Nesting, czyli jak czerpać korzyści z siedzenia w domu
Dowiedz się, czym jest nesting i poznaj korzyści płynące z nicnierobienia. Twój spokój nigdy nie był tak blisko. „Nudzenie się” i niewychodzenie z domu nie musi oznaczać czegoś złego. Przeciwnie, ta praktyka obecnie popularyzuje się jako nesting i jest bardzo obiecującym trendem.
Termin nesting pochodzi od angielskiego słowa nest, co tłumaczy się jako „gniazdo”. W dobie obecnej coraz więcej osób stosuje tę prostą praktykę jako formę terapii i kształtowania samoświadomości.
Nesting obejmuje codzienne i przyjemne zajęcia, takie jak kąpiel z dużą ilością piany, czytanie książki, spanie do woli, rysowanie mandali lub ogrodnictwo.
Wszystkie te zajęcia wykonujemy w zaciszu własnego domu. Dlatego też są dostępne dla wszystkich, bez konieczności opuszczania domowego gniazda, aby “zapisać się” na jedno z nich.
Co to jest nesting?
Nesting jest sposobem reagowania na szalone tempo codziennego życia. Podobnie jak kultura Hygge, również “gniazdowanie” zaczęto praktykować w krajach skandynawskich, a teraz rozprzestrzeniło się na zadziwiającą liczbę miejsc na świecie.
Jaki jest powód, dla którego coraz więcej osób decyduje się przystopować swoje życie zawodowe i korzystać więcej z codziennych zajęć? Chodzi o to, że one naprawdę przyczyniają się do dobrego samopoczucia, zmniejszając poziom niepokoju i stresu.
Przerwa w rytmie życia, które zwykle prowadzimy, nie zawsze jest zła. Nicnierobienie lub angażowanie się w przyjemne domowe czynności może uwolnić nas od stresu i niepokoju.Nesting to również stosunkowo niedroga opcja, która oprócz możliwości cieszenia się domowym ciepłem, wzmacnia więzi z rodziną.
Warto w tym momencie poświęcić chwilę i zastanowić się, co naprawdę dają nam długie godziny spędzane w pracy. Albo jak wpływa na nas ten powszechny obowiązek układania planów na weekend. Planów, które wydają się bardziej obowiązkowe niż spontaniczne, coraz bardziej zmniejszając czas na prawdziwy odpoczynek.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Bezsenność – poznaj 7 nawyków na lepszy odpoczynek
Obowiązki towarzyskie
Coś podobnego zwykle dzieje się w przypadku najmłodszych członków naszych rodzin. Dzieci wychodzą ze szkoły przytłoczone świadomością, że muszą także ukończyć wszystkie kursy lub zajęcia pozalekcyjne, które przygotowali dla nich rodzice.
Podobnie istnieje pewien trend, który wymaga spędzania wolnego czasu z innymi parami, rodziną lub przyjaciółmi oraz chodzenia do restauracji lub na spacer. Oczywiście to wszystko nie ma w sobie nic złego. Tyle, że spędzamy coraz mniej czasu na odpoczynku i prostych, niewyszukanych przyjemnościach.
To samo dotyczy telefonów komórkowych i konieczności odbierania wiadomości, sprawdzania poczty elektronicznej i korzystania z sieci społecznościowych. Wszystko to przekłada się na dość przytłaczający ładunek bodźców, którego nie można opanować, jeśli towarzyszy mu desperacki styl życia.
Czasami nasze ciało choruje, ponieważ domaga się odpoczynku. Nic złego się nie stanie, jeśli zostaniemy w domu, na kanapie, z kocem, gorącym napojem i odrobiną przestrzeni dla siebie.
W ten sposób zacisze domowe staje się najbezpieczniejszym sposobem na połączenie się z naszym światem wewnętrznym. To tutaj możemy najlepiej odzyskać siły po wyczerpujących zajęciach i cieszyć się własnym towarzystwem.
Kiedy nesting nie jest zalecany?
Należy jednak koniecznie wyjaśnienie, że nesting nie jest zalecany we wszystkich sytuacjach, szczególnie w przypadku niektórych stanów klinicznych. “Gniazdowanie” nie jest zalecane dla osób cierpiących na lęki, przechodzących żałobę lub chorych na depresję.
W opisanych przypadkach ludzie mają skłonności do izolacji i nie jest to związane ze świadomą decyzją pozostania w domu, aby się nim cieszyć. W opisanych sytuacjach wskazane jest, aby udać się do terapeuty i postępować zgodnie z dostarczonymi przez niego instrukcjami.
Nesting powinno się zawsze praktykować dla przyjemności. Ci, którzy nie mają bardzo aktywnego życia zawodowego, mogą pozostać w domu dzięki „z przymusu”, ale nie na tym polega nesting.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Styl życia – zmień go 25-dniowym planem!
Jak ćwiczyć nesting?
Oto niektóre zasady, których stosowanie promuje ten trend:
- Rób to, co lubisz (czytaj, maluj, oglądaj film, zmień nawóz roślinom doniczkowym albo w ogrodzie, pobaw się ze zwierzakiem, albo rób cokolwiek, co ci sprawia przyjemność).
- Unikaj żmudnego planowania.
- Rób rzeczy, które pomagają ci się zrelaksować.
- Żyj bez pośpiechu.
- Nie narzucaj sobie terminu, aby dokończyć jakieś zadanie tylko z obowiązku.
- Nie ma problemu, jeśli masz dobre towarzystwo.
- Bądź świadomy i stosuj uważność, to znaczy skup swój umysł na chwili obecnej.
- Wskazane jest wcześniejsze uporządkowanie domu, w przeciwnym razie możemy się czuć trochę niekomfortowo w naszym „małym zaciszu”.
Oprócz tych zaleceń sugeruje się, aby do wszystkich przestrzeni w domu docierało naturalne światło. Atmosfera i dekoracje są ważne, aby odnaleźć spokój. Niektóre osoby decydują się na umieszczenie naturalnych roślin w określonych miejscach.
Cenna jest również prostota. Nie ma sensu zapełniać domu wieloma przedmiotami, które potem tylko stają się obciążeniem. Nasze otoczenie w domu powinno samo w sobie emanować spokój.
Jeśli chcesz nadać taki kształt swojej przestrzeni, zaleca się, aby stopniowo zmniejszać liczbę niepotrzebnych przedmiotów. To pozwoli następnie dostosować każdy zakątek, aby wypełnić go spokojem. W takiej atmosferze łatwiej nam będzie również pracować nad naszym nowym stylem życia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Picón, J. (2010). Guia del descanso saludable. Colegío Profesional de Fisioterapeutas.
- Salinas., D. (2012). Estrés. In Prevención y afrontamiento del estrés laboral.
- Sandín, B. (2003). El estrés: un análisis basado en el papel de los factores sociales. Revista Internacional de Psicología Clínica y de La Salud = International Journal of Clinical and Health Psychology.
- Suhail Velazquez Cortes. (2009). Hábitos y estilos de vida saludable. Programa Institucional Actividades De Educacion Para Una Vida Saludables.
- Universidad de Las Palmas de Gran Canaria. (2015). Necesidad de descanso y sueño. Enfermeria Comunitaria.
-
Fernández-Castro, J., Martínez-Zaragoza, F., Rovira, T., Edo, S., Solanes-Puchol, Á., Martín-del-Río, B., … & Doval, E. (2017). How does emotional exhaustion influence work stress? Relationships between stressor appraisals, hedonic tone, and fatigue in nurses’ daily tasks: A longitudinal cohort study. International journal of nursing studies, 75, 43-50.
-
Linnet, J. T. (2011). Money can’t buy me hygge: Danish middle-class consumption, egalitarianism, and the sanctity of inner space. Social Analysis, 55(2), 21-44.
-
Wielgosz, J., Goldberg, S. B., Kral, T. R., Dunne, J. D., & Davidson, R. J. (2019). Mindfulness meditation and psychopathology. Annual review of clinical psychology, 15, 285-316.