Naturalne dezodoranty - prosto z natury

Naturalne dezodoranty to produkty w 100% bezpieczne, które nie zawierają żadnych szkodliwych substancji zapachowych ani barwników. Do wyboru jest wiele różnych rodzajów produktów i kompozycji.
Naturalne dezodoranty - prosto z natury

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

W przeciwieństwie do tradycyjnych dezodorantów, naturalne bezzapachowe dezodoranty to takie, które nie zawierają dodatków w postaci zapachów, barwników oraz dodatkowych substancji. Ponadto, są wykonane w 100% z minerałów i esencji roślinnych.

W tym artykule poznasz powody, dla których warto zamienić mniej naturalne dezodoranty, na całkowicie mineralne. Są one bezpieczniejsze dla środowiska i wrażliwej skóry. W tym artykule dowiesz się więcej.

Jakie składniki popularnych dezodorantów wpływają na Twoje ciało?

Spocona kobieta

Oprócz komercyjnych, popularnych dezodorantów istnieją mineralne alternatywy, które skutecznie eliminują pot i zapach. 

Pacha to delikatny i wrażliwy obszar, jako że znajduje się w pobliżu węzłów chłonnych piersiowych. Z tego powodu wszelkie substancje wchłaniają się bardzo szybko w tym obszarze i zawsze istnieje ryzyko wystąpienia podrażnienia skóry i mieszków włosowych. Niektóre substancje chemiczne są bardziej drażniące niż inne.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Pocenie się pod pachami – domowe remedia

Oto kilka z przykładów szkodliwych substancji:

Parabeny : są to środki konserwujące, zapobiegające rozwojowi bakterii. Niektóre odmiany to metyloparaben, benzyloparaben i propyloparaben. W rzeczywistości parabeny mogą wpływać na reakcję alergiczną i podrażnienie u niektórych osób. 

Chlorowodorek glinu: Jest to składnik stosowany w większości antyperspirantów w celu zablokowania gruczołów potowych. Chlorowodorek glinu całkowicie blokuje perspirację, co może następnie powodować wypryski, a nawet bolesne torbiele czy cysty pod pachami.

Zapachy syntetyczne: Są to mieszanki substancji chemicznych, które mogą wpływać na wytrzymałość zewnętrznej, ochronnej warstwy lipidowej skóry. Ftalany są jedną z najczęściej używanych substancji chemicznych w celu utrzymania atrakcyjnego zapachu na długi czas.

Konserwanty: Między innymi triklosan i fenoksyetanol. Konserwanty to środki przeciwbakteryjne, które zapobiegają degradacji produktów kosmetycznych. Problem polega na tym, że działają one również jako czynniki zaburzające układ hormonalny.

Alternatywa: naturalne dezodoranty mineralne

Dezodoranty naturalne- kabieta używa dezodorantu

Naturalne dezodoranty nie blokują porów, co oznacza, że ​​nie zapobiegają poceniu się. Zapobiegają nieprzyjemnemu zapachowi, który powstaje gdy pot jest rozkładany przez bakterie.

Poprzez pocenie się, ciało eliminuje toksyny. Ma to zasadnicze znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także pomaga ciału regulować temperaturę. Z drugiej strony możliwe jest ograniczenie zapachu potu bez uciekania się do blokowania porów.

W kosmetykach naturalnych składniki mineralne umożliwiają ograniczenie zapachu potu. Ich związki są zbudowane z minerałów, olejków i esencji, które pełnią tę samą rolę co dezodoranty sklepowe, ale bardziej naturalnie.

Naturalne dezodoranty- niektóre sposoby ich wytwarzania 

Naturalne dezodoranty pozwalają kontrolować zapach ciała i nadmiar potu, podobnie jak w przypadku opcji komercyjnych.

Istnieją dwa świetne zestawy składników, które służą jako podstawa do przygotowania naturalnych dezodorantów: bardziej ekologicznych i organicznych. To pozwala otrzymać produkt mało inwazyjny dla twojego ciała, ale dość skuteczny.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Kamień ałunowy – 5 nieznanych dotąd sposobów zastosowania

Dezodoranty ekologiczne z kamieniem ałunowym. 

Kamień ałunowy jest naturalnym antyperspirantem. Jego zaletą jest to, że nie zamyka całkowicie porów, ale umożliwia łagodniejsze pocenie się. Dodatkowo tworzy na skórze warstwę ochronną o działaniu antybakteryjnym i przeciw zapachowym.

Dzięki temu składnikowi naturalne dezodoranty mogą mieć konsystencję stałą, którą można z łatwością wcierać w pachy. Możesz również znaleźć wersje w płynie, które można wygodnie użyć jako spray.

Dezodoranty ekologiczne z olejkami eterycznymi. Olejki eteryczne są podstawą wszystkich kremów, dezodorantów i perfum. Z roślin takich jak rozmaryn, herbata, lawenda, cytryna lub ylang-ylang, możesz uzyskać olejki o właściwościach antybakteryjnych i antyseptycznych.

Dwa przykładowe, bezzapachowe i naturalne dezodoranty

Dezodorant ziołowy, od firmy Mádara. Dezodorant ten ma właściwości antyseptyczne dzięki szałwii i innym roślinom uspokajającym, takim jak nagietek lub rumianek. Aby zablokować nieprzyjemny zapach potu, zastosowano ałun. Jeśli chodzi o właściwości lecznicze, róża i gliceryna są odpowiedzialne za zapewnienie ochrony bariery lipidowej na Twojej skórze.

Dezodorant firmy Coslys. Jest to jedna z preferowanych marek dla wielu miłośników produktów naturalnych. Dzięki temu, że zawiera grzyb zwany Saccharomyces, który naturalnie zmniejsza i hamuje pocenie się. Dodatkowo zawiera kamień ałunowy, który pomaga zapobiegać poceniu się, oraz glicerynę i aloesu, wygładzające i pielęgnujące skórę. 

Warto poszukać w aptekach lub sklepach ekologicznych odpowiedników, dostępnych w Twojej miejscowości. Ponadto możesz poszukać idealnego produktu w internecie.

Uwaga: Produkty naturalne mogą powodować reakcje alergiczne na niektóre składniki. Tak jak w przypadku niektórych roślin czy pożywienia, każdy nas jest wrażliwy na inne produkty.. Z tego powodu należy się uważnie obserwować i aby upewnić się, że nie ma niepożądanych efektów ubocznych. Jeśli wystąpi u ciebie reakcja alergiczna- skontaktuj się z lekarzem. 

Pamiętaj, że każdy produkt chemiczny lub kosmetyk stosowany na ciele powinien być przebadany. Pozwala to uniknąć szkodliwych skutków ubocznych. W przypadku kosmetyków i pielęgnacji, coraz bardziej rośnie świadomość społeczeństwa na temat naturalnych produktów, w tym naturalnych dezodorantów. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.