Naturalne zajście w ciążę w wieku 45 lat

Naturalne zajście w ciążę w wieku 45 lat
Mario Benedetti Arzuza

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Mario Benedetti Arzuza.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Wiele kobiet opóźnia naturalne zajście w ciążę aż do ostatnich lat reprodukcyjnych. Prawda jest taka, że ​​płodność kobiety zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest jej wiek.

W wielu krajach rozwiniętych pojawiło się nowe zjawisko społeczne: kobiety planują naturalne zajście w ciążę po 40-45 roku życia.  Istnieje wiele czynników ekonomicznych, akademickich, społecznych i innych, które sprawiają, że kobiety chcą opóźnić bycie matką aż do ostatniego etapu cyklu rozrodczego.

Oczywiście są przypadki kobiet, które zaszły w ciążę w wieku 45 lat lub później. Jednak dla wielu kobiet jest to ważne zagadnienie: czy da się bez wspomagania medycznego zajść w ciążę w tym wieku czy też nie.

W tym artykule omówimy jak kształtuje się wraz z wiekiem prawdopodobieństwo przejścia w stan błogosławiony. Czytaj dalej!


Płodność kobiet

Płodność u kobiet podlega zmianom wraz z upływającym czasem. Początek kobiecego życia reprodukcyjnego zaczyna się od owulacji i pierwszej menstruacji. Faza ta rozpoczyna się w okresie dojrzewania, około 14 roku życia, chociaż każdy organizm żeński rozwija się w innym tempie.

Ale życie reprodukcyjne kobiety ma również swój koniec. Zazwyczaj drastycznie zmniejszają się szanse na zajście w ciążę między 40 a 50 rokiem życia. Jednak, aby zrozumieć dlaczego tak się dzieje, musisz wiedzieć dokładnie jak przebiega cykl menstruacyjny.

Co się dzieje podczas cyklu menstruacyjnego?

W jajnikach znajdują się pęcherzyki: małe, wypełnione płynem kulki. Jaja – komórki rozrodcze znajdują się wewnątrz tych pęcherzyków. Na początku każdego cyklu menstruacyjnego mózg kobiety wytwarza hormon folikulotropowy, który stymuluje wzrost.

Kiedy dojrzewa pęcherzyk, uwalnia on jajo i wtedy ta komórka jest już gotowa do zapłodnienia przez plemnik.

Układ rozrodczy kobiety.

Jeśli tak się stanie, kobieta zachodzi w ciążę. Połączone komórki rozrodcze wszczepiają się do błony śluzowej macicy, tj. do wyściółki macicy i rozwijają się przez 9 miesięcy, aby uformować dziecko.

Jednakże, jeśli jajo nie zostanie zapłodnione na czas, macica złuszcza swoją wyściółkę. Ta następnie jest wydalana przez ciało jako krew menstruacyjna w pewien sposób “restartując” cykl miesiączkowy.

Po 16 roku życia typowa długość każdego cyklu miesiączkowego wynosi od 26 do 35 dni.

7 lat później kobiety są w najbardziej płodnym etapie swojego życia. Wtedy ciało jest najbardziej skłonne do zajścia w ciążę. Ten płodny okres trwa do końca trzydziestego roku życia lub początku czterdziestego roku życia.

Jednak płodność zaczyna stopniowo spadać i naturalne zajście w ciążę będzie stanowić wyzwanie. Okresy miesiączkowania są rzadsze ze względu na zmiany związane z wiekiem. Dlaczego to się dzieje?

Ograniczona rezerwa jajników

W przeciwieństwie do mężczyzn kobiety mają pewną ograniczoną liczbę komórek jajowych. Jest to tak zwana rezerwa jajników i jest jednym z najważniejszych elementów pod względem płodności u kobiet.

Dziewczynki rodzą się z około milionem oocytów. Ale gdy dziewczyna osiąga dojrzałość, rezerwa ta zmniejsza się do około 400 tysięcy. Z tych oocytów kobieta będzie miała dostęp tylko od 300 do 400, aby przeprowadzić owulację i zajść w ciążę podczas całego życia reprodukcyjnego.

Najlepszy wiek reprodukcyjny

Najlepszym dla kobiet czasem na zajście w ciążę jest wiek 20 lat. Jednak wraz z upływem czasu i starzeniem się kobiety, zmniejsza się dostępna rezerwa jajników. W ten sposób płodność zaczyna się komplikować, a szanse na zajście w ciążę spadają nieubłaganie.

30-letnia w pełni zdrowa kobieta zdrowa ma tylko 20% szans na naturalne zajście w ciążę. Jednak według specjalistów rezerwy oocytów najszybciej spadają w wieku od 35 do 37 lat. 40-letnie kobiety mają tylko 5% szans na zajście w ciążę.

Szczęśliwa kobieta w ciąży.

Innymi słowy, tylko 5 na 100 kobiet zajdzie w ciążę, a reszta będzie musiała spróbować ponownie. Dlatego szanse biologiczne na zajście w ciążę w wieku 45 lat są bardzo niewielkie. Ponadto wszystko staje się jeszcze bardziej skomplikowane z powodu nadejścia początku menopauzy.

Szanse na naturalne zajście w ciążę po 45 roku życia

Ktoś mógłby pomyśleć, że płodność nie kończy się, dopóki kobieta nie dojdzie do menopauzy. Jednak możliwość naturalnego poczęcia kończy się wiele lat wcześniej, około w wieku 45 lat.

Ponadto w tym wieku zmniejszają się szanse na inne metody leczenia płodności, takie jak zapłodnienie in vitro.

Jednak badacze próbują zwiększyć szanse zajścia w ciążę w starszym wieku dzięki technologii wspomaganego rozrodu (ART).

Na przykład badania pokazują, że w chwili obecnej prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w wieku 40 lat wynosi 27,6%; w wieku 41 lat odsetek ten zmniejsza się o około 20%; w wieku 43 lat istnieje tylko 10% szans na zajście w ciążę.

Ważne jest, aby pamiętać, że wiek 43 lat to nowa granica wiekowa, którą można osiągnąć dzięki technikom wspomaganego rozrodu. Jednak te zabiegi będą znacznie droższe i czasochłonne dla starszych kobiet. Oznacza to, że biologicznie, szanse zajścia w ciążę w wieku 45 lat są bardzo niskie.

Wnioski

Wraz z wiekiem u kobiet zmniejszają się szanse na biologiczne zajście w ciążę, zwłaszcza po ukończeniu 35 roku życia. Dotyczy to w szczególności kobiet, które chcą zajść w ciążę w wieku 45 lat.

Z tego powodu ważne jest, aby kobiety planujące ciążę lub chcące być matkami nie odkładały tej decyzji na ostatni moment.

Naturalne zajście w ciążę.

Ważne jest również, aby mieć pełne spektrum informacji, rozważać różne opcje, regularnie się badać i mieć realistyczny obraz szans na sukces. Pomoże to w podjęciu najlepszych decyzji dotyczących planowania rodziny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.