Najczęstsze choroby układu trawiennego
Pewne choroby układu trawiennego pojawiają się i znikają same z siebie.Mowa o zatruciach pokarmowych, które po 24 godzinach ustępują.
Istnieją jednak choroby przewlekłe, takie jak nowotwór jelita grubego, które nie dają wyraźnych objawów, a stanowią duże zagrożenie dla zdrowia. Wprawdzie jego leczenie poszło do przodu, ale wciąż występuje względnie często.
Układ trawienny składa się z różnych części i organów – od jamy ustnej po jelito cienkie i powiązane gruczoły takie jak trzustka, która należy też do układu hormonalnego. Jakie są najczęstsze choroby układu trawiennego? Dowiedz się!
1. Nieżyt żołądka i jelit to powszechnie spotykane choroby układu trawiennego
U dzieci zdarza się bardzo często. Mowa o infekcjach przenoszonych z dziecka na dziecko, zwykle w szkole. Biegunka grozi odwodnieniem. Gdy nieżyt żołądka i jelit trwa zbyt długo, towarzyszą mu ostre wymioty i luźne stolce, dziecko traci elektrolity.
Dlatego należy przede wszystkim nawadniać pacjenta. Rodzice powinni dbać o uzupełnienie płynów oraz soli mineralnych – sodu i potasu.
W niektórych krajach biegunka może doprowadzić do śmierci i stanowi duży problem dla zdrowia publicznego, co przypisuje się kiepskim warunkom sanitarnym. Proste zabiegi higieniczne takie jak mycie rąk zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów powodujących nieżyt żołądka i jelit.
2. Refluks
Refluks to dokuczliwa dolegliwość polegająca na cofaniu się kwasu żołądkowego do przełyku. Powoduje to pieczenie w klatce piersiowej i gardle, czasami też kaszel. Kwas chlorowodorowy znajdujący się w żołądku uszkadza inne organy, w tym przełyk, który nie jest przystosowany do kontaktu z taką substancją.
Refluks kojarzony jest z zapaleniem żołądka i przepukliną rozworu przełykowego. To pierwsze jest zapaleniem błony śluzowej żołądka, a to drugie nieodpowiednim ułożeniem dna żołądka, które umiejscawia się ponad przeponą.
Leczenie polega na przyjmowaniu leków na nadkwasotę i zmianie nawyków żywieniowych. Należy zmniejszyć ilość spożywanych pokarmów i jeść co cztery godziny.
3. Hemoroidy
U dorosłych hemoroidy pojawiają się stosunkowo często. To żylaki odbytu powodowane utratą elastyczności żył, co prowadzi do zapalenia i krwawienia. Do objawów należy obecność krwi w kale. Widoczne są wówczas czerwone plamki w stolcu. Przy stanie zapalnym pojawia się też swędzenie odbytu.
Hemoroidy są widoczne gołym okiem i łatwo je zdiagnozować. W niektórych przypadkach wymagane jest zastosowanie badanie zwanego rektoskopią lub anoskopią.
4. Rak jelita grubego
Rak jelita grubego to poważna i, niestety, częsta choroba. Po raku płuc i piersi to trzeci pod względem częstości występowania nowotwór na świecie. W niektórych krajach zajmuje drugie miejsce, bo dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn.
Najczęściej pojawia się on jednak po 70 roku życia. Po 50-tce ryzyko zachorowania wzrasta. Dlatego od tego wieku zaleca się regularne wykonywanie kolonoskopii, by wykrywać ewentualne polipy, które można na czas usunąć.
Nie brak alternatywnych form leczenia nowotworu jelita grubego, ale pozostaje on poważnym problemem. Grunt to wczesne rozpoznanie. Dlatego ważne są kampanie zachęcające do wykonywania badań.
Czytaj dalej: Układ trawienny i cukrzyca: oczyszczający napój
Choroby układu trawiennego: co robić?
Biegunka, refluks, hemoroidy i rak jelita grubego to choroby układu trawiennego, na które są sposoby. Nauka poszła dość do przodu, by radzić sobie z tego typu dolegliwościami.
Należy zachowywać się odpowiedzialnie. Znaczenie ma higiena, zdrowe odżywianie, regularne konsultacje z lekarzem i badania to najlepsze narzędzia do walki z chorobami.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Dalby-Payne JR, Elliott EJ. Gastroenteritis in children. BMJ Clin Evid. 2011;2011:0314. Published 2011 Jul 26.
- Rivera-Dominguez G, Castano G, Ekanayake LS, et al. Pediatric Gastroenteritis. [Updated 2019 Sep 21]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499939/
- Anigilaje EA. Management of Diarrhoeal Dehydration in Childhood: A Review for Clinicians in Developing Countries. Front Pediatr. 2018;6:28. Published 2018 Feb 23. doi:10.3389/fped.2018.00028
- Oliveira, Rhaiany Kelly Lopes de, et al. “Influencia de condiciones socioeconómicas y conocimientos maternos en la auto-eficacia para prevención de la diarrea infantil.” Escola Anna Nery 21.4 (2017).
- Manes G, Pieramico O, Uomo G, Mosca S, de Nucci C, Balzano A. Relationship of sliding hiatus hernia to gastroesophageal reflux disease: a possible role for Helicobacter pylori infection?. Dig Dis Sci. 2003;48(2):303-307. doi:10.1023/a:1021927526790
- Badillo R, Francis D. Diagnosis and treatment of gastroesophageal reflux disease. World J Gastrointest Pharmacol Ther. 2014;5(3):105-112. doi:10.4292/wjgpt.v5.i3.105
- Rodríguez Hernández, Niurka, et al. “Percepción sobre factores de riesgo del cáncer de colon.” Revista de Ciencias Médicas de Pinar del Río 22.4 (2018): 34-44.
- Marley AR, Nan H. Epidemiology of colorectal cancer. Int J Mol Epidemiol Genet. 2016;7(3):105-114. Published 2016 Sep 30.
- Murúa, Alejandro. “Hemorroides. Conceptos actuales.” Cuadernos de Cirugía 14.1 (2018): 55-58.
- Vega, Jean Marcel Castelo, et al. “Reflujo gastroesofágico: características clínicas y endoscópicas, y factores de riesgo asociados.” Revista de Gastroenterología del Perú 23.1 (2017).