia możemy przyswoić również sięgając po suplementy diety. Najlepiej jednak byłoby starać się sięgać po produkty naturalne, ponieważ zawsze najlepiej wpływają one na funkcjonowanie naszego organizmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brzezińska, U., Kosicka, T., & Tykarski, A. (2004). Wapń a nadciśnienie tętnicze. Nadciśnienie Tętnicze. https://doi.org/10.1016/j.ijimpeng.2003.12.005
  • Czarnowska-Misztal, E., Brzezińska, Z., & Rakowska, M. (1973). Wpływ uzupełniania w wapń diety odpowiadającej przeciętnej racji pokarmowej wybranej grupy dzieci na niektóre wskaźniki biologiczne u zwierząt doświadczalnych. 3. Wyniki badań nad retencja wapnia u szczurów laboratoryjnych. Roczniki Państwowego Zakładu Higieny.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.