Niebieski Majik: pochodzenie, zastosowania i właściwości

Słyszeliście o niebieskim majiku? Na pewno Was zaskoczy, ale to jeden ze składników służących do barwienia koktajli na niebiesko.
Niebieski Majik: pochodzenie, zastosowania i właściwości

Ostatnia aktualizacja: 04 kwietnia, 2023

Niebieski majik jest pochodną spiruliny algi używanej do przygotowywania różnych receptur. Ma charakterystyczny niebieski kolor, który zwykle zabarwia dania, do których jest dodawany. Ponadto wyróżnia się właściwościami odżywczymi i korzystnym wpływem na zdrowie.

Ogólnie należy zauważyć, że spożycie alg wzrosło w ostatnich latach. The Journal of Medicinal Food podaje, że są źródłem związków bioaktywnych, takich jak błonnik, sterole roślinne, kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze. Dlatego uchodzą za dobry sposób na poprawę jakości diety.

Co to jest niebieski majik?

Blue Majik to rodzaj algi bardzo podobny do spiruliny. Główna różnica polega na stężeniu fikocyjaniny, substancji, która nadaje mu niebieski kolor. Jednak niektórzy uważają go za „superżywność” ze względu na zawartość niezbędnych składników odżywczych i potencjalne korzyści.

Oczywiście mówimy o rzadkim i nieco drogim pokarmie. Jego cena rynkowa wynosi około 50 euro za 50 gramów (2 uncje), więc nieczęsto używa się go w codziennej kuchni. Można go jednak wykorzystać do pokolorowania prawie każdego przepisu, nadając mu charakterystyczny akcent.

Wartości odżywcze i możliwe korzyści

Niebieski Majik.
Bogaty w makro- i mikroelementy kskład niebieskiego majiku może przynieść korzyści zdrowotne.

Niebieski majik wyróżnia się wysokim stężeniem witamin, minerałów oraz dużej ilości związków o działaniu przeciwutleniającym. A dokładniej – zgodnie z artykułem opublikowanym w Journal of the American Nutrition Association jest źródłem następujących składników odżywczych:

  • Węglowodany
  • Witaminy (A, C i E)
  • Minerały (żelazo, wapń, chrom, miedź, magnez, mangan, fosfor, potas, sód i cynk)
  • Kwas γ-linolenowy
  • Pigmenty, takie jak chlorofil A i fikobiliproteiny (C-fikocyjanina, allofikocyjanina i β-karoten)

Dzięki takiemu składowi jego regularne spożywanie przynosi wiele korzyści. Spójrzmy.

Pomaga opóźnić oznaki starzenia

Przeciwutleniacze zawarte w niebieskim majiku są w stanie zneutralizować powstawanie wolnych rodników i ich gromadzenie się w tkankach organizmu. W ten sposób zmniejsza się częstość występowania wielu przewlekłych patologii, a ponadto opóźnia się oznaki starzenia.

Przyczynia się do zapobiegania anemii

Żelazo zawarte w majiku niebieskim przyczynia się do uniknięcia ewentualnych niedoborów żelaza, które mogą wpływać na pojawienie się anemii. Badanie na szczurach opisane w Food & Function wykazało, że mikroalgi są odżywczymi wzmacniaczami żelaza i mogą poprawić niedobór tego pierwiastka.

Zaleca się przyjmowanie majiku razem z witaminą C, ponieważ ze względu na pochodzenie roślinne, ma dość słabą przyswajalność.

Z drugiej strony należy zauważyć, że algi te są jednym z nielicznych pokarmów pochodzenia roślinnego, które zawierają witaminę B12. Niedobór tego składnika odżywczego jest powszechny w dietach wegańskich i powoduje w średnim okresie anemię megaloblastyczną. Dlatego zaleca się spożywanie tego typu suplementów.

Niebieski majik pomaga zapobiegać niektórym chorobom przewlekłym

Większość przewlekłych patologii ma swoje źródło w braku kontroli stanu zapalnego i utleniania. Aby zapobiec obu sytuacjom, kluczowe znaczenie ma zapewnienie dziennego spożycia przeciwutleniaczy w diecie.

Szczególnie korzystnie działają w tym celu fitoskładniki zawarte w warzywach i algach. Publikacja wydana przez Oxidative Medicine and Cellular Longevity wyszczególnia ponadto, że ta odmiana suplementu ma potencjał hipolipidemiczny, hipoglikemiczny i przeciwnadciśnieniowy.

Możesz być także zainteresowany: Wiecie czym jest spirulina?

Wysoki koszt, główna wada niebieskiego majika

Niebieski Majik.
Jedną z głównych wad niebieskiego majika jest jego wysoki koszt, więc można go zastąpić innymi pokarmami.

Pomimo swoich właściwości i zawartości składników odżywczych, prawda jest taka, że niebieski majik jest zbyt drogim pokarmem, aby wprowadzać go w ramach regularnej diety. Jest to niewątpliwie jego główna wada. Nie ma sensu spożywać go od czasu do czasu, aby doświadczyć korzyści, ponieważ sporadyczna konsumpcja nie przyniesie żadnych zauważalnych zmian.

Planując zdrową dietę, oprócz codziennego spożywania dużej ilości warzyw, bardzo ważne jest zapewnienie różnorodności i równowagi. Nie trzeba uciekać się do egzotycznych gatunków, takich jak niebieski majik, aby organizm funkcjonował prawidłowo. Inne bardziej powszechne produkty spożywcze, takie jak jagody, mogą dać podobny efekt.

Jak stosować niebieski majik w kuchni?

Niebieski majik jest często sprzedawany w postaci sproszkowanej. Jego użycie w kontekście kulinarnym jest bardzo proste: jedna łyżeczka posłuży do zabarwienia niemal każdego przepisu i nadania mu odrobiny smaku. Często dodaje się ten skłądnik do koktajli i niektórych zup, aby nadać im egzotyczny i charakterystyczny kolor i akcent.

Można również znaleźć suplementy niebieskiego majika, które dostarczają koncentrat alg, aby wykorzystać ich dobroczynne właściwości. Można je spożywać codziennie. Jednak suplementacja związkami przeciwutleniającymi nie jest zalecana we wszystkich stanach zdrowotnych.

Niebieski majik, algi pełne korzyści

Niebieski majik to bardzo egzotyczny rodzaj wodorostów, wciąż mało znany. Wyróżnia się przede wszystkim właściwościami organoleptycznymi oraz wysoką ceną. W niektórych miejscach zaczyna być używany do barwienia potraw i przepisów na niebiesko, co jest dość charakterystyczne.

Mimo to nie trzeba koniecznie włączać tego pokarmu do diety, aby zapewnić sobie dobry stan zdrowia. Istnieje wiele innych opcji, które mogą pełnić podobne funkcje. Dobrym przykładem są czerwone owoce lub warzywa krzyżowe, które również wyróżniają się zawartością przeciwutleniaczy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Finamore A, Palmery M, Bensehaila S, Peluso I. Antioxidant, Immunomodulating, and Microbial-Modulating Activities of the Sustainable and Ecofriendly Spirulina. Oxid Med Cell Longev. 2017;2017:3247528. doi: 10.1155/2017/3247528. Epub 2017 Jan 15. PMID: 28182098; PMCID: PMC5274660.
  • Galvan, Y. P., Alperovich, I., Zolotukhin, P., Prazdnova, E., Mazanko, M., Belanova, A., & Chistyakov, V. (2017). Fullerenes as Anti-Aging Antioxidants. Current aging science10(1), 56–67. https://doi.org/10.2174/1874609809666160921120008.
  • Gao F , Guo W , Zeng M , Feng Y , Feng G . Effect of microalgae as iron supplements on iron-deficiency anemia in rats. Food Funct. 2019 Feb 20;10(2):723-732. doi: 10.1039/c8fo01834k. PMID: 30664135.
  • Gogna S, Kaur J, Sharma K, Prasad R, Singh J, Bhadariya V, Kumar P, Jarial S. Spirulina- An Edible Cyanobacterium with Potential Therapeutic Health Benefits and Toxicological Consequences. J Am Nutr Assoc. 2022 Aug 2:1-14. doi: 10.1080/27697061.2022.2103852. Epub ahead of print. PMID: 35916491.
  • Li, N., Zhao, G., Wu, W., Zhang, M., Liu, W., Chen, Q., & Wang, X. (2020). The Efficacy and Safety of Vitamin C for Iron Supplementation in Adult Patients With Iron Deficiency Anemia: A Randomized Clinical Trial. JAMA network open3(11), e2023644. https://doi.org/10.1001/jamanetworkopen.2020.23644.
  • Senthilkumar, K., & Kim, S.-K. (2015). Marine Algae and Chronic Diseases. In Marine Algae Extracts (pp. 557–574). Wiley-VCH Verlag GmbH & Co. KGaA. https://doi.org/10.1002/9783527679577.ch32
  • Socha, D. S., DeSouza, S. I., Flagg, A., Sekeres, M., & Rogers, H. J. (2020). Severe megaloblastic anemia: Vitamin deficiency and other causes. Cleveland Clinic journal of medicine87(3), 153–164. https://doi.org/10.3949/ccjm.87a.19072.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.