Nagłe zatrzymanie krążenia - ważna wiedza

Nagłe zatrzymanie krążenia - ważna wiedza
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Nagłe zatrzymanie krążenia wymaga szybkiego działania i jak najszybszego rozpoczęcia resuscytacji sercowo-naczyniowej.

Nagłe zatrzymanie krążenia lub NZK to sytuacja, w której oddech i krążenie krwi nagle się zatrzymują. Jest to krytyczny moment, który może nawet doprowadzić do śmierci.

Tlen, jak dobrze wiemy, jest niezbędną do życia cząsteczką, a nasze komórki wykorzystują go jako „paliwo” do pozyskiwania energii i wykonywania swoich funkcji. Kiedy dochodzi do zatrzymania krążenia i oddechu, tlen nie może dotrzeć do wszystkich części ciała.

Dlatego jeśli ta sytuacja będzie się utrzymywać, tkanki zaczną ulegać uszkodzeniu. Jednak nagłe zatrzymanie krążenia jest sytuacją potencjalnie odwracalną. Oznacza to, że jeśli działasz szybko, możesz uratować życie tym, u których pojawił się ten stan. Wyjaśnimy Ci to w tym artykule.

Czym jest nagłe zatrzymanie krążenia?

Nagłe zatrzymanie krążenia, jak wspomnieliśmy, polega na nagłym przerwaniu czynności serca i oddychania. Choć może mieć różne przyczyny najczęściej jest spowodowane zaburzeniami rytmu serca.

Jak wskazaliśmy, jest to sytuacja nadzwyczajna i potencjalnie odwracalna. Jeśli nie zostaną natychmiast podjęte odpowiednie działania, zatrzymanie krążenia i funkcjonowania układu oddechowego może doprowadzić nawet do śmierci. Jeśli jednak zadziałamy szybko nie musi się to tak skończyć.

Nagłe zatrzymanie krążenia

Chodzi o utrzymanie przepływu tlenu do tkanek, dopóki serce nie zostanie „reaktywowane”. Problem polega na tym, że aby serce wznowiło działanie musisz użyć defibrylatora. Jest to instrument, który pozwala na przywrócenie normalnej aktywności elektrycznej serca.

Jest to problem, ponieważ 80% tych sytuacji ma miejsce poza szpitalami lub ośrodkami zdrowia. Niestety prawda jest taka, że tylko 6 na 100 osób wie, jak zachować się w takiej sytuacji. Dlatego w dalszej części powiemy Ci, jak postępować.

Może Cię zainteresować: Pierwsza pomoc przy oparzeniach wodą

Jak się zachować?

W obliczu nagłego zatrzymania krążenia należy zrobić tak zwane podstawowe podtrzymanie funkcji życiowych. Polega to na zastąpieniu funkcji oddechowych i krążeniowych tej osoby. Oznacza to utrzymanie przepływu tlenu i krążenia krwi, przynajmniej do czasu przybycia służb ratunkowych.

Osoba, która doznała zatrzymania krążenia i oddechu będzie nieprzytomna, bez wyczuwalnego pulsu i oddechu. Powinniśmy spróbować umieścić ją w bezpiecznym miejscu i spróbować ją przebudzić. Ponadto należy natychmiast zadzwonić po karetkę.

Resucytacja

Zanim rozpoczniemy resuscytacja powinnyśmy znaleźć kogoś do pomocy. Jedna osoba powinna być odpowiedzialna za resuscytację, a druga za rozmowę z personelem medycznym w celu wykonania jego instrukcji.

Aby w pełni ożywić tę osobę potrzebujemy defibrylatora. W wielu miejscach publicznych znajdują się półautomatyczne defibrylatory. Najprawdopodobniej podczas oczekiwania na karetkę pogotowia możesz spróbować uzyskać dostęp do jednego z nich i skorzystać z niego.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa

Tak czy inaczej, zanim przybędzie karetka, należy rozpocząć resuscytację. Najpierw musimy położyć nieprzytomną osobę na plecach i delikatnie odchylić głowę do tyłu. Jedną ręką trzymamy czoło, a drugą brodę, aby udrożnić drogi oddechowe.

Po wykonaniu tej czynności musimy wykonać uciśnięcia klatki piersiowej. Siadamy na chorym i z wyprostowanymi rękami zaczynamy uciskać środek klatki piersiowej. Musisz wykonać 30 silnych, rytmicznych ucisków.

Następnie musimy zrobić silny wydech w usta nieprzytomnej osoby. Protokół nakazuje przeprowadzenie dwóch wdechów i kontynuowanie uciskania. Jest to prosty mechanizm, ale wymaga siły i rytmu.

Dlatego najlepszym wyjściem jest wykonywanie i odpoczywanie na zmianę z kimś. Obecnie wprowadzane są zmiany do protokołu, gdzie metoda “usta-usta” odchodzi w niepamięć.

Musimy pamiętać, że wykonując prawidłowo resuscytację możemy uratować życie tej osobie. Istnieje wiele kursów i sposobów na naukę tego rodzaju pierwszej pomocy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.