Nerki – pierwsze objawy niedoczynności
Nerki to organy życiowe, które między innymi usuwają szkodliwe i toksyczne substancje z krwi. Dlatego też warto zadbać o to, by narządy te funkcjonowały prawidłowo oraz zwracać należną uwagę na każdy sygnał, który może wskazywać na zaburzenie ich pracy.
Dziś wskazujemy Ci pierwsze sygnały, jakie wysyła organizm, kiedy twoje nerki nie są w stanie podołać swoim podstawowym funkcjom. Niektóre z nich z pewnością cię zaskoczą!
Nerki a pocenie
Nerki i generalnie całe drogi moczowe są odpowiedzialne za utrzymanie równowagi płynów w naszym organizmie, więc jeśli cierpimy na nadmierną potliwość albo na jej brak, jest to sygnał, że należy lepiej zadbać o nerki.
Generalnie tylko osoby, które pocą się nadmiernie, starają się zwalczyć problem – głównie ze względu na aspekt estetyczny i komfort codziennego życia. Poza szukaniem naturalnych rozwiązań, warto również zwrócić większą uwagę na pracę nerek.
Brak energii do życia
Zmęczenie organizmu po wysiłku fizycznym i psychicznym jest czymś zupełnie normalnym. Jednak jeśli taki stan przeciąga się w czasie i nieustannie czujemy się wykończone, należy koniecznie pójść do lekarza, aby ustalić przyczynę problemu.
Ciągłe zmęczenie może być nie tylko oznaką zaburzeń pracy nerek, ale także wątroby. Idealnym sposobem na zachowanie zdrowia tych organów jest przeprowadzanie kuracji oczyszczającej z toksyn dwa razy w roku, wiosną i jesienią.
Obrzęk wywołany zatrzymywaniem wody w organizmie
Jak już wspomnieliśmy, nerki regulują poziom wody w organizmie, zatem jeśli organ ten nie pracuje prawidłowo, płyny mogą się rozkładać nierównomiernie: niektóre obszary mogą ulegać odwodnieniu, a z kolei w innych może gromadzić się woda w nadmiarze.
Nadmiar wody generalnie gromadzi się w nogach, dłoniach, palcach, brzuchu, powiekach oraz pod oczami. Takie zaburzenia równowagi płynów są jednoznaczną oznaką na to, że nerki potrzebują wsparcia z naszej strony.
Zobacz także: Zatrzymanie płynów: 6 metod zapobiegania
Problemy ze słuchem
Chociaż może wydać się to zaskakujące, niektóre teorie wskazują na powiązanie między problemami ze słuchem (a nawet niektórymi rodzajami głuchoty) z zaburzeniami funkcji nerek.
Dane te mogą okazać się interesujące szczególnie dla osób, które cierpią na czasowe zaburzenia słyszenia. W takich przypadkach zaleca się stosowanie suplementów diety, które wspomagają pracę nerek.
Bóle w dole pleców
Jeśli oprzemy otwarte dłonie na talii, niewiele powyżej kciuków znajdują się nerki. Warto wiedzieć, gdzie znajduje się ten ważny organ, gdyż często błędnie myślimy, że jest on usytuowany w dolnej części pleców.
Jeśli doskwiera ci ból lub jakikolwiek dyskomfort w tym obszarze, prawdopodobnie pojawił się u ciebie stan zapalny. Najlepszym lekarstwem w tym przypadku okazuje się miejscowe zastosowanie ciepła i wspomóc je innymi naturalnymi środkami.
Ból kolana
Istnieje powiązanie między nerkami a ogólnym zdrowiem stawów, a w szczególności ze stawem kolanowym. Według tej teorii, jeśli pojawia się ból w kolanie, poza miejscowym leczeniem należy również zbadać zdrowie nerek i w razie potrzeby zastosować odpowiednią kurację leczniczą.
Przeczytaj również: Ból kolana – podstawowe wskazówki
Ochota na słone potrawy
Nieustanna ochota na pewne produkty, jest zwykle sygnałem, że organizmowi brakuje niektórych składników odżywczych. Jeśli nasze ciało domaga się soli, prawdopodobnie jest to wołanie nerek o pomoc.
W wielu przypadkach ochocie na słone potrawy towarzyszy również brak energii – organizm usiłuje pozyskać ją w krótkim czasie. Jeśli jednak nie znamy dokładnej przyczyny takiego stanu rzeczy, na dłuższą metę może okazać się on niebezpieczny dla naszego zdrowia.
Jak prawidłowo dbać o nerki?
W celu przeprowadzenia naturalnej kuracji zalecamy wizytę u profesjonalnego terapeuty, który opracuje dla ciebie specjalny plan w zależności od towarzyszących ci objawów.
Jeśli występujące objawy nie są groźne, nie przyjmujemy żadnych leków ani nie cierpimy na żadne choroby, bez obaw możemy przynajmniej raz w roku przeprowadzać kurację oczyszczającą nerki. Do wyboru mamy kilka opcji:
- Napary poprawiające funkcje nerek,
- Zupa cebulowa usuwająca obrzęk nerek,
- Soki warzywne eliminujące toksyny,
- Miejscowe stosowanie ciepła w obszarze nerek,
- Stawianie baniek w obszarze nerek.
Zdjęcia: relaxing music, marketing deluxe i Chiot’s Run.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Webster, A. C., Nagler, E. V., Morton, R. L., & Masson, P. (2017). Chronic Kidney Disease. The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(16)32064-5
- Treves, S. T., Packard, A. B., & Grant, F. D. (2014). Kidneys. In Pediatric Nuclear Medicine and Molecular Imaging. https://doi.org/10.1007/978-1-4614-9551-2_12
- Ekberg, O., & Nylander, G. (2019). Anatomy and physiology. In Medical Radiology. https://doi.org/10.1007/174_2017_58