Nawłoć: zastosowania lecznicze i przeciwwskazania

Nawłoć to roślina bogata w związki przeciwutleniające. Ponadto ma właściwości przeciwzapalne i moczopędne. Jak się ją stosuje?
Nawłoć: zastosowania lecznicze i przeciwwskazania
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 24 grudnia, 2022

Nawłoć, zwana także Solidago canadensis lub Solidago virgaurea, to wieloletnia roślina zielna występująca na całym Półwyspie Iberyjskim i w Ameryce Północnej. Należy do rodziny astrowatych i przyciąga uwagę intensywnie żółtymi pąkami, od których wzięła swoją nazwę.

Ze względu na swój skład farmakologiczny, który obejmuje flawonoidy, garbniki, saponiny i kwasy organiczne, regularnie stosuje się ją w produkcji ziołowych suplementów diety. Niektórzy przygotowują ją nawet w postaci naparu, który łagodzi niektóre objawy i dolegliwości. Jakie są główne zastosowania i przeciwwskazania tej rośliny? Odkryj je tutaj!

Skład i właściwości nawłoci

Szeroką gamę zalet nawłoci przypisuje się obfitej zawartości różnych fitochemikaliów. W szczególności, zgodnie z recenzją opublikowaną w czasopiśmie Biomolecules, roślina zawiera następujące substancje:

 • Flawonoidy (głównie pochodne kwercetyny i kemferolu).
 • Kwasy polifenolowe C6-C3 (kwasy kawowy, chlorogenowy, ferulowy, synapinowy, 3-hydroksyfenylooctowy, 3,4-dihydroksyfenylooctowy, homowanilowy).
 • Związki glikozydowe.
 • Olejki eteryczne zawierające monoterpeny (alfa- i beta-pinen, mircen, limonen, sabinen).
 • Cząsteczki saponin (takie jak wirgaureasaponiny i solidagosaponiny).

Związki te odpowiadają za szereg skutków zdrowotnych i korzystnych właściwości. W szczególności zaobserwowano, że mają potencjał przeciwzapalny, przeciwutleniający, przeciwbólowy, spazmolityczny, przeciwnadciśnieniowy, moczopędny, przeciwbakteryjny i kardioprotekcyjny. Rzućmy teraz okiem na główne zastosowania lecznicze nawłoci.

Lecznicze zastosowania nawłoci

W medycynie tradycyjnej nawłoć stosowano jako środek moczopędny i wspomagający w schorzeniach urologicznych. Jego stosowanie wiąże się również z zapobieganiem infekcjom i łagodzeniem dolegliwości mięśniowych. Ale czy są jakieś dowody na jego skuteczność? Czytaj dalej!

Roślina nawłoci.
Solidago canadensis.

Naturalny środek moczopędny

Nawłoć jest klasyfikowana jako „naturalny środek moczopędny”. Diuretyki to substancje, które stymulują produkcję moczu w celu ułatwienia eliminacji płynów zatrzymanych w organizmie. W ten sposób wspomagają leczenie stanów obrzękowych, wysokiego ciśnienia krwi i problemów z nerkami.

Publikacja Europejskiej Agencji Leków podkreśla potencjał nawłoci jako środka wspomagającego zwiększenie ilości wydalanego moczu i zmniejszenie dyskomfortu spowodowanego drobnymi zaburzeniami układu moczowego.

W dużej mierze tłumaczy to zawartość saponin, substancji zwiększających krążenie krwi na poziomie nerek, co zwiększa filtrację kłębuszkową, a tym samym wydalanie płynów.

Jednak aby ocenić ten efekt u ludzi, potrzeba bardziej obszernych i rozstrzygających badań, ponieważ większość testów przeprowadzono na zwierzętach.

Choroby układu moczowego

W popularnej tradycji nawłoć stosuje się jako środek pomocniczy przynoszący ulgę w chorobach dróg moczowych. Jak skompilowano w publikacji w Western New York Urology Associates , często wykorzystuje się ją podczas infekcji pęcherza, podrażnienia dróg moczowych i przy kamieniach nerkowych.

Ze względu na swoje właściwości moczopędne roślina powoduje zwiększony przepływ moczu i zmniejszenie stanu zapalnego tkanek. Pomaga również w kontroli skurczów dróg moczowych. Jednak nie ma rozstrzygających dowodów w tym zakresie.

Podobnie jak w poprzednim przypadku, badania przeprowadzono głównie na zwierzętach. Z tego powodu dowody uznaje się za niewystarczające, aby uzasadnić jej stosowanie w tych dolegliwościach. W rzeczywistości zaleca się raczej unikanie nawłoci jako leczenia pierwszego wyboru.

Choroby układu moczowego często komplikują się, jeśli pacjent nie podejmuje leczenia. Dlatego priorytetem jest pójście do lekarza i stosowanie się do jego zaleceń.

Nawłoć działa przeciwzapalnie i przeciwskurczowo

Nawłoci przypisuje się właściwości przeciwzapalne i przeciwskurczowe. Dlatego często stosuje się ją jako środek wspomagający w leczeniu bólu mięśni, objawów zapalenia stawów i astmy, między innymi. Jednak nie ma wystarczających dowodów naukowych na jej skuteczność.

Na razie badania na zwierzętach sugerują, że za tymi efektami stoją substancje takie jak saponiny triterpenowe, polifenole i garbniki. Jednak nie udowodniono skuteczności i bezpieczeństwa tego leczenia.

Inne możliwe zastosowania nawłoci

Większość zastosowań leczniczych nawłoci jest poparta jedynie niepotwierdzonymi dowodami. Zaleca się ostrożne stosowanie, zwłaszcza w przypadku wcześniej zdiagnozowanych chorób lub jakichkolwiek specjalnych stanów.

Według publikacji amerykańskiej korporacji WebMD , inne zastosowania – niepoparte dowodami – są następujące:

 • Cukrzyca
 • Hemoroidy
 • Zapalenie stawów i dna moczanowa
 • Stan zapalny ust
 • Wyprysk (stosowanie miejscowe)
 • Powiększenie wątroby
 • Drobne rany (stosowanie miejscowe)
 • Infekcje dróg oddechowych (takie jak przypadki grypy i przeziębienia)
Osoba z zapaleniem stawów.
Nawłoć jest powszechnie stosowana jako środek przeciwzapalny w zapaleniu stawów. Jednak dowody na jej skuteczność są skąpe.

Zagrożenia i przeciwwskazania nawłoci

Obecnie nie ma wystarczających wiarygodnych informacji, aby stwierdzić, że nawłoć i pochodne suplementy są bezpieczne. Jednak opisane działania niepożądane są łagodne; obejmują ból brzucha, zgagę, skurcze i nudności.

Niektóre osoby mogą odczuwać reakcje alergiczne po spożyciu lub miejscowym stosowaniu tej rośliny. Objawy kliniczne obejmują wówczas obrzęk języka i ust, podrażnienie skóry i trudności w oddychaniu.

W takich przypadkach konieczna jest pilna pomoc medyczna.

Ze względów bezpieczeństwa roślina jest przeciwwskazana w następujących scenariuszach:

Z drugiej strony nie należy jej spożywać jednocześnie z lekami moczopędnymi, nadciśnieniowymi lub przeciwcukrzycowymi. Chodzi o to, że może nadmiernie nasilać swoje działanie, co zagrażałoby zdrowiu.

Dawkowanie i dostępne preparaty nawłoci

Przed przyjęciem suplementów nawłoci – lub suplementów jakiegokolwiek innego zioła – wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia, czy istnieje jakiekolwiek ryzyko związane z jej spożyciem. Roślina jest dostępna w postaci suszu, w torebkach herbacianych, ekstraktach, nalewkach i kapsułkach.

 • Napar: 3 do 5 gramów rośliny zaparzyć wrzącą wodą, 2 lub 3 razy dziennie.
 • Płynny ekstrakt lub nalewka: 0,5 do 2 mililitrów, 2 lub 3 razy dziennie.
 • Suchy ekstrakt: 350 do 450 miligramów, 3 razy dziennie.
 • Maceracja: 40 gramów suchej rośliny moczy się w 1 litrze zimnej wody. Po 12 godzinach płyn nakłada się miejscowo za pomocą okładów.

Nawłoć – o czym należy pamiętać?

Nawłoć to ziołowy suplement ceniony w medycynie tradycyjnej ze względu na właściwości moczopędne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwutleniające. Ma długą historię jako lekarstwo na niektóre schorzenia dróg moczowych. Jednak jej skuteczność nie została udowodniona naukowo.

Do tej pory niewiele badań przeprowadzonych na zwierzętach i w laboratoriach było w stanie ocenić potencjał tej rośliny jako sprzymierzeńca zdrowia. Dlatego nie powinna zastępować leczenia tych schorzeń. W celu bezpiecznego stosowania zaleca się przestrzeganie do zaleceń lekarza oraz producenta suplementu.

To może Cię zainteresować ...
Szałwia – rodzaje zioła i jego doskonałe właściwości lecznicze
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Szałwia – rodzaje zioła i jego doskonałe właściwości lecznicze

Ogólnie rodzaje szałwii dzielą się na kulinarne i ozdobne. Koniecznie dowiedz się, co dla Twojego zdrowia może zdziałać szałwia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Fursenco C, Calalb T, Uncu L, Dinu M, Ancuceanu R. Solidago virgaurea L.: A Review of Its Ethnomedicinal Uses, Phytochemistry, and Pharmacological Activities. Biomolecules. 2020 Nov 30;10(12):1619. doi: 10.3390/biom10121619. PMID: 33266185; PMCID: PMC7761148.
 • Arumugham VB, Shahin MH. Therapeutic Uses Of Diuretic Agents. [Updated 2022 Jun 5]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557838/
 • European Medicines Agency. Committee on Herbal Medicinal Products: Community Herbal Monograph On Solidago virgaureaL., HerbaEvaluation of Medicines for Human Use. 2008;2-5.
 • European Medicines Agency. Assessment Report On Solidago virgaurea L., HerbaEvaluation of Medicines for Human Use. 2008;2-31
 • Melzig MF. Echtes Goldrutenkraut–ein Klassiker in der urologischen Phytotherapie [Goldenrod–a classical exponent in the urological phytotherapy]. Wien Med Wochenschr. 2004 Nov;154(21-22):523-7. German. doi: 10.1007/s10354-004-0118-4. PMID: 15638071.
 • Goldenrod. (2014). Western New York Urology Associates, LLC. Available in https://www.wnyurology.com/content.aspx?chunkiid=21754#ref2
 • Sampson JH, Phillipson JD, Bowery NG, O’Neill MJ, Houston JG, Lewis JA. Ethnomedicinally selected plants as sources of potential analgesic compounds: indication of in vitro biological activity in receptor binding assays. Phytother Res. 2000 Feb;14(1):24-9. doi: 10.1002/(sici)1099-1573(200002)14:1<24::aid-ptr537>3.0.co;2-9. PMID: 10641043.
 • Weishaupt, J., (2021). Are There Health Benefits of Goldenrod? Disponible en:https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/health-benefits-of-goldenrod
 • Luengo, M., (2001).  Saponósidos. Disponible en https://www.elsevier.es/es-revista-offarm-4-articulo-saponosidos-13015492#:~:text=Los%20sapon%C3%B3sidos%20tienen%20la%20capacidad,se%20da%20un%20efecto%20diur%C3%A9tico.&text=Algunos%20sapon%C3%B3sidos%20presentan%20este%20efecto%20(p.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.