Neutralność ciała - na czym polega ten nowy trend?
Neutralność ciała otwiera drzwi do wizualizacji i akceptacji ciała fizycznego w jego pełnej rzeczywistości bez poszukiwania perfekcjonizmu. To praktyka, która wzywa do włączenia społecznego i podkreśla prawdziwe piękno. Ruch ten promuje neutralne traktowanie ciała bez stygmatyzacji, chwalenia i karania go. Proponuje kochanie siebie ponad wszystko i uzdrowienie relacji z samym sobą, która może wpływać na postrzeganie swojego ciała.
Nie chodzi o to, aby zawsze czuć się dobrze w stosunku do swojej sylwetki, ale o wyeliminowanie presji, która otacza nasze ciała i która wywołuje konsekwencje zarówno dla naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Dowiedz się, co jeszcze obejmuje trend, jakim jest neutralność ciała.
Na czym polega neutralność ciała?
Neutralność ciała odnosi się do trendu, który akceptuje ciało rzeczywiste, a nie idealne. Istotą tego trendu jest przyjmowanie obrazu takim, jaki jest, bez obowiązku całkowitego pokochania go.
Nie idzie to w parze z pozytywnością ciała, ponieważ ten system przekonań uważa za toksyczne zmuszanie się do kochania własnego ciała. Wręcz przeciwnie, jest to nieoceniające uznanie ciała, które od czasu do czasu pozwala nam kochać lub nie lubić naszego wyglądu fizycznego. Kluczowym celem jest pozbycie się niepokoju i oczekiwań dotyczących naszego wyglądu.
Urząd ds. Zdrowia Kobiet podkreśla, że obraz ciała to to, co myślisz i czujesz o swoim ciele lub wyglądzie fizycznym. Jeśli obraz twojego ciała jest pozytywny, istnieje większa skłonność do dobrego zdrowia psychicznego. Wręcz przeciwnie, negatywny obraz ciała ma szkodliwe skutki, takie jak depresja, zaburzenia odżywiania oraz problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym.
W publikacji z University of Monterrey zauważono, że negatywne uczucia dotyczące ciała są wywoływane przez kontakt z ideałami fizycznymi promowanymi przez społeczeństwo. Celem neutralności ciała jest położenie kresu tym szkodliwym paradygmatom.
Przeczytaj również: Akceptacja i rezygnacja – czym się między sobą różnią?
Mantry zalecane przez neutralność ciała
Neutralność ciała opiera się na miłości własnej. Praktyka sugeruje, aby nie zwracać się do ciała w negatywny sposób, co jest powszechną praktyką znaną również jako zawstydzanie ciała. Jest to również trend, który pomaga odeprzeć poczucie porażki i frustracji, które wynikają z nielubienia tego, jak wyglądasz.
W sercu neutralności ciała leżą różne mantry lub afirmacje:
- „Jestem kimś więcej niż moim wyglądem”.
- „Moja wartość nie zależy od mojego wyglądu ”.
- „Mój wygląd zmienia się naturalnie przez całe moje życie”.
- „Jestem godny miłości i akceptacji z powodów wykraczających poza moje ciało”.
- „Mój wygląd to tylko jeden aspekt, który uzupełnia to, kim jestem”.
- „Mogę być szczęśliwy na wiele sposobów, które nie dotyczą wyglądu mojego ciała”.
- „Czasami czuję się bardziej atrakcyjna, a czasami mniej. I to zupełnie normalne”.
To zupełnie normalne, że są dni, kiedy możesz dokładniej obserwować kompleksy swojego ciała. Jednak te spotkania są częścią rzeczywistości, a opierając się na miłości własnej, równoważysz negatywne myśli na rzecz poczucia własnej wartości.
Czy neutralność ciała i pozytywność ciała są tym samym?
Oba ruchy sprzeciwiają się szkodliwym standardom piękna, faworyzują różnorodność ciała i dążą do uwolnienia nas od stereotypów, które napędzają głównie media społecznościowe. Istnieją jednak wyraźne różnice między trendami. Magazyn Body Image zwraca uwagę, że pozytywność ciała kwestionuje nierealistyczne standardy piękna w mediach. Zamiast tego promuje i akceptuje różne rozmiary i odmienny wygląd ciała.
Szczegółem jest to, że trend skupia się na tym, aby zawsze akceptować zalety i wady przede wszystkim. W przeciwieństwie do tego koncepcja neutralności ciała, zamiast zmuszać cię do kochania swojego wyglądu, polega po prostu na zaakceptowaniu swojego ciała, zgodnie z artykułem w The Guardian.
Ważne jest, aby dana osoba miała jasność, że jej budowa ciała nigdy nie powinna wpływać na jej uczucia i że powinna dążyć do zaakceptowania swojego ciała takim, jakie jest, bez pragnienia zmiany jego wyglądu. Oba podejścia skupiają się na różnych perspektywach tolerancji wobec ciała.
Co się dzieje, gdy nie akceptujesz swojego wizerunku ciała?
Niezadowolenie z wyglądu może wywołać wiele frustracji, ponieważ stale odczuwasz presję spełniania oczekiwań innych. Jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, neutralność ciała zakłada, że życie z niedoskonałościami ciała jest w porządku. Nie polega ono natomiast na wypełnianiu luk.
Zobacz też: Poczucie własnej wartości i egocentryzm – 10 różnic
Osoby świadome wizerunku mogą cierpieć z powodu zaburzeń emocjonalnych. W rzeczywistości badania opracowane przez Psychology Writings wskazują, że niska samoocena, wysoki poziom lęku, depresja i niezadowolenie z ciała są związane z zaabsorbowaniem wagą i pomiarami.
Depresja to kolejna konsekwencja, która czasami wiąże się z obrazem ciała. Rozdział w książce Body Image and Depression podkreśla, że ludzie z depresją często mają niski poziom energii i odczuwają dyskomfort w interakcjach społecznych. Ponadto nie chcą czuć swojego ciała i nieustannie zastanawiają się nad tym, jak są postrzegani przez innych.
Aby zakończyć tę powszechną i szkodliwą samoocenę, tysiące zwolenników zaczęło promować neutralność ciała.
Kiedy poprosić o profesjonalną pomoc
Jeśli nie utożsamiasz się z żadnym z nurtów, które promują akceptację ciała, ale nie cieszy cię twój wygląd, koniecznie poproś o fachową pomoc.
Istnieje choroba psychiczna zwana „zaburzeniem dysmorfii ciała”. Klinika Mayo opisuje ją jako niezdolność do zaprzestania myślenia o jednej lub kilku wadach wyglądu, nawet jeśli są to drobne szczegóły, których inni nie dostrzegają. Ten stan można leczyć terapią poznawczo-behawioralną, a w niektórych przypadkach lekami.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Asuero Fernández R, Avargues Navarro ML, Borda Mas M, Martín Monzón B. Preocupación por la apariencia física y alteraciones emocionales en mujeres con trastornos alimentarios con autoestima baja. Escritos de Psicología. Vol. 5. Núm. 2. España; 2012. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=6484389
- Forsblom A, Hyvönen K, Muotka J, Päivi Pylvänäinen M. Imagen corporal y depresión. Capítulo 37. pp. 397-494. https://www.mendeley.com/catalogue/f4527b46-f6c7-3532-8e41-857cfa795c9d/?utm_source=desktop&utm_medium=1.19.4&utm_campaign=open_catalog&userDocumentId=%7B9d860afa-4eac-42c0-9ac4-ab43c4405f5e%7D
- Harriger J, Keel P, Lazuka R, Wick M. ¿Ya llegamos? El progreso en la representación de diversas imágenes de belleza en el movimiento de positividad corporal de Instagram. Body Image. Vol. 34. pp. 85-93. Estados Unidos; 2020. https://www.mendeley.com/catalogue/6ea7963b-fb8f-3c11-98c9-c8b0ff128a48/?utm_source=desktop&utm_medium=1.19.4&utm_campaign=open_catalog&userDocumentId=%7B2bb87c30-a1fe-493f-908a-69a6bb398d33%7D
- Imagen corporal y salud mental. Oficina para la Salud de la Mujer. Estados Unidos; 2021. https://espanol.womenshealth.gov/mental-health/body-image-and-mental-health#:~:text=Las%20mujeres%20con%20una%20imagen,de%20salud%20f%C3%ADsica%20y%20mental.
- Kessel A. El auge del movimiento de neutralidad corporal: “Si estás gordo, no tienes que odiarte a ti mismo”. The Guardian. pp. 1-6. Estados Unidos; 2018. https://www.mendeley.com/catalogue/9e4eb523-2d19-34a7-ab7d-22ea840c3651/?utm_source=desktop&utm_medium=1.19.4&utm_campaign=open_catalog&userDocumentId=%7B1995c37c-5900-4e4b-99df-f45627c6e778%7D
- Llama a la aceptación corporal. Universidad de Monterrey. México; 2020. https://www.udem.edu.mx/es/institucional/noticia/llama-la-aceptacion-corporal
- Trastorno dismórfico corporal. Clínica Mayo. Estados unidos; 2022. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/body-dysmorphic-disorder/symptoms-causes/syc-20353938