Napoje o smaku owocowym - wszystko, co musisz wiedzieć

Napoje o smaku owocowym mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem do nawilżania organizmu stanowiąc opcję smaczniejszą, przyjemniejszą do picia i bardziej urozmaiconą, niż sama tylko woda. Ale to jeszcze nie wszystko. Są one bowiem doskonałym wręcz sposobem na ograniczenie ilości wypijanych napojów gazowanych.
Napoje o smaku owocowym - wszystko, co musisz wiedzieć
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Obecnie na rynku napoje o smaku owocowym dostępne są pod postacią szerokiej gamy i ogromnej różnorodności, zarówno pod kątem smakowym, jak i pojemnościowym, czy też z racji różnych rodzajów opakowań.

Wynika to z faktu, że praktycznie wszyscy ludzie są świadomi znaczenia utrzymywania dobrego nawodnienia naszego organizmu i, oczywiście, przemysł spożywczy chce mieć w tym swój znaczący udział oferując nam liczne napoje o smaku owocowym gotowe do wypicia w zasadzie zaraz po ich kupnie.

Napoje o smaku owocowym mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem do nawilżania organizmu stanowiąc opcję smaczniejszą, przyjemniejszą do picia i bardziej urozmaiconą, niż sama tylko woda. Ale to jeszcze nie wszystko. Są one bowiem doskonałym wręcz sposobem na ograniczenie ilości wypijanych napojów gazowanych.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, to zapraszamy Cię do poświęcenia kilku minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu!

Co wykorzystujemy do nawadnia naszego organizmu? Dlaczego napoje o smaku owocowym tak dobrze nadają się do tego celu?

Ponieważ pora letnia na przestrzeni ostatniej dekady staje się coraz bardziej upalna, to alerty ekspertów dotyczące wysokich temperatur stają się coraz bardziej popularnym zjawiskiem.

Specjaliści radzą nam, abyśmy chronili się przed słońcem, nie uprawiali intensywnej aktywności fizycznej w najgorętszych porach dnia, a także byśmy zawsze dbali o dobrze schłodzenie i odpowiednie nawodnienie naszego organizmu.

Wszyscy wiemy, że powinniśmy pić około dwóch litrów wody dziennie, zgodnie z ustaleniami różnych instytucji i organów ds. zdrowia. Stan odwodnienia może do prowadzić bowiem do rozwoju różnych poważnych zaburzeń metabolicznych i czynnościowych w naszym organizmie.

Bez wątpienia najlepszą opcją służącą do tego celu jest woda. Ale dla wielu ludzi picie jej odpowiedniej ilości nie zawsze jest prostym zadaniem. Wynika to z tego, że wiele osób uważa, że woda jest pozbawiona smaku i przez to niezbyt apetyczna i zachęcająca do picia.

Właśnie dlatego istnieje na rynku ogromne spożycie innych rodzajów napojów, takich jak napoje gazowane, soki i napoje energetyczne. Według raportu na temat konsumpcji żywności w 2017 r. ludzie wypijali łącznie ponad 2,1 miliarda litrów napojów gazowanych. Średnia wartość takiego spożycia wyniosła około 49 litrów na osobę rocznie.

Największym jednak problemem związanym z tym faktem jest ogromna ilość cukru dodawanego do tych napojów. A przynajmniej do przeważającej większości z nich. Wielu ekspertów ostrzega przed nimi właśnie ze względu na wysoką zawartość rafinowanych cukrów w napojach gazowanych oraz związane z tym zagrożenie dla naszego zdrowia.

Dlatego musimy koniecznie zwrócić szczególną uwagę na ograniczenie spożycia produktów o wysokiej zawartości cukru.

Napoje o smaku owocowym i ich cenne właściwości

Napoje o smaku owocowym wykonane z naturalnych składników, takich jak owoce, są idealnym rozwiązaniem na potrzeby nawilżania organizmu. Jak łatwo się domyślić, są też doskonałym sposobem pozwalającym uniknąć spożywania napojów gazowanych o wysokiej zawartości cukru.

Kiedy mówimy o napoju o smaku owocowym, mamy na myśli zazwyczaj albo produkt w proszku do rozpuszczenia w wodzie, albo wodę zmieszaną z owocami, warzywami i przyprawami.

W tym przypadku będziemy mówić jednak o takim napoju, który jest tak samo zdrowy, jak zwykła woda. Albo i bardziej z racji dysponowania witaminami i innym cennymi składnikami odżywczymi zawartymi w owocach.

Napoje o smaku owocowym może być bardzo dobrym rozwiązaniem do nawilżania organizmu. Stanowią coś o wiele smaczniejszego, przyjemniejszego do wypicia i urozmaiconego od zwykłej wody. Ale to jeszcze nie wszystko. Jest to również świetny sposób na ograniczenie ilości wypijanych codziennie słodkich napojów gazowanych.

Wynika to z tego, że wybieramy w ten sposób inne napoje nawilżające organizm. Nie są szkodliwe dla naszego zdrowia i są po prostu smaczne.

Uważaj na słabe punkty niektórych produktów

Napoje o smaku owocowym znalazły swoje miejsce na rynku szczególnie wśród osób dbających o zdrowie. A także świadomych znaczenia prawidłowego odżywiania się dla uzyskania dobrego samopoczucia.

Woda i owoce to bardzo zdrowe połączenie. Jednak nie wszystkie napoje o smaku owocowym dostępne na rynku są takie, jakie się wydają. A to oznacza, że musisz być ostrożny podczas dokonywania wyboru.

Zawartość cukru w napojach

Jeśli przeanalizujesz etykiety niektórych komercyjnie dostępnych napojów o smaku owoców, wkrótce zauważysz, że większość z nich zawiera w swoim składzie cukier lub inne substancje słodzące.

Czym zastąpić cukier?

Z tego powodu niektóre z nich są bardziej szkodliwe, niż napoje gazowane. Daleko im do właściwości choćby zwykłej wody mineralnej. Wynika to z faktu, że mogą one zawierać równowartość nawet dwóch do trzech łyżeczek cukru na jedną szklankę napoju.

Niektóre nawet przekroczyłyby dzienną dawkę zalecanego spożycia cukru ustaloną przez Światową Organizację Zdrowia (oryg. World Health Organization -WHO) w jednej tylko puszce!
Jak widać, nawet jeśli uważasz, że kupujesz zdrowszy napój, w rzeczywistości dodajesz w ten sposób spore ilości cukru do swojej codziennej diety.

Długa lista składników, na które warto zwracać uwagę

Wiesz już doskonale, że woda i owoce lub warzywa są idealnymi składnikami zdrowego i smacznego napoju. Ale lista dostępnych składników w napojach komercyjnych może być bardzo długa.

Oprócz wspomnianego wyżej cukru i sztucznych słodzików, dostępne na rynku napoje o smaku owocowym zawierają skoncentrowane soki owocowe, sztuczne aromaty, środki zakwaszające, konserwanty, a nawet barwniki. Jest to zatem produkt stojący dość daleko od tego, co jest dopuszczalne dla napoju, który powinien być tak zdrowy jak woda mineralna.

Wyciągi z roślin, witaminy i minerały

Zatem szukamy po prostu napoju, który nas jednocześnie nawilża, jak i uzupełnia utracone minerały. Poza wyjątkowymi warunkami woda nie musi i nawet nie powinna dostarczać nam innych składników odżywczych, które możemy uzyskać poprzez jedzenie.

Schłodzone napoje o smaku owocowym

Jak widać, musimy uważnie przeczytać etykiety produktów, jakie widzimy na sklepowych półkach. Nie dajmy się zwieść reklamowym przekazom mówiącym o energetyzowaniu, detoksykacji i równoważeniu składników w naszym organizmie. Pamiętaj, że podstawową funkcją napoju musi być przede wszystkim nawodnienie naszego ciała.

Aby cieszyć się leczniczymi właściwościami roślin, możesz na przykład udać się do wyspecjalizowanych ośrodków, w których pracują specjaliści będący w stanie udzielić Ci spersonalizowanych porad.

Domowej roboty napoje o smaku owocowym

Napoje o smaku owocowym przygotowywane w domu są zdrowe. Ponadto idealnie nadają się do ochłodzenia i orzeźwienia w lecie. Pamiętaj jednak, aby używać tylko takich składników, jak owoce, warzywa i przyprawy naturalne.

Jeśli wytworzysz własne napoje o smaku owocowym w domowym zaciszu, będziesz mógł w pełni kontrolować jakość składników, których używasz do tego celu. Bądź innowacyjny i eksperymentuj z wieloma różnymi składnikami. Wypróbuj nowe przyprawy i skorzystaj z owoców i warzyw, które już masz w domu.

Postępuj zgodnie z tymi opisanymi poniżej 3 podstawowymi zasadami dotyczącymi przygotowywania zdrowych i orzeźwiających napojów, których smakiem możesz cieszyć się przez cały rok. Będziesz miał także mnóstwo świetnych opcji do zaoferowania swoim znajomym i gościom!

1. Woda jako główny składnik każdego z napojów

Głównym składnikiem Twoich napojów powinna być po prostu woda. Możesz jednak również wybrać wodę gazowaną, jeśli wolisz. Po prostu dodaj ją na końcu procesu przygotowywania.

Po sporządzeniu danego napoju odczekaj minimum 12 godzin przed jego wypiciem, aby stał się bardziej aromatyczne. Mówiąc potocznie, by wszystkie składniki się „przegryzły”. Możesz też dodać kostki lodu tuż przed podaniem, aby zachować świeżość napoju.

2. Użyj dowolnych owoców jakie chcesz i jakie lubisz

Możesz użyć na przykład limonki, cytryny, pomarańczy, ananasa, mango, truskawek lub dowolnego innego owocu. Po prostu pokrój go na kawałki i włóż do szerokiego naczynia. Im mniejsze kawałki, tym lepiej.

Napój truskawkowy

Rozgnieć lub zmiksuj najbardziej soczyste owoce, takie jak truskawki, maliny lub jagody, aby uwolnić z nich więcej soków i aromatów. Możesz również użyć ogórków, marchwi i selera, aby uzyskać ciekawe kombinacje smaków.

3. Dodaj przyprawy i świeże zioła do napojów o smaku owocowym

Na koniec pamiętaj o tym, że naturalne przyprawy i świeże zioła świetnie komponują się z owocami i dodadzą napojom świeżości i smaku. Pokrój świeże zioła, takie jak mięta, bazylia, szałwia, pietruszka i wymieszaj je bezpośrednio z owocami.

W przypadku przypraw takich jak cynamon, kardamon, goździki lub imbir, po prostu zrób napar i dodaj go do owoców, gdy jest on jeszcze ciepły.

Czy jesteś gotowy na przerzucenie się na własnoręcznie przygotowywane napoje o smaku owocowym? Jak widać, są one dobrym sposobem na nawodnienie organizmu, o ile zachowasz kontrolę nad ich składnikami tak, aby zapewnić ich najwyższą jakość. W przyszłości trzymaj się z dala od komercyjnych napojów, ponieważ zawierają one zbyt wiele cukrów i sztucznych dodatków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • European Food Safety Authority . Panel sobre productos dietéticos y alergias (NDA). Opinión Científica sobre los valores dietéticos de referencia para el agua. Revista EFSA 2010; 8(3):1459.
  • España. Real Decreto Ley 15/1992. Reglamento Técnico Sanitario de Elaboración, Circulación y Venta de Bebidas Refrescantes. BOE (27-1-1992).
  • Ministerio de Agricultura, Pesca y Alimentación. Informe del Consumo de Alimentación en España 2017. Madrid 2018.
  • Popkin, B. M., D’Anci, K. E., & Rosenberg, I. H. (2010). Water, hydration, and health. Nutrition Reviews. Blackwell Publishing Inc. https://doi.org/10.1111/j.1753-4887.2010.00304.x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.