Naturalne odmładzanie twarzy - kilka sprawdzonych sposobów

Możliwe jest odmłodzenie twarzy w naturalny i prosty sposób, jeśli zastosujesz się do właściwych wskazówek. Odkryj je w tym artykule!
Naturalne odmładzanie twarzy - kilka sprawdzonych sposobów
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Chcesz naturalnie odmłodzić twarz w domu? Naturalne odmładzanie twarzy może wydawać się misją prawie niewykonalną, ale może być proste i naturalne dzięki zastosowaniu tych prostych wskazówek.

Przeczytaj ten artykuł i przekonaj się, że naturalne odmładzanie twarzy nie jest skomplikowane. Ty też możesz mieć młodą, jędrną i promienną cerę!

Naturalne odmładzanie twarzy – sposoby

1. Spożywaj antyoksydanty

Jeśli chcemy w naturalny sposób odmłodzić twarz i ogólnie nasze ciało, musimy zacząć od dobrej diety. Nasza dieta powinna być nie tylko zbilansowana i zdrowa, ale także bogata w żywność o właściwościach antyoksydacyjnych, wynika z badań przeprowadzonych przez Autonomous Metropolitan University of Mexico.

W rzeczywistości istnieje wiele różnych składników odżywczych, które mają tę zaletę, że chronią nas przed utlenianiem wytwarzanym przez wolne rodniki w naszym ciele:

 • Witamina C: można ją znaleźć w zielonych warzywach liściastych, owocach cytrusowych, szparagach, brokułach, awokado, świeżej musztardzie, burakach, kapuście i porzeczkach.
 • Witamina E: Można ją znaleźć w orzechach, szpinaku, awokado, pełnych ziarnach, pyłku, pietruszce i olejach roślinnych ekstrahowanych na zimno.
 • Beta-karoten: można go znaleźć w oleju z wątroby ryb, lucernie, szparagach, moreli, burakach, marchwi, czosnku.
 • Likopen: można go znaleźć w pomidorach, arbuzie i guawie.
 • Flawonoidy: można je znaleźć w kiełkach lucerny, szpinaku, cytrynie, cebuli, jeżynach, czarnym pieprzu, zielonej herbacie, winie i piwie.
 • Witamina B6: tę witaminę można znaleźć w mięsie, rybach, mleku, jajach, produktach pełnoziarnistych, ziemniakach, szpinaku, kiełkach pszenicy, awokado, orzechach i drożdżach piwnych.
 • Europein: Można to znaleźć w winogronach i czerwonym winie.
 • Oleina: Możesz to znaleźć w oliwie z oliwek.
 • Omega-3: takie jak te zawarte w łososiu, zawierają przeciwutleniacze, i są bardzo wskazane, jak stwierdzono w badaniu przeprowadzonym przez TNO Nutrition and Food Research (Holandia).

2. Nie wystawiaj skóry na słońce

Nakładanie filtra słonecznego
Regularne stosowanie kremów przeciwsłonecznych jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zmniejszenia ryzyka uszkodzenia skóry i utrzymania młodego i zdrowego wyglądu skóry.

Ekspozycja na słońce z umiarem pomaga nam uzyskać ładną opaleniznę i uzyskać witaminę D, która jest niezbędna dla organizmu. Jednak nadużywanie kąpieli słonecznych spowoduje przedwczesne starzenie się skóry, między innymi negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Możemy wystawiać się na działanie promieni słonecznych od 10 do 15 minut dziennie. W ten sposób zamienimy to w zdrowy nawyk bez szkody dla naszej cery.

Jeśli musisz przebywać na słońcu przez dłuższy czas, zarówno do pracy, jak i dla przyjemności, pamiętaj o założeniu kremu przeciwsłonecznego.

3. Automasaż twarzy

Masaże twarzy. Kierunki
Aby odmłodzić skórę, w większości obszarów należy masować skórę twarzy od wewnątrz.

Masaże twarzy lub automasaże są nie tylko przyjemne i relaksujące, ale są również łatwą i naturalną techniką stopniowego odmładzania twarzy.

Możesz je robić rano, kiedy wstajesz, tuż przed pójściem spać lub o dowolnej porze dnia, kiedy masz kilka minut do stracenia. Zaleca się stosowanie olejków roślinnych lub naturalnych kremów. Ważne jest, aby pobudzić krążenie i uelastycznić skórę.

Wypróbuj różne rodzaje masażu na czole, policzkach, nosie, brodzie i bardzo delikatnie wokół oczu.

Do masażu twarzy należy używać tylko palców serdecznych i środkowych. Ruchy powinny być delikatne, okrężnymi ruchami na oczach, w górę na kościach policzkowych i brodzie oraz na czole od środka czoła na zewnątrz, jak na powyższym zdjęciu.

4. Delikatne szczotkowanie może pomóc odmłodzić twarz

Szczotkowanie skóry twarzy
Delikatne szczotkowanie twarzy może pomóc w odmłodzeniu skóry.

Istnieje kilka szczotek, których możemy użyć również do masażu skóry.

W ten sposób aktywujemy krążenie i złuszczamy skórę, aby usunąć martwe komórki, które nadają skórze szary i matowy wygląd.

Pędzle do twarzy powinny być bardzo miękkie. Masaż pędzelkiem powinien być również bardzo delikatny, szczególnie w najbardziej wrażliwych obszarach twarzy. Możemy to robić 1 lub 2 razy w tygodniu.

5. Strzeż się grymasów i napięć

Powinnaś unikać grymasów, ponieważ jest to zły nawyk, który może blokować krążenie i promować przedwczesne zmarszczki.

Masaże mogą być bardzo pomocne, ale powinniśmy być również świadomi naszych wyrażeń.

6. Nawiąż kontakt z naturą

Kobieta na łące

Kiedy tylko możemy, powinniśmy wyrwać się z miast i miejskiego życia i uciec do naturalnych środowisk nad morzem, w lasy lub w góry.

Świeże powietrze i naturalne życie również odżywiają naszą skórę i pomagają nam odnaleźć równowagę z samym sobą, co pozytywnie wpłynie na wygląd naszej twarzy.

7. Oleje roślinne i olejki eteryczne

Kobieta nakłada olejek na twarz
Istnieje wiele olejków, które mogą pomóc odmłodzić twoją twarz.

Możemy codziennie odżywiać naszą skórę olejami roślinnymi i olejkami eterycznymi, ponieważ są to naturalne składniki kosmetyków domowych o wspaniałych właściwościach antyoksydacyjnych.

Jak zalecono w tym artykule przez Chang Gung University College of Medicine na Tajwanie, olejki przeciwzapalne obejmują:

 • Olej kokosowy.
 • Olejek migdałowy.
 • Olej jojoba.
 • Olejek różany.
 • Olej z orzechów włoskich.
 • Oliwa z oliwek.
 • Olejek lawendowy.
 • Olejek rozmarynowy.
 • Olej słonecznikowy.

8. Pij dużo wody

Kobieta pije wodę
Nie zapomnij pić dużej ilości wody, aby Twoja skóra była nawilżona i wolna od zanieczyszczeń.

Jak stwierdzono w badaniu przeprowadzonym przez Hiszpańskie Towarzystwo Żywienia Podstawowego i Stosowanego, zdecydowanie zaleca się picie wody.

Półtora litra wody dziennie (około 8 szklanek) wystarczy, aby odmłodzić twarz w połączeniu z innymi zdrowymi nawykami.

9. Twarz jest odzwierciedleniem naszego wewnętrznego samopoczucia

Kobieta z kwiatami
Dążenie do cieszenia się każdym dniem będzie miało bardzo pozytywny wpływ na Twoją skórę i wygląd.

Nasza twarz jest odzwierciedleniem naszego wewnętrznego samopoczucia. Dlatego, aby mieć zdrową, piękną i odmłodzoną twarz, musimy czuć się tak również w środku.

Dążenie na co dzień do zdrowego życia w zgodzie z samym sobą i z innymi będzie miało zaskakujący wpływ również na naszą skórę!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • AL, V. M., Martínez, J. A., Cabrerizo, L., Gargallo, M., Lorenzo, H., Quiles, J., … & Salas-Salvadó, J. Importance of water in the hydration of the Spanish population: FESNAD 2010 document. Nutricion Hospitalaria. 2011; 26(1): 27-36.
 • Boelsma E, Hendriks HF, Roza L. Nutritional skin care: health effects of micronutrients and fatty acids. Am J Clin Nutr. 2001 May;73(5):853-64.
 • Coronado, H., Vega y Leon, S., Gutierrez, T., Vazquez, F., & Radilla, C. Antioxidants: present perspective for the human health. Revista Chilena de Nutricion. 2015; 42(2): 206-212.
 • Gold MH, Ablon GR, Andriessen A, Bucay VW, Goldberg DJ, Green JB, Hooper D, Mandy SH, Nestor MS, Ortiz A. A Cohort Study Using a Facial Cleansing Brush With Acne Cleansing Brush Head and a Gel Cleanser in Subjects With Mild-to-Moderate Acne and Acne-Prone Skin. J Drugs Dermatol. 2019 Nov 1;18(11):1140-1145.
 • Gromkowska-Kępka KJ, Puścion-Jakubik A, Markiewicz-Żukowska R, Socha K. The impact of ultraviolet radiation on skin photoaging – review of in vitro studies. J Cosmet Dermatol. 2021 Nov;20(11):3427-3431.
 • Khanna N, Datta Gupta S. Rejuvenating facial massage–a bane or boon? Int J Dermatol. 2002 Jul;41(7):407-10.
 • Lin TK, Zhong L, Santiago JL. Anti-Inflammatory and Skin Barrier Repair Effects of Topical Application of Some Plant Oils. Int J Mol Sci. 2017 Dec 27;19(1):70.
 • Manríquez JJ, Cataldo K, Vera-Kellet C, Harz-Fresno I. Wrinkles. BMJ Clin Evid. 2014 Dec 22;2014:1711.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.