Nasienie - interesujące fakty, o których nie wszyscy wiedzą

Istnieje wiele interesujących faktów związanych z nasieniem i nasieniem, dwiema substancjami organicznymi, które nadal inspirują mity i legendy. Dowiedz się o nich wszystkiego tutaj!
Nasienie - interesujące fakty, o których nie wszyscy wiedzą
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 19 grudnia, 2022

Nadal jest wiele rzeczy, których nie wiemy o dobrze znanych związkach, takich jak nasienie i plemniki. Chociaż nauka bardzo się rozwinęła w tym zakresie, nadal istnieją pewne luki w naszej wiedzy.

Należy zauważyć, że nasienie i sperma są nadal przedmiotem wielu mitów, z których niektóre są bardzo rozpowszechnione. Zakłada się nawet, że są substancjami świętymi w ramach niektórych przekonań religijnych lub ideologicznych.

W końcu zawierają część zagadki życia. Z tego powodu wciąż budzą zainteresowanie i obrastają legendami. W dzisiejszym artykule omówimy kilka interesujących faktów, z których wiele osób nie zdaje sobie sprawy.

1. Pochodzenie słowa „nasienie”

Słowo pochodzi od łacińskiego terminu semen lub seminis, które oznacza „nasienie”. Zostało tak nazwane, ponieważ w przeszłości wierzono, że mężczyzna złożył swoje nasienie w kobiecie, co przyniosło owoc.

Dziś powszechnie wiadomo, że nie o taki rodzaj siania się rozchodzi w kontekście prokreacji.

2. Nasienie i plemniki to nie to samo

Wielu uważa, że plemniki i nasienie są tym samym, ale to nieprawda. Nasienie lub płyn nasienny to płyn wytwarzany podczas wytrysku, który jest nośnikiem dla plemników, które z kolei stanowią męskie komórki rozrodcze.

Plemniki
Plemniki stanowią część całego nasienia.

3. Nasienie tworzy się w różnych częściach ciała

Podczas gdy plemniki tworzą się tylko w jądrach, nasienie tworzy się w trzech różnych miejscach. Po pierwsze, jest wytwarzane w prostacie, która tworzy mleczną substancję. Kolejna część wytwarzana jest w pęcherzykach nasiennych, które wytwarzają dwie trzecie płynu nasiennego. I wreszcie, pozostała część jest wytwarzana w jądrach.

4. Plemniki potrzebują czasu, aby się uformować

Plemniki nie powstają z dnia na dzień. Męskie ciało zawsze tworzy plemniki. Jednak od momentu powstania do momentu, gdy staną się dojrzałymi komórkami, mija około 74 dni.

5. Nasienie przechodzi z żelu w płyn

Kiedy nasienie jest wydalane, ma postać żelu. Uważa się, że ma taką konsystencję, aby dłużej pozostawać w przewodzie pochwowym i zwiększyć szanse na zapłodnienie. Prawda jest taka, że staje się wtedy wodnistą substancją.

6. Ilość plemników nie jest stała

Nasienie i plemniki są zawsze razem, ale w bardzo różnych ilościach. Szacuje się, że każdy mililitr nasienia zawiera od 20 do 300 milionów plemników. Podczas przeciętnego wytrysku znajduje się w nim od 1 do 5 mililitrów nasienia, co po przeliczeniu daje od 20 milionów do 1,5 miliarda plemników.

7. Nieco historii

Nasienie i plemniki były przedmiotem wielu teorii w całej historii. Na przykład w XVII wieku można było oglądać nasienie pod mikroskopem. Obserwując plemniki, określono je jako małe animacula, a następnie jako miniaturowe dorosłe osobniki.

8. Bielizna wpływa na nasienie i plemniki

Luźna bielizna wiąże się z większą produkcją wysokiej jakości nasienia. Z drugiej strony ciasna bielizna podnosi temperaturę jąder, a to zmniejsza liczbę plemników.

9. Dieta, nasienie i sperma

Ci, którzy myślą, że nasienie i plemniki nie mają związku z jedzeniem, są w błędzie. Na przykład badanie przeprowadzone przez Universitat Rovira i Virgili (URV) oraz Institut d’Investigació Sanitària Pere Virgili (IISPV) wykazało, że spożywanie orzechów poprawia jakość nasienia i liczbę plemników.

10. Nowa partnerka? Więcej nasienia

University of Florida opublikował badania, które wykazały, że mężczyźni wytryskują więcej nasienia, gdy mają nową partnerkę. Ponadto nasienie ma wyższą jakość, a plemniki są szybsze. Najwyraźniej jest to ewolucyjny mechanizm przetrwania gatunku.

11. Nie poprawiają stanu skóry

Istnieje mit, że nasienie i sperma służą jako kosmetyki poprawiające wygląd skóry. Chociaż istnieją gatunki, takie jak samica rodzaju kałamarnicy, które spożywają ją jako składnik odżywczy, prawda jest taka, że nie ma ona składników bardzo różniących się od śliny, z wyjątkiem tego, że ta ostatnia ma działanie antyseptyczne.

Nie ma dowodów na jego właściwości kosmetyczne.

12. Nasienie i plemniki mogą powodować alergie

Istnieje niewielki odsetek kobiet, które mają alergie w kontakcie z nasieniem. Substancje te mogą powodować obrzęk, zaczerwienienie i swędzenie w kanale pochwy. Zjawisko to znamy, jako nadwrażliwość osocza nasienia.

13. Nasienie w gastronomii

Chociaż trudno w to uwierzyć, nasienie i plemniki były obecne w niektórych przepisach kulinarnych. Istnieje nawet książka z przepisami pod tytułem Natural Harvest: Zbiór przepisów opartych na nasieniu. Nie ma ono jednak znaczącego wkładu w wartości odżywcze.

14. Było używane w sztuce i jako niewidzialny atrament

Malarz Martin von Ostrowski użył nasienia jako składnika materiałów, z których opracowuje swoje prace, których w sumie wykonano w ten sposób ponad 30. Z drugiej strony nasienia używano jako niewidzialnego atramentu. Takie użycie nadali mu szpiedzy podczas pierwszej wojny światowej. Jednak charakterystyczny zapach tej substancji udowodnił, że nie był to dobry pomysł.

15. Może przetrwać w innym ciele

Plemniki to jedyne komórki produkowane przez człowieka, które są zaprojektowane do przetrwania w innym organizmie. Ich średnia długość życia w ciele kobiety wynosi od 24 do 48 godzin. Jednak w wyjątkowych przypadkach mogą pozostać przy życiu do 5 dni.

16. Wytrysk zmniejsza depresję

Wytrysk nasienia poprawia nastrój. Nasienie zawiera najskuteczniejsze składniki przeciw smutkowi w „koktajlu”, który sprawia, że mężczyźni czują się szczęśliwsi podczas wytrysku. Lista tych “składników szczęścia” wygląda następująco:

Plemniki
Plemniki przeżywają w innym organizmie niż ten, z którego pochodzą, co jest wyjątkowe.

17. Wazektomia nie wpływa na nasienie mężczyzny

Wazektomia jest jednym z tych zabiegów, które wskazują na wielką różnicę między nasieniem a spermą. Po tej operacji plemniki nie mieszają się z płynem nasiennym. Jednak nasienie jest nadal produkowane jak zwykle. Wytrysk będzie dokładnie taki sam.

18. Martwy, ale nie zamrożony

Naukowcom udało się w laboratorium zapłodnić żeńskie komórki jajowe martwymi plemnikami. Najwyraźniej liczy się tylko obecność DNA.

Z drugiej strony, wbrew temu, co głosi wiele legend, nie można zamrozić nasienia w termosie w lodówce i oczekiwać, że zadziała później. Umrze i nie będzie można go już użyć.

Zdrowy mężczyzna zawsze ma nasienie i plemniki

Istnieje wiele ciekawostek na temat nasienia i plemników. Do powyższego należy dodać fakt, że mężczyzna posiadający tylko jedno jądro jest nadal płodny. To wystarczy, aby mógł normalnie się rozmnażać.

Należy również zauważyć, że nasienie i plemniki nigdy nie przestają być produkowane. W przeciwieństwie do kobiet zdrowi mężczyźni pozostają płodni aż do śmierci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Blay, R. M., Pinamang, A. D., Sagoe, A. E., Owusu, E., Koney, N. K., & Arko-Boham, B. (2020). Influence of Lifestyle and Environmental Factors on Semen Quality in Ghanaian Men. International journal of reproductive medicine, 2020, 6908458. https://doi.org/10.1155/2020/6908458.
  • Joseph, P.N., Sharma, R.K., Agarwal, A. et al. Men Ejaculate Larger Volumes of Semen, More Motile Sperm, and More Quickly when Exposed to Images of Novel Women. Evolutionary Psychological Science 1, 195–200 (2015). https://doi.org/10.1007/s40806-015-0022-8.
  • De Juan Pérez, A. I. (2021). Presencia y distribución de neuroreceptores de serotonina, gaba y dopamina en el espermatozoide humano. Estudio con técnicas de microscopía de alta resolución y análisis de grafos (Doctoral dissertation, Universitat d’Alacant-Universidad de Alicante).
  • Puerta-Suárez, J., & Cardona-Maya, W. (2013). Alergia al plasma seminal humano:¿ mito o realidad?. Revista chilena de obstetricia y ginecología78(3), 193-200.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.