7 najbrudniejszych miejsc w domu - jak je dezynfekować

Często zapominamy o czyszczeniu pewnych przestrzeni, w których gromadzą się mikroorganizmy. W jaki sposób można się ich pozbyć?
7 najbrudniejszych miejsc w domu - jak je dezynfekować
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2023

Czyszczenie widocznych zabrudzeń jest bardzo łatwe. W rzeczywistości właśnie tym się zajmujemy, gdy postanawiamy posprzątać. Kuchnia i łazienka to zazwyczaj pomieszczenia wymagające największej uwagi, choć nawet po dokładnym sprzątnięciu nie zawsze są one wolne od bakterii i szkodliwych zarazków. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie najbrudniejszych miejsc w domu oraz kilka wskazówek odnośnie tego, jak je zdezynfekować.

Podczas sprzątania często zapominamy o pewnych przestrzeniach i przedmiotach, które stanowią idealne miejsce do namnażania się grzybów i bakterii. Może to stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Omówimy teraz kilka najbrudniejszych miejsc w domu – niektóre Cię zaskoczą!

1. Dezynfekcja najbrudniejszych miejsc w domu – zmywarka do naczyń

Zacznijmy od kuchni, ponieważ jest to jedno z najbrudniejszych miejsc w domu. Naczynia, szklanki i sztućce wychodzą ze zmywarki lśniąco czyste, ale czy wiesz, w jakim stanie jest to urządzenie?

Niektóre badania wykazały, że zmywarka zawiera bakterie, które mogą wpływać na nasze zdrowie, powodując zatrucia i infekcje skóry. Podczas procesu zmywania resztki jedzenia są uwalniane i gromadzą się, a kiedy maszyna używana jest następnym razem, pozostałości te zaczynają krążyć wśród nowej partii mytych naczyń. Dzieje się tak również przy każdym następnym jej uruchomieniu.

Co możesz zrobić? Od czasu do czasu należy zdjąć dolną kratkę i wyjąć filtr oraz wszystkie inne filtry znajdujące się w urządzeniu. Należy je umyć ciepłą wodą z detergentem i przy pomocy szczoteczki. Po ich wypłukaniu pozostaw do wyschnięcia.

Aby zakończyć czyszczenie, umieść w zmywarce kubek z białym octem i uruchom program wykorzystujący gorącą wodę. Ocet pomaga rozpuścić pozostałości tłuszczu.

Raz w tygodniu należy dokładnie wyczyścić zmywarkę.

Czyszczenie zmywarki do naczyń.
Jeśli nie poświęcasz czasu na czyszczenie zmywarki do naczyń, nagromadzony tłuszcz będzie idealną pożywką dla szkodliwych bakterii.

2. Ściereczki i gąbki kuchenne

Gąbki i ściereczki używane w kuchni powinniśmy prać i wymieniać częściej niż zwykle, ponieważ są to elementy, w których patogeny namnażają się bardzo łatwo.

Oprócz częstszej wymiany zalecamy też dokładne wyżymanie po zużyciu. Na koniec możesz pozostawić szmatki w wodzie z wybielaczem na kilka godzin, aby je zdezynfekować.

3. Czyszczenie najbrudniejszych miejsc w domu – zlew kuchenny

Kontynuując środowisko kuchenne, dochodzimy do zlewu, idealnego miejsca do namnażania się mikroorganizmów, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Kiedy naczynia z resztkami jedzenia gromadzą się i nie są myte na bieżąco, grzyby i bakterie mogą się namnażać.

Główne zalecenie: nie zostawiaj brudnych naczyń i myj zlew za każdym razem, gdy skończysz myć naczynia. Znasz powiedzenie: nie odkładaj na jutro tego, co możesz zrobić dzisiaj.

4. Piekarnik

Kończąc przegląd kuchni, porozmawiajmy o piekarniku. Chociaż prawdą jest, że działa w wysokich temperaturach, które zabijają bakterie, konieczne jest utrzymywanie go w czystości z innych powodów.

Resztki jedzenia płoną i wydzielają aromat, który może negatywnie wpłynąć na następne danie. Ponadto nagromadzony tłuszcz będzie wydzielał nieprzyjemny zapach – nie mówiąc już o wyglądzie piekarnika, gdy nagromadzi się w nim zbyt dużo brudu.

5. Toaleta

Teraz przejdziemy do łazienki, miejsca par excellence wilgotnego i ogniska różnych mikroorganizmów. Jak możesz sobie wyobrazić, toaleta znajduje się na szczycie listy elementów i miejsc, które gromadzą najwięcej zarazków, właśnie dlatego, że jest jednym z najbrudniejszych miejsc w domu.

Według badań w toalecie co 2,5 cm znajduje się około 50 bakterii. Chociaż prawdą jest, że zwykle czyścimy ją regularnie, ważne jest, aby pamiętać, jak ważne jest utrzymywanie jej w czystości.

Kluczowe jest czyszczenie go domowym środkiem dezynfekującym ściereczką przeznaczoną wyłącznie do tego celu. Wnętrze toalety można natomiast czyścić klasyczną szczotką do WC z uwzględnieniem zakamarków.

6. Szczoteczki do zębów i pojemniki

Istnieje wiele różnych mikroorganizmów przenoszonych z ust na szczoteczkę do zębów. Następnie, gdy te znajdują się w pobliżu szczoteczek do zębów innych członków rodziny, mogą się rozprzestrzeniać. Należą do nich gronkowce, bakterie coli, a nawet zarazki kałowe.

Chcielibyśmy skupić się na tym ostatnim przykładzie. Zanieczyszczenie szczoteczek do zębów jest powodem do niepokoju, zwłaszcza gdy znajdują się w tym samym pomieszczeniu, co toaleta, a członkowie rodziny nie opuszczają klapy przed jej spłukaniem. Gdy toaleta jest opróżniana, zawarte w niej mikrocząsteczki mogą rozprzestrzeniać się w środowisku i spadać na różne powierzchnie, w tym na szczoteczki do zębów.

Aby zmniejszyć ryzyko tego rodzaju zanieczyszczeń, należy opuszczać klapę sedesu przed spłukaniem i zabezpieczyć szczoteczki do zębów pokrowcem. Sugerujemy również codzienną dezynfekcję kubków, w których umieszczane są te przybory.

Szczoteczki do zębów w łazience
Szczoteczki do zębów mogą ulec zanieczyszczeniu w wyniku kontaktu z unoszącymi się w powietrzu zanieczyszczeniami wydostającymi się z toalety.

7. Telefony komórkowe i komputery

Możesz w to wierzyć lub nie, ale w urządzeniach elektronicznych, takich jak telefony komórkowe i klawiatury komputerowe, znajdują się tysiące bakterii. Technologia towarzyszy nam przez wiele godzin w ciągu dnia i nie zawsze dotykamy tych urządzeń czystymi rękami.

W przypadku telefonów komórkowych musimy zdać sobie sprawę z tego, że w wielu przypadkach beztrosko przenosimy je z kuchni do łazienki, przez co grzyby i bakterie szybko się na nich rozmnażają i rozprzestrzeniają.

Jeśli chodzi o klawiatury, większość osób je podczas ich używania, a spadające resztki jedzenia mogą prowadzić do rozwoju różnych zarazków. Ponadto, dotykając nosa i ust, dodatkowo pomagamy rozprzestrzeniać mikroorganizmy.

Najlepszym sposobem czyszczenia telefonu komórkowego jest zdjęcie etui, które go zakrywa i przynajmniej raz dziennie przetarcie go szmatką ze środkiem dezynfekującym. W przypadku klawiatury najlepszą opcją jest odkurzenie jej, a następnie spryskanie sprayem dezynfekującym.

Lista najbrudniejszych miejsc w domu wydaje się nie mieć końca

Mamy nadzieję, że możesz zastosować niektóre z tych pomysłów do czyszczenia i dezynfekcji przestrzeni i przedmiotów, o których wszyscy zapominamy podczas codziennego sprzątania. Są jednak różne inne miejsca i przedmioty, które również należy wziąć pod uwagę: klamki, krany czy zabawki. Polecamy mieć zawsze pod ręką opryskiwacz z płynem dezynfekującym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gómez, D., Lavayén, S., Nario, F., Piquin, A., & Zotta, C. M. (2011). Detección de microorganismos potencialmente patógenos en hogares de Mar del Plata. Acta bioquímica clínica Latinoamericana45(3), 441-445.
  • Zárate, N., Cowan, C., Román, C., & Lombardo, G. (2020). Contaminación bacteriana de esponja de lavado y bachas de cocina de cantinas de escuelas de asunción y gran asunción. Pediatría (Asunción)47(2), 94-99.
  • ESPINOSA, A., & SORIA, C. ESTUDIOS SOBRE LA CONTAMINACIÓN BACTERIANA EN AMBIENTES DOMÉSTICOS DE CINCUENTA HOGARES EN LA CIUDAD DE QUITO. DE LA PONTIFICIA UNIVERSIDAD CATÓLICA DEL ECUADOR, 59.
  • Pérez Taco, O. P. (2017). Análisis microbiológico de los cepillos dentales en los estudiantes del primer semestre de la Carrera de Odontología de la Universidad Nacional de Chimborazo(Bachelor’s thesis, Universidad Nacional de Chimborazo, 2017).
  • Hodelín, Y. H., de los Reyes García, Z. L., Cumbá, G. H., & Salmon, M. B. (2016). Riesgos sobre tiempo prolongado frente a un ordenador. Revista Información Científica95(1), 175-190.
  • Yiyela Masó, M., Sesma, A. C., Pintado, S., Santolin, C., Luna, T. I., & Mangiaterra, S. M. (2020). Contaminación ambiental por microorganismos multirresistentes y el efecto de la limpieza y desinfección en una unidad de cuidados intensivos. Acta bioquímica clínica latinoamericana54(2), 145-150.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.