Naturalny dezodorant – 5 sposobów na zapach potu!
Zapach potu często utrudnia nam codzienne życie. Może też być sygnałem tego, że pojawiła się choroba lub jakaś inna nieprawidłowość. Warto sięgnąć po naturalny dezodorant i działać zarówno od zewnątrz jak i od środka.
Zwracaj uwagę na możliwe przyczyny stojące za nieprzyjemnym zapachem. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci co może być przyczyną męczącego zapachu potu. Pokażemy Ci też jak przygotować naturalny dezodorant!
Przyczyny nieprzyjemnego zapachu potu
Wiele osób sądzi, że nieprzyjemny zapach potu wynika z tego, że pocimy się zbyt dużo. W rzeczywistości nie chodzi jednak o ilość. Pot sam w sobie nie ma nieprzyjemnego zapachu.
Nieprzyjemny zapach potu pojawia się w wyniku obecności i namnażania się bakterii beztlenowych. Ma to związek z niedostatecznym dotlenieniem organizmu.
Najważniejszą rolę w zapobieganiu pojawianiu się nieprzyjemnego zapachu potu ma dieta. Kiedy jemy dużo niezdrowych produktów, zmuszamy organizm do pracy nad pozbyciem się toksyn.
To właśnie dlatego kał, mocz i pot miewają wyjątkowo nieprzyjemny zapach.
Ponadto, następujące sytuacje mogą prowadzić do powstawania nieprzyjemnego zapachu:
- Menopauza
- Nadmiar stresu
- Cukrzyca
- Pasożyty (pasożyty przewodu pokarmowego, tasiemce itp.)
- Choroby nerek
- Infekcja grzybicza
Naturalny dezodorant: działaj od środka i od zewnątrz!
Jeśli zauważasz, że zapach Twojego potu zrobił się nieprzyjemny przede wszystkim skonsultuj się z lekarzem.
Jak wspominaliśmy, zmiana zapachu potu może wiązać się z szeregiem chorób. W związku z tym, zanim wypróbujesz naturalny dezodorant upewnij się koniecznie, że powodem nie jest występowanie schorzenia.
Kiedy przejdziesz już odpowiednie badania i upewnisz się, że za nieprzyjemną wonią nie stoi żaden poważny problem, wypróbuj naturalny dezodorant. Domowe sposoby są tanie, nie mają skutków ubocznych a przede wszystkim są skuteczne!
Oto lista domowych zabiegów, które pozwolą Ci zniwelować nieprzyjemny zapach potu.
1. Jedz jak najczęściej produkty oczyszczające i zafunduj swojemu ciału detoks
Szybkie tempo życia sprawia, że większości z nas łatwo jest niezauważenie zaniedbać dietę. Jeśli jednak chcesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu potu, musisz zwrócić uwagę na to, co jesz. Zdrowe jedzenie to najlepszy naturalny dezodorant.
Dodaj do stałego jadłospisu produkty bogate w chlorofil – algi (na przykład spirulinę lub chlorellę) i warzywa liściaste. Zadziałają one oczyszczająco, usuwając z Twojego organizmu toksyny.Dowiedz się więcej: Spirulina i jej niesamowite właściwości dla zdrowia
Zanim wprowadzisz do diety radykalne zmiany, porozmawiaj z lekarzem. Zapytaj też specjalistę o suplementy. W doborze odpowiedniego schematu żywienia pomoże Ci doświadczony dietetyk.
2. Naturalny dezodorant: napar z szałwii
Szałwia działa na zasadzie wyrównywania temperatury ciała i zapewniania relaksacji. Dzięki niej będziesz mniej zestresowana, co przełoży się bezpośrednio na zmniejszenie potliwości i złagodzenie nieprzyjemnego zapachu.
Taki napar ma też właściwości moczopędne co oznacza, że działa oczyszczająco na cały organizm.
Składniki na 1 porcję
- 5 liści szałwii
- 1 szklanka wody (250 ml)
Przygotowanie
- Aby przygotować relaksujący napar, będziesz potrzebowała 5 liści szałwii na każdą szklankę wody.
- Przygotuj od razu litrową porcję i popijaj herbatę cały dzień (na ciepło lub na zimno). Przemnóż więc odpowiednio składniki.
- Musisz jedynie zagotować wodę z szałwią, pozwolić jej wrzeć przez 5 minut a później odstawić do przestygnięcia i pić powoli przez cały dzień.
3. Relaksująca kąpiel w herbacie
Mało co relaksuje tak skutecznie, jak ciepła kąpiel po długim dniu pracy i wykonywania obowiązków. Kąpiel w czarnej herbacie zapobiega jednocześnie powstawaniu nieprzyjemnego zapachu potu.
Składniki
- 4 torebki czarnej herbaty (2 łyżki, 20 g)
- 8 szklanek wody (2 litry)
Przygotowanie
- Zagotuj wodę z torebkami herbaty. Kiedy zacznie wrzeć, zdejmij garnek z kuchenki. Odstaw napar na 5 minut do przestygnięcia.
- W międzyczasie napełnij wannę wodą.
- Następnie dodaj do kąpieli napar herbaciany.
- Ciesz się ciepłą, relaksującą kąpielą przez 20 do 30 minut.
4. Naturalny dezodorant z mięty i rozmarynu
Ten przepis to klasyka babcinej apteczki, sprawdzona przez wiele pokoleń. Taki naturalny dezodorant przygotujesz łatwo z tanich składników. Wspaniale odświeża!
Składniki
- 5 gałązek rozmarynu
- 5 liści mięty zielonej lub mięty pieprzowej
- 1 szklanka wody (250 ml)
Przygotowanie
- Zagotuj wodę. Kiedy będzie wrzała, dodaj rozmaryn i miętę.
- Zdejmij garnek z ognia. Pozostaw napar do przestygnięcia – powinien mieć temperaturę pokojową.
- Następnie odcedź zioła. Napar przelej do zakręcanego słoiczka.
- Aby osiągnąć optymalne efekty, nakładaj dezodorant bezpośrednio na skórę pach (na przykład przy pomocy wacika) po kąpieli i dokładnym osuszeniu skóry ręcznikiem.
Dowiedz się więcej: Mięta – odkryj jej zastosowanie i właściwości
5. Ocet jabłkowy: sposób na nieprzyjemny zapach potu
Ocet jabłkowy sprawdza się świetnie nie tylko w kuchni. Jego działanie odkażające pomoże Ci pokonać nieprzyjemny zapach poprzez zabijanie bakterii i wyrównywanie poziomu pH.
Aby przygotować z octu jabłkowego naturalny dezodorant, rozcieńcz go z wodą w proporcji 1:1.
- Jeśli chcesz przygotować pół litra dezodorantu, zmieszaj 250 ml wody i 250 ml octu jabłkowego.
- Taki naturalny dezodorant możesz z powodzeniem nałożyć na stopy, dłonie lub zaaplikować go na skórę pod pachami.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Everts, S. (2012). What are deodorants and antiperspirants and how do they fight sweat? [Online] Avaiable at: https://cen.acs.org/articles/90/i27/Deodorants-Antiperspirants.html
- Olsson, M. J., Lundström, J. N., Kimball, B. A., Gordon, A. R., Karshikoff, B., Hosseini, N., … Lekander, M. (2014). The Scent of Disease: Human Body Odor Contains an Early Chemosensory Cue of Sickness. Psychological Science, 25 (3), 817–823. https://doi.org/10.1177/
- Hyperhidrosis: overview. American Academy of Dermatology. [Online] Avaiable at: https://www.aad.org/public/diseases/dry-sweaty-skin/hyperhidrosis