Nawłoć: zastosowania lecznicze i przeciwwskazania
Nawłoć, zwana także Solidago canadensis lub Solidago virgaurea, to wieloletnia roślina zielna występująca na całym Półwyspie Iberyjskim i w Ameryce Północnej. Należy do rodziny astrowatych i przyciąga uwagę intensywnie żółtymi pąkami, od których wzięła swoją nazwę.
Ze względu na swój skład farmakologiczny, który obejmuje flawonoidy, garbniki, saponiny i kwasy organiczne, regularnie stosuje się ją w produkcji ziołowych suplementów diety. Niektórzy przygotowują ją nawet w postaci naparu, który łagodzi niektóre objawy i dolegliwości. Jakie są główne zastosowania i przeciwwskazania tej rośliny? Odkryj je tutaj!
Skład i właściwości nawłoci
Szeroką gamę zalet nawłoci przypisuje się obfitej zawartości różnych fitochemikaliów. W szczególności, zgodnie z recenzją opublikowaną w czasopiśmie Biomolecules, roślina zawiera następujące substancje:
- Flawonoidy (głównie pochodne kwercetyny i kemferolu).
- Kwasy polifenolowe C6-C3 (kwasy kawowy, chlorogenowy, ferulowy, synapinowy, 3-hydroksyfenylooctowy, 3,4-dihydroksyfenylooctowy, homowanilowy).
- Związki glikozydowe.
- Olejki eteryczne zawierające monoterpeny (alfa- i beta-pinen, mircen, limonen, sabinen).
- Cząsteczki saponin (takie jak wirgaureasaponiny i solidagosaponiny).
Związki te odpowiadają za szereg skutków zdrowotnych i korzystnych właściwości. W szczególności zaobserwowano, że mają potencjał przeciwzapalny, przeciwutleniający, przeciwbólowy, spazmolityczny, przeciwnadciśnieniowy, moczopędny, przeciwbakteryjny i kardioprotekcyjny. Rzućmy teraz okiem na główne zastosowania lecznicze nawłoci.
Dowiedz się więcej: Rośliny adaptogenne do walki ze stresem
Lecznicze zastosowania nawłoci
W medycynie tradycyjnej nawłoć stosowano jako środek moczopędny i wspomagający w schorzeniach urologicznych. Jego stosowanie wiąże się również z zapobieganiem infekcjom i łagodzeniem dolegliwości mięśniowych. Ale czy są jakieś dowody na jego skuteczność? Czytaj dalej!
Naturalny środek moczopędny
Nawłoć jest klasyfikowana jako „naturalny środek moczopędny”. Diuretyki to substancje, które stymulują produkcję moczu w celu ułatwienia eliminacji płynów zatrzymanych w organizmie. W ten sposób wspomagają leczenie stanów obrzękowych, wysokiego ciśnienia krwi i problemów z nerkami.
Publikacja Europejskiej Agencji Leków podkreśla potencjał nawłoci jako środka wspomagającego zwiększenie ilości wydalanego moczu i zmniejszenie dyskomfortu spowodowanego drobnymi zaburzeniami układu moczowego.
W dużej mierze tłumaczy to zawartość saponin, substancji zwiększających krążenie krwi na poziomie nerek, co zwiększa filtrację kłębuszkową, a tym samym wydalanie płynów.
Jednak aby ocenić ten efekt u ludzi, potrzeba bardziej obszernych i rozstrzygających badań, ponieważ większość testów przeprowadzono na zwierzętach.
Choroby układu moczowego
W popularnej tradycji nawłoć stosuje się jako środek pomocniczy przynoszący ulgę w chorobach dróg moczowych. Jak skompilowano w publikacji w Western New York Urology Associates , często wykorzystuje się ją podczas infekcji pęcherza, podrażnienia dróg moczowych i przy kamieniach nerkowych.
Ze względu na swoje właściwości moczopędne roślina powoduje zwiększony przepływ moczu i zmniejszenie stanu zapalnego tkanek. Pomaga również w kontroli skurczów dróg moczowych. Jednak nie ma rozstrzygających dowodów w tym zakresie.
Podobnie jak w poprzednim przypadku, badania przeprowadzono głównie na zwierzętach. Z tego powodu dowody uznaje się za niewystarczające, aby uzasadnić jej stosowanie w tych dolegliwościach. W rzeczywistości zaleca się raczej unikanie nawłoci jako leczenia pierwszego wyboru.
Choroby układu moczowego często komplikują się, jeśli pacjent nie podejmuje leczenia. Dlatego priorytetem jest pójście do lekarza i stosowanie się do jego zaleceń.
Nawłoć działa przeciwzapalnie i przeciwskurczowo
Nawłoci przypisuje się właściwości przeciwzapalne i przeciwskurczowe. Dlatego często stosuje się ją jako środek wspomagający w leczeniu bólu mięśni, objawów zapalenia stawów i astmy, między innymi. Jednak nie ma wystarczających dowodów naukowych na jej skuteczność.
Na razie badania na zwierzętach sugerują, że za tymi efektami stoją substancje takie jak saponiny triterpenowe, polifenole i garbniki. Jednak nie udowodniono skuteczności i bezpieczeństwa tego leczenia.
Inne możliwe zastosowania nawłoci
Większość zastosowań leczniczych nawłoci jest poparta jedynie niepotwierdzonymi dowodami. Zaleca się ostrożne stosowanie, zwłaszcza w przypadku wcześniej zdiagnozowanych chorób lub jakichkolwiek specjalnych stanów.
Według publikacji amerykańskiej korporacji WebMD , inne zastosowania – niepoparte dowodami – są następujące:
- Cukrzyca
- Hemoroidy
- Zapalenie stawów i dna moczanowa
- Stan zapalny ust
- Wyprysk (stosowanie miejscowe)
- Powiększenie wątroby
- Drobne rany (stosowanie miejscowe)
- Infekcje dróg oddechowych (takie jak przypadki grypy i przeziębienia)
Zagrożenia i przeciwwskazania nawłoci
Obecnie nie ma wystarczających wiarygodnych informacji, aby stwierdzić, że nawłoć i pochodne suplementy są bezpieczne. Jednak opisane działania niepożądane są łagodne; obejmują ból brzucha, zgagę, skurcze i nudności.
Niektóre osoby mogą odczuwać reakcje alergiczne po spożyciu lub miejscowym stosowaniu tej rośliny. Objawy kliniczne obejmują wówczas obrzęk języka i ust, podrażnienie skóry i trudności w oddychaniu.
W takich przypadkach konieczna jest pilna pomoc medyczna.
Ze względów bezpieczeństwa roślina jest przeciwwskazana w następujących scenariuszach:
- Choroby serca i nerek
- Ciąża i laktacja
- U małych dzieci
- Osteoporoza
- Cukrzyca
Z drugiej strony nie należy jej spożywać jednocześnie z lekami moczopędnymi, nadciśnieniowymi lub przeciwcukrzycowymi. Chodzi o to, że może nadmiernie nasilać swoje działanie, co zagrażałoby zdrowiu.
Dawkowanie i dostępne preparaty nawłoci
Przed przyjęciem suplementów nawłoci – lub suplementów jakiegokolwiek innego zioła – wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia, czy istnieje jakiekolwiek ryzyko związane z jej spożyciem. Roślina jest dostępna w postaci suszu, w torebkach herbacianych, ekstraktach, nalewkach i kapsułkach.
- Napar: 3 do 5 gramów rośliny zaparzyć wrzącą wodą, 2 lub 3 razy dziennie.
- Płynny ekstrakt lub nalewka: 0,5 do 2 mililitrów, 2 lub 3 razy dziennie.
- Suchy ekstrakt: 350 do 450 miligramów, 3 razy dziennie.
- Maceracja: 40 gramów suchej rośliny moczy się w 1 litrze zimnej wody. Po 12 godzinach płyn nakłada się miejscowo za pomocą okładów.
Przeczytaj także: Bacopa, roślina, która może korzystnie wpłynąć na twoją pamięć
Nawłoć – o czym należy pamiętać?
Nawłoć to ziołowy suplement ceniony w medycynie tradycyjnej ze względu na właściwości moczopędne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwutleniające. Ma długą historię jako lekarstwo na niektóre schorzenia dróg moczowych. Jednak jej skuteczność nie została udowodniona naukowo.
Do tej pory niewiele badań przeprowadzonych na zwierzętach i w laboratoriach było w stanie ocenić potencjał tej rośliny jako sprzymierzeńca zdrowia. Dlatego nie powinna zastępować leczenia tych schorzeń. W celu bezpiecznego stosowania zaleca się przestrzeganie do zaleceń lekarza oraz producenta suplementu.
To może Cię zainteresować ...