Naturalne dezodoranty - prosto z natury
W przeciwieństwie do tradycyjnych dezodorantów, naturalne bezzapachowe dezodoranty to takie, które nie zawierają dodatków w postaci zapachów, barwników oraz dodatkowych substancji. Ponadto, są wykonane w 100% z minerałów i esencji roślinnych.
W tym artykule poznasz powody, dla których warto zamienić mniej naturalne dezodoranty, na całkowicie mineralne. Są one bezpieczniejsze dla środowiska i wrażliwej skóry. W tym artykule dowiesz się więcej.
Jakie składniki popularnych dezodorantów wpływają na Twoje ciało?
Oprócz komercyjnych, popularnych dezodorantów istnieją mineralne alternatywy, które skutecznie eliminują pot i zapach.
Pacha to delikatny i wrażliwy obszar, jako że znajduje się w pobliżu węzłów chłonnych piersiowych. Z tego powodu wszelkie substancje wchłaniają się bardzo szybko w tym obszarze i zawsze istnieje ryzyko wystąpienia podrażnienia skóry i mieszków włosowych. Niektóre substancje chemiczne są bardziej drażniące niż inne.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Pocenie się pod pachami – domowe remedia
Oto kilka z przykładów szkodliwych substancji:
Parabeny : są to środki konserwujące, zapobiegające rozwojowi bakterii. Niektóre odmiany to metyloparaben, benzyloparaben i propyloparaben. W rzeczywistości parabeny mogą wpływać na reakcję alergiczną i podrażnienie u niektórych osób.
Chlorowodorek glinu: Jest to składnik stosowany w większości antyperspirantów w celu zablokowania gruczołów potowych. Chlorowodorek glinu całkowicie blokuje perspirację, co może następnie powodować wypryski, a nawet bolesne torbiele czy cysty pod pachami.
Zapachy syntetyczne: Są to mieszanki substancji chemicznych, które mogą wpływać na wytrzymałość zewnętrznej, ochronnej warstwy lipidowej skóry. Ftalany są jedną z najczęściej używanych substancji chemicznych w celu utrzymania atrakcyjnego zapachu na długi czas.
Konserwanty: Między innymi triklosan i fenoksyetanol. Konserwanty to środki przeciwbakteryjne, które zapobiegają degradacji produktów kosmetycznych. Problem polega na tym, że działają one również jako czynniki zaburzające układ hormonalny.
Alternatywa: naturalne dezodoranty mineralne
Naturalne dezodoranty nie blokują porów, co oznacza, że nie zapobiegają poceniu się. Zapobiegają nieprzyjemnemu zapachowi, który powstaje gdy pot jest rozkładany przez bakterie.
Poprzez pocenie się, ciało eliminuje toksyny. Ma to zasadnicze znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także pomaga ciału regulować temperaturę. Z drugiej strony możliwe jest ograniczenie zapachu potu bez uciekania się do blokowania porów.
W kosmetykach naturalnych składniki mineralne umożliwiają ograniczenie zapachu potu. Ich związki są zbudowane z minerałów, olejków i esencji, które pełnią tę samą rolę co dezodoranty sklepowe, ale bardziej naturalnie.
Naturalne dezodoranty- niektóre sposoby ich wytwarzania
Naturalne dezodoranty pozwalają kontrolować zapach ciała i nadmiar potu, podobnie jak w przypadku opcji komercyjnych.
Istnieją dwa świetne zestawy składników, które służą jako podstawa do przygotowania naturalnych dezodorantów: bardziej ekologicznych i organicznych. To pozwala otrzymać produkt mało inwazyjny dla twojego ciała, ale dość skuteczny.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Kamień ałunowy – 5 nieznanych dotąd sposobów zastosowania
Dezodoranty ekologiczne z kamieniem ałunowym.
Kamień ałunowy jest naturalnym antyperspirantem. Jego zaletą jest to, że nie zamyka całkowicie porów, ale umożliwia łagodniejsze pocenie się. Dodatkowo tworzy na skórze warstwę ochronną o działaniu antybakteryjnym i przeciw zapachowym.
Dzięki temu składnikowi naturalne dezodoranty mogą mieć konsystencję stałą, którą można z łatwością wcierać w pachy. Możesz również znaleźć wersje w płynie, które można wygodnie użyć jako spray.
Dezodoranty ekologiczne z olejkami eterycznymi. Olejki eteryczne są podstawą wszystkich kremów, dezodorantów i perfum. Z roślin takich jak rozmaryn, herbata, lawenda, cytryna lub ylang-ylang, możesz uzyskać olejki o właściwościach antybakteryjnych i antyseptycznych.
Dwa przykładowe, bezzapachowe i naturalne dezodoranty
Dezodorant ziołowy, od firmy Mádara. Dezodorant ten ma właściwości antyseptyczne dzięki szałwii i innym roślinom uspokajającym, takim jak nagietek lub rumianek. Aby zablokować nieprzyjemny zapach potu, zastosowano ałun. Jeśli chodzi o właściwości lecznicze, róża i gliceryna są odpowiedzialne za zapewnienie ochrony bariery lipidowej na Twojej skórze.
Dezodorant firmy Coslys. Jest to jedna z preferowanych marek dla wielu miłośników produktów naturalnych. Dzięki temu, że zawiera grzyb zwany Saccharomyces, który naturalnie zmniejsza i hamuje pocenie się. Dodatkowo zawiera kamień ałunowy, który pomaga zapobiegać poceniu się, oraz glicerynę i aloesu, wygładzające i pielęgnujące skórę.
Warto poszukać w aptekach lub sklepach ekologicznych odpowiedników, dostępnych w Twojej miejscowości. Ponadto możesz poszukać idealnego produktu w internecie.
Uwaga: Produkty naturalne mogą powodować reakcje alergiczne na niektóre składniki. Tak jak w przypadku niektórych roślin czy pożywienia, każdy nas jest wrażliwy na inne produkty.. Z tego powodu należy się uważnie obserwować i aby upewnić się, że nie ma niepożądanych efektów ubocznych. Jeśli wystąpi u ciebie reakcja alergiczna- skontaktuj się z lekarzem.
Pamiętaj, że każdy produkt chemiczny lub kosmetyk stosowany na ciele powinien być przebadany. Pozwala to uniknąć szkodliwych skutków ubocznych. W przypadku kosmetyków i pielęgnacji, coraz bardziej rośnie świadomość społeczeństwa na temat naturalnych produktów, w tym naturalnych dezodorantów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Alicia López (2010). Bacterias contra desodorantes. Extraído de: https://agora.xtec.cat/iesdesales/wp-content/uploads/usu678/2010/12/TR-Alicia-L%C3%B3pez.pdf
- Alrawi, Amera & Bahjat, Shababa & AL-Allaf, May. (2018). Novel Natural Disinfectants for Contaminated Cosmetic Application Tools. International Journal of Medical Sciences. 1. 23-30. 10.32441/ijms.v1i1.38.
- Gobierno de Canarias. 2014. Desodorantes y antitranspirantes. Extraído de: http://www3.gobiernodecanarias.org/medusa/ecoblog/rquiarn/files/2014/03/desodorantes-y-antitranspirantes1.pdf
- MadaraCosmetics, en línea: https://www.madaracosmetics.com/es/la-tienda-oficial/desodorante-de-hierbas
- Monteiro, Bruna Elisabete Silva (2017). Toxicidad de los productos cosméticos. Universidad Fernando Pessoa. http://hdl.handle.net/10284/6563
- Rivas, Ana & Granada, A. & Jiménez, Margarita & Serrano, Fátima & Serrano, Nicolás. (2004). Exposición humana a disruptores endocrinos. Ecosistemas. 13.
- Waliszewski S. Impacto de los ftalatos en la salud. Rev Salud Publica Nutr. 2010;11(2). Extraído de: https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumen.cgi?IDARTICULO=25902