Najbardziej szkodliwe jedzenie!

Najbardziej szkodliwe jedzenie!
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wszyscy doskonale wiemy, że stosowana przez nas dieta ma duży wpływ na nasze zdrowie. Stąd też spożywanie określonych produktów wpływa na nasze dobre samopoczucie oraz zapobiega rozwojowi różnych chorób. Z kolei szkodliwe jedzenie (zwłaszcza jeśli pochłaniamy je w nadmiarze) może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i rozmaitych chorób. Najbardziej szkodliwe jedzenie? – poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

Najbardziej szkodliwe jedzenie

Wędliny

Wędliny (szynka, kiełbasa, salami etc.) są bardzo szkodliwymi dla naszego organizmu produktami spożywczymi. Wynika to z ich wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych (w 100 g produktu znajduje się średnio 10 g tego typu tłuszczów). Jest to zawartość znacznie przekraczająca zalecane normy, które przyjmują za odpowiedni 2% kwasów nasyconych w 100 g produktu.

Najczęstszymi chorobami wywołanymi nadmiernym spożywaniem wędlin są otyłość, nadciśnienie tętnicze krwi oraz choroby układu sercowo-naczyniowego takie jak zawał serca i udar mózgu. W związku z tym, nie należy zajadać się zbyt często wędlinami – wręcz przeciwnie, zaleca się spożywać niewielkie ich porcje tylko od czasu do czasu.

Frytki

Frytki również są jedną z najbardziej szkodliwych dla naszego zdrowia potraw. Mimo że wielu z nas wręcz za nimi przepada, pamiętajmy, że ich częste jedzenie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, ponieważ zawierają one duże ilości tłuszczów nienasyconych, tłuszczów trans i cholesterolu.

Frytki

100 g frytek zawiera 36 g tłuszczów oraz 500 kalorii. Co gorsza, składnikiem frytek są również duże ilości sodu, który jest główną przyczyną zatrzymywania wody w organizmie.

Lody

Chociaż pyszne i kuszą wieloma smakami, nie zaleca się częstego zajadania się nimi, ponieważ zwykle zawierają duże ilości tłuszczów (nasyconych i trans), cholesterolu i cukru. Stąd też ich częste spożywanie może wpływać na rozwój chorób takich jak otyłość i cukrzyca. Pamiętaj jednak, że dostępne są na rynku lody o niskiej zawartości tłuszczów i cukru – są one dużo zdrowsze od tych tradycyjnych.

Nektary, napoje gazowane i napoje słodzone

Ogólnie mówiąc, słodzone napoje są bardzo niezdrowe dla naszego zdrowia, a zwłaszcza dla organizmu dziecka. Napoje te zawierają ogromne ilości cukru, co oczywiście negatywnie odbija się na funkcjonowaniu naszego organizmu.

Napoje gazowane

Spożywanie dużej ilości cukru w dużej mierze prowadzi do nadwagi i otyłości, a w poważniejszych przypadkach przyczynia się do rozwoju cukrzycy.

Hamburgery

Hamburgery to jeszcze jeden przykład szkodliwego dla zdrowia jedzenia, szczególnie te kupowane w znanych sieciach fast food. Zawierają one bowiem ogromne ilości tłuszczów nasyconych oraz soli. Jak już wspomnieliśmy, ich nadmierne spożywanie może prowadzić do zaburzeń układu krążenia, nadwagi i otyłości. Najlepiej zatem jest przygotować domowe hamburgery o niskiej zawartości tłuszczu.

Pizza

Tak jak hamburgery, pizza zawieraja zwykle dużo tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans, sodu, a nawet i cukru. Znajdują się one przede wszystkim w niektórych składnikach wykorzystywanych do produkcji serów i wędlin. Również mąka, z której przygotowuje się ciasto do pizzy, zawiera tłuszcze i szkodliwe dla zdrowia elementy.

Czy teraz będzięcie zwracac większa uwagę na szkodliwe jedzenie?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Organización Mundial de la Salud, O. (2015). Carcinogenicidad del consumo de carne roja y de la carne procesada. Web Page, 1. Retrieved from http://www.who.int/features/qa/cancer-red-meat/es/
  • Moss, M. (2013). The Extraordinary Science of Addictive Junk Food. The New York Times, online. https://doi.org/10.1109/TAP.2018.2869256
  • Payab, M., Kelishadi, R., Qorbani, M., Motlagh, M. E., Ranjbar, S. H., Ardalan, G., … Heshmat, R. (2015). Association of junk food consumption with high blood pressure and obesity in Iranian children and adolescents: The CASPIAN-IV Study. Jornal de Pediatria91(2), 196–205. https://doi.org/10.1016/j.jped.2014.07.006
  • French, S. A., Story, M., Neumark-Sztainer, D., Fulkerson, J. A., & Hannan, P. (2001). Fast food restaurant use among adolescents: Associations with nutrient intake, food choices and behavioral and psychosocial variables. International Journal of Obesity25(12), 1823–1833. https://doi.org/10.1038/sj.ijo.0801820
  • Powell, L. M., Nguyen, B. T., & Dietz, W. H. (2015). Energy and Nutrient Intake From Pizza in the United States. PEDIATRICS135(2), 322–330. https://doi.org/10.1542/peds.2014-1844

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.