Naturalne leczenie żylaków - kilka opcji dla Ciebie

Żylaki to jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych związanych z pracą układu krwionośnego. Istnieje wiele przyczyn ich występowania. W dzisiejszym artykule poznasz naturalne alternatywy na rozwiązanie tego zjawiska.
Naturalne leczenie żylaków - kilka opcji dla Ciebie
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Naturalne leczenie żylaków to doskonały sposób na to, żeby zmniejszyć ich widoczność oraz związane z nimi nieprzyjemne dolegliwości. Istnieje wiele rozmaitych opcji. Kilka z nich przedstawimy w dzisiejszym artykule.

Żylaki to problem nie tylko natury estetycznej, ale też fizycznej. Wywołują złe samopoczucie i ból. Nic zatem dziwnego, że pacjenci cierpiący na żylaki często uskarżają się na uczucie “ciężkości nóg”.

Warto wiedzieć, że żylaki stanowią rozszerzone naczynia krwionośne. Utrudniają one normalny przepływ krwi do dolnych kończyn. Co za tym idzie, również powrót krwi do serca nie przebiega prawidłowo. Jest to bardzo częsta dolegliwość dotykająca ludzi na całym świecie. Dzisiaj opowiemy Ci jak może wyglądać naturalne leczenie żylaków.

Koniecznie przeczytaj!

Przyczyny powstawania żylaków

Żylaki powstają głównie z powodu złego krążenia krwi w organizmie. Pośrednio lub bezpośrednio mogą na to mieć również inne czynniki takie jak:

Otyła kobieta ogląda telewizję

Innym czynnikiem, który może wpływać na częstość tej dolegliwości jest fakt, że nie poświęca się dostatecznej uwagi dbaniu o zdrowie układu krążenia. Prawda jest taka, że należałoby co roku wykonywać badania kontrolne.

Konieczność zwiększa się zwłaszcza gdy w naszej rodzinie już istnieją przypadki żylaków bądź u nas samych pojawiły się schorzenia układu sercowo – naczyniowego.

Choć naturalne leczenie żylaków jest możliwe, najlepiej by było podjąć kroki mające na celu uniknięcie ich pojawienia się. Możemy zrobić w tej kwestii naprawdę dużo i żadna z opcji nie jest skomplikowana. 

Jeśli jednak już wystąpiły, podpowiemy Ci co zrobić, żeby poczuć ulgę bez konieczności udawania się do lekarza. Warto bowiem wiedzieć, że zabieg jest ostatecznością.

Zapobieganie żylakom – jak zrobić to skutecznie?

Najlepsze, co możemy zrobić to postarać się wprowadzić do naszego życia zdrowe, zrównoważone nawyki. Oto kilka z nich:

  • Utrzymywanie zdrowej diety.
  • Dbanie o należyte nawodnienie organizmu.
  • Regularne ćwiczenia fizyczne.
  • Unikanie przebywania długiego czasu w pozycji siedzącej lub stojącej.
Kobieta pije wodę

To jednak jeszcze nie wszystko. Pamiętaj też o poniższych wskazówkach:

  • Jeśli pracujesz w biurze, co 2 godziny rozciągaj się i wykonuj ćwiczenia nóg.
  • Bierz prysznic wodą o zmiennej temperaturze. Jest to doskonały sposób na poprawienie krążenia krwi. Jeżeli używasz ciepłej wody, nie powinna ona przekraczać 38ºC. Najlepiej jest zakończyć prysznic zimną wodą.
  • Co jakiś czas opieraj nogi wysoko, żeby ułatwić krwi powrót do górnych partii ciała.
  • Dobrym pomysłem jest również wykonanie masażu nóg za pomocą olejku eterycznego – wystarczy już 15 czy 20 minut dziennie.
  • Unikaj noszenia obcisłej odzieży.
  • Codziennie zakładaj wygodne buty.
  • Unikaj wystawiania nóg na skrajne gorąco. Jeżeli jesteś na plaży lub w innym nasłonecznionym miejscu, pamiętaj o stosowaniu kremu z filtrem.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Pajączki żylne – 8 metod zapobiegania

Naturalne leczenie żylaków – po jakie środki sięgać?

Choć istnieje wiele środków medycznych służących wzmacnianiu naczyń krwionośnych i dodawaniu im elastyczności, śmiało możesz zdecydować się na naturalne leczenie żylaków. Ich skuteczność w dużej mierze zależy od regularności i wytrwałości stosowania.

Naturalne leczenie żylaków - zioła

Gdyby przyjrzeć się bliżej środkom na leczenie żylaków, wiele z nich zawiera poniżej wymienione naturalne elementy. Dowiedziono bowiem ich skuteczności w pobudzaniu krążenia krwi w organizmie. Co więcej, wiele z nich działa przeciwzapalnie.

Oto one:

  • Czosnek
  • Mięta
  • Liść  laurowy
  • Eukaliptus
  • Nagietek
  • Aloes
  • Marchew
  • Sól morska
  • Skrzyp polny
  • Kasztanowiec

Naturalne leczenie żylaków

Jak widzisz, na liście naturalnych sposobów na żylaki znajduje się również słynny aloes. Jest to roślina, która dba o nasze zdrowie oraz urodę. Aplikowanie zimnego żelu na skórę w miejscach, gdzie pojawiły się żylaki doskonale aktywuje krążenie.

Mięta, liść laurowy oraz eukaliptus ma z kolei efekt odświeżający. Jest to doskonały sposób na naturalne leczenie żylaków. Możesz użyć ich w formie toniku bądź balsamu do skóry. Jeżeli chcesz, do toniku możesz dodać nieco sody oczyszczonej.

Zarówno liście, jak i kwiatki nagietka są użyteczne do przyrządzania pasty na leczenie żylaków. Tak sporządzony domowy krem możesz nałożyć na całą noc. Korzeń i łodyga rośliny przydają się z kolei do przygotowania odświeżającego toniku.

Odprężające działanie wykazują również kąpiele wodne z domieszką soli morskiej. Skutecznie przyczyniają się one do poprawy krążenia krwi w organizmie. Jeśli chcesz, możesz dodać do kąpieli nieco octu jabłkowego – warto wykorzystać jego cenne właściwości.

Naturalne leczenie żylaków jest niedrogie i nie stwarza zagrożeń. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach może się ono okazać niewystarczające. Jeżeli czujesz, że tak jest w Twoim przypadku, nie wahaj się skonsultować z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arora M. Management of varicose veins. JK Science 2017. Available at: https://doi.org/10.9738/INTSURG-D-14-00084.1. Accessed 01/29, 2019.
  • Bootun R, Onida S, Lane TRA, Davies AH. Varicose veins and their management. Surgery (United Kingdom) 2016. Available at: https://doi.org/10.1016/j.mpsur.2016.02.002. Accessed 01/29, 2019.
  • Mandavia R, Anwar MA, Davies AH. Varicose veins. Metabolism of Human Diseases: Organ Physiology and Pathophysiology 2014. Available at: https://doi.org/10.1007/978-3-7091-0715-7_40. Accessed 01/29, 2019.
  • Muley, B. P., Khadabadi, S. S., & Banarase, N. B. (2009). Phytochemical constituents and pharmacological activities of Calendula officinalis Linn (Asteraceae): A review. Tropical Journal of Pharmaceutical Research. Pharmacotherapy

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.