Nie możesz przestać jeść: przyczyny i co robić

Kiedy próby zaprzestania jedzenia zawodzą, może istnieć ukryta przyczyna emocjonalna. Nie możesz przestać jeść? Czy wiesz, jak sobie z tym poradzić? W tym artykule opisujemy to szczegółowo.
Nie możesz przestać jeść: przyczyny i co robić
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy odczuwasz głód o każdej porze? Nie możesz uniknąć plądrowania lodówki w środku nocy? Czy jesz więcej, niż chcesz, a potem czujesz się winna? Jeśli tak jest, jeśli czujesz, że nie możesz przestać jeść, Twój problem ma prawdopodobnie charakter emocjonalny, przynajmniej w dużej części.

Uczucie, że nie jesteś w stanie kontrolować jedzenia, może wywoływać niepokój, ponieważ wiesz, że nie tylko szkodzisz swojemu wyglądowi, ale także swojemu zdrowiu. Mimo to nie wiesz, jak przestać. W każdym razie rozwiązaniem jest zmiana Twojej relacji z jedzeniem. Dziś powiemy Ci, co zrobić, jeśli nie możesz przestać jeść.

Dlaczego nie możesz przestać jeść?

Odżywianie jest podstawową funkcją przetrwania. Jest to sposób, w jaki organizm pozyskuje składniki odżywcze potrzebne do codziennego funkcjonowania. Problem wiąże się dopiero z ilością spożywanych pokarmów, a zwłaszcza z ich doborem.

Często osoby, które mają trudności z jedzeniem ponad miarę, wybierają produkty o niskiej wartości odżywczej i wysokiej kaloryczności. Ale co takiego prowadzi do tych szkodliwych zachowań?

Brak połączenia z własnym ciałem

Jednym z powodów przejadania się jest niemożność zidentyfikowania własnych doznań cielesnych. Po urodzeniu każdy człowiek jest zaprogramowany, aby rozpoznawać oznaki głodu i odpowiednio działać. Dlatego niemowlę płacze, aby otrzymać jedzenie.

Jednak z upływem czasu połączenie z tymi odczuciami interoceptywnymi zostaje utracone. Dzieje się tak z różnych powodów. Przede wszystkim dlatego, że jedzenie zaczyna się kojarzyć ze spotkaniami, towarzystwem i interakcją z innymi.

Jedzenie staje się czynnością społeczną i przyjemną, wykraczającą poza jego funkcję odżywczą.

Z drugiej strony obecne szybkie tempo życia i stres często nie pozwalają, aby się zatrzymać i posłuchać własnego ciała. W konsekwencji zmniejsza się zdolność rozpoznawania, kiedy czujemy prawdziwy głód, a kiedy nudę lub chęć spędzenia czasu w ramach więzi społecznej.

Często poczucie niemożności zaprzestania jedzenia jest przejawem ukrytych problemów emocjonalnych.

Głód emocjonalny

Innym aspektem, który sprawia, że nie możesz przestać jeść z ochoty (a nie z głodu), jest jedzenie emocjonalne. Pojęcie to odnosi się do faktu używania pożywienia jako regulatora emocji. Czy zauważyłaś, że jesz więcej, gdy czujesz się niespokojna, smutna, przytłoczona lub rozczarowana?

Ma to swoje wyjaśnienie. A mianowicie, niektóre pokarmy stymulują obwód przyjemności w mózgu, ponieważ uwalniają różne neuroprzekaźniki, które wytwarzają przyjemne doznania. W konsekwencji, po ich spożyciu odczuwa się ulgę, satysfakcję i szczęście.

Niestety jest to stan tymczasowy i w żadnym wypadku nie jest to skuteczne ani trwałe rozwiązanie. W krótkim czasie przyjemne efekty mijają i ponownie pojawiają się nierozwiązane emocje. Ale teraz dochodzi do nich poczucia winy z powodu jedzenia bez kontroli.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Głód fizyczny i emocjonalny – jak je odróżnić

Restrykcyjne diety

Jeśli zmagasz się z problemami żywieniowymi przez długi czas, prawdopodobnie doświadczyłaś pewnej paradoksalnej sytuacji. Bardzo restrykcyjna dieta może zwiększyć impuls i niekontrolowaną chęć spożywania niezdrowej żywności.

Restrykcyjna dieta

Dieta, która jest zbyt restrykcyjna, może wywołać efekt odbicia. Oznacza to, że po diecie występuje kompulsywne zachowanie polegające na jedzeniu tego, co było zabronione.Zbyt sztywny styl odżywiania, w którym zabrania się spożywania różnych pokarmów, prowadzi do wzrostu niepokoju związanego z jedzeniem. Z tego powodu takie osoby nie potrafią przestrzegać diety bez popadania w kompulsywne zachowania żywieniowe.

Zdarza się nawet, że po zakończeniu diety, odzyskują wagę, która straciły z tak dużym wysiłkiem. A chodzi o to, że ciało żąda tego, co było tak radykalnie zabronione i ograniczone.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Idealna dieta odchudzająca – czyli stracić kilogramy

Co możesz zrobić, żeby przestać jeść?

Oczywiście jedzenie jest niezbędne do przetrwania. Z tego samego powodu nie jest to czynność, której można uniknąć, jak to ma miejsce w przypadku innych rodzajów uzależnień. Rozwiązaniem w tym przypadku jest modyfikacja własnej relacji z pożywieniem, przywrócenie jej funkcji żywieniowej i rozpoczęcie świadomej diety.

Aby to zrobić, należy przede wszystkim ponownie nawiązać kontakt z własnym ciałem oraz nauczyć się słuchać i interpretować wysyłane przez nie sygnały. Innymi słowy, chodzi o rozpoznanie, kiedy czujemy prawdziwy głód, a kiedy może to być głód emocjonalny spowodowany stresem lub niepokojem.

Z drugiej strony ważne jest, aby poznać i rozwinąć użyteczne i skuteczne strategie radzenia sobie z negatywnymi stanami emocjonalnymi.

Celem jest zaprzestanie używania jedzenia jako regulatora emocji, więc musisz nauczyć się innych sposobów radzenia sobie z nimi. Wentylacja emocjonalna, terapia przy użyciu pisania lub praktyka medytacji to pomocne alternatywy.

Na koniec ustal zdrową relację z jedzeniem. Oznacza to, że musisz przestać postrzegać je jako wroga lub jako pocieszenie. Pamiętaj, że jedzenie jest tylko paliwem, którego potrzebuje Twój organizm i naucz się wybierać je w oparciu o Twoje potrzeby żywieniowe.

Jedz w sposób zdrowy i zbilansowany, nie zabraniając sobie ani nie demonizując żadnej grupy żywności. Jedz umiarkowanie, a przede wszystkim ze świadomością tego, co robisz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sánchez Benito, J. L., & Pontes Torrado, Y. (2012). Influencia de las emociones en la ingesta y control de peso. Nutrición Hospitalaria27(6), 2148-2150.
  • Rodríguez, S., Mata, J. L., & Moreno, S. (2007). Psicofisiología del ansia por la comida y la bulimia nerviosa. Clínica y Salud18(1), 99-118.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.