Nadwrażliwość na światło wywołana przez toczeń - jak sobie radzić

Fotowrażliwość spowodowana toczniem występuje nawet w 75% przypadków. Podpowiadamy, w jaki sposób sobie z nią radzić.
Nadwrażliwość na światło wywołana przez toczeń - jak sobie radzić
Mariel Mendoza

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Mariel Mendoza.

Ostatnia aktualizacja: 08 kwietnia, 2023

Nadwrażliwość na światło spowodowana toczniem jest jedną z najczęstszych skórnych manifestacji klinicznych choroby. Osoby z toczniem rumieniowatym układowym (SLE) powinny uważać na ekspozycję na światło słoneczne i sztuczne.

Symptomy związane ze zwiększoną nadwrażliwością na światło to między innymi:

  • Gorączka
  • Oparzenie słoneczne
  • Ból stawów i obrzęk
  • Nasilenie zmęczenia i uogólnione osłabienie

Jednak przestrzegając kilku wskazówek, można żyć z SLE i przeciwdziałać zwiększonej wrażliwości na światło. W jaki sposób możesz skutecznie radzić sobie z tym problemem? Dowiedz się z tego artykułu.

Nadwrażliwość na światło wywołana przez toczeń

Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą autoimmunologiczną spowodowaną przez przeciwciała atakujące własne komórki organizmu. Pojawia się zwykle między drugą a czwartą dekadą życia i częściej występuje u kobiet.

Może mieć objawy uogólnione (ogólnoustrojowe) lub tylko objawy skórne (w SLE). Ostre ogniska lub kryzysy, wynikające ze zwiększonej aktywności zapalnej, obejmują zmiany skórne, bóle mięśni i stawów, utratę wagi, gorączkę i zmęczenie.

Intensywność i czas trwania każdego rzutu choroby jest bardzo specyficzna. Zwykle występuje również długotrwałe zajęcie wielu narządów, w tym nerek, serca, płuc, ośrodkowego układu nerwowego i samej skóry.

Skąd się bierze nadwrażliwość na światło?

Zarówno w toczniu rumieniowatym układowym, jak i w toczniu rumieniowatym skórnym występuje pewnego rodzaju działanie w wyniku ekspozycji na promienie ultrafioletowe (UV), niezależnie od tego, czy pochodzą one ze światła słonecznego, czy sztucznego. Działanie to wywołuje nadwrażliwość na światło i może objawiać się na różne sposoby.

U pacjentów z toczniem promieniowanie UV jest związane z klinicznymi objawami skórnymi. Nawet do 75% pacjentów wykazuje nadwrażliwość na światło spowodowaną toczniem rumieniowatym układowym. Wartość ta może wzrosnąć do prawie 99% u pacjentów ze skórnym toczniem rumieniowatym.

Wnikanie promieni UV w głąb naskórka i skóry właściwej powoduje zmiany w DNA. W komórkach układu odpornościowego oraz w śródbłonku naczyń krwionośnych powstaje więcej wolnych rodników i zachodzą reakcje utleniania.

Ten atak autoimmunologiczny prowadzi do uwolnienia mediatorów stanu zapalnego. Następnie następuje apoptoza komórek (zaprogramowana śmierć komórki), co może wywołać zaostrzenie choroby.

[atomik-w-tekście]Wrażliwość na światło tocznia może zamanifestować się jako wysypka i uogólnione swędzenie.[/atomik-w-tekście]

Wskazówki dotyczące radzenia sobie z nadwrażliwością na światło tocznia

W przypadku tocznia, w pewnym momencie na pewno dojdzie do światłoczułości. Dlatego ważne jest, aby osoba żyjąca z tą chorobą była w stanie wdrożyć codzienne środki ochronne. Oto najważniejsze z nich:

1. Zawsze stosuj filtry przeciwsłoneczne

Osoby z nadwrażliwością na światło wynikającą z tocznia powinny zawsze stosować filtry przeciwsłoneczne, nawet jeśli jest pochmurno. Produktów jest wiele i obejmują środki nawilżające z filtrem przeciwsłonecznym, spraye, pudry do makijażu, a także kremy do ciała lub twarzy.

Nakładaj filtry przeciwsłoneczne nawet w pomieszczeniach.

Najlepiej powtarzać aplikację co 2 godziny. W przypadku bezpośredniej ekspozycji na słońce, na przykład na plaży, należy skrócić ten czas do 1 godziny.

Należy zakupić najwyższy dostępny współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF). Jeśli będziesz przebywać na zewnątrz, zalecany jest filtr SPF 70.

Ważne jest, aby krem przeciwsłoneczny był nakładany obficie i z większym naciskiem na szyję, czoło, twarz, okolice za uszami, ramiona, tył ramion i górną część pleców.

Filtr słoneczny.
Jeśli osoba żyjąca z toczniem będzie szła na plażę, SPF powinien wynosić co najmniej 70.

2. Miej w szafie odzież z faktorem przeciwsłonecznym

W przypadkach nadwrażliwości na światło spowodowanej przez toczeń najlepiej używać tkanin o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej większym niż 50. Istnieją wszystkie rodzaje odzieży z ochroną UV, w tym kostiumy kąpielowe.

Chociaż nie każda odzież zapewnia taką samą ochronę, warto wybrać tkaniny o dużej gęstości, a na spacery po plaży lub długie podróże samochodem preferować koszule z długimi rękawami i długie spodnie.

Okulary przeciwsłoneczne natomiast powinny być częścią stroju, nawet podczas jazdy samochodem. Nadwrażliwość na światło spowodowana toczniem wpływa również na oczy i może prowadzić do uszkodzeń wokół i wewnątrz gałki ocznej.

3. Uważaj na promienie UV w pomieszczeniach

Opuść zasłony i zamykaj żaluzje. Ponadto przyciemnij światła lub stosuj żarówki o małej mocy.

Promienie UV ze sztucznego światła są tak samo szkodliwe jak te ze światła słonecznego, więc nie lekceważ ich wpływu na skórę. Żarówki domowe powinny mieć jak najmniejszą intensywność. Najlepszym rozwiązaniem jest natomiast stosowanie światła LED.

Świetlówki i halogeny nie są optymalne.

Istnieją też specjalne żaluzje, które blokują promienie ultrafioletowe. Możesz skonsultować się z nimi w wyspecjalizowanych sklepach. Istnieją również sposoby na przyciemnianie okien w domu, aby zablokować przenikanie światła słonecznego.

4. Ogranicz czas ekspozycji na działanie światła

W przypadkach nadwrażliwości na światło spowodowanej toczniem zaledwie od 15 do 30 minut słońca dziennie wystarcza do wytworzenia wymaganej ilości witaminy D. Ponadto unikaj godzin, w których promienie słoneczne są najbardziej intensywne.

Idealny czas na bezpieczne przebywanie na słońcu to poranek (między 8.00 a 10.00) i wieczór (po 18.00). Inne przedziały czasowe zwiększają niebezpieczeństwo uszkodzenia skóry.

5. Przejrzyj swoje leki

Niektóre leki mogą zaostrzyć nadwrażliwość na światło spowodowaną toczniem. Wśród nich, według badań naukowych, znajdują się między innymi:

  • Antybiotyki: takie jak doksycyklina i tetracyklina.
  • Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne: takie jak naproksen i piroksykam.
  • Leki przeciwnadciśnieniowe: takie jak diuretyki pętlowe (hydrochlorotiazyd) i inhibitory konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE).
  • Leki immunosupresyjne: takie jak metotreksat, który jest jednym z najczęściej przepisywanych leków w kontekście tocznia.

Zawsze wskazane jest skonsultowanie się z profesjonalistą, jeśli zauważymy nowy etap zmian skórnych. Lekarz może ocenić, czy należy odstawić substancję czynną, czy też zmienić schemat leczenia.

Tabletki powodujące nadwrażliwość na światło
W każdym przypadku, gdy występują zmiany skórne, należy powiadomić profesjonalistę.

Zdobądź dokładną wiedzę na ten temat

Ci, którzy cierpią na nadwrażliwość na światło spowodowaną toczniem, powinni być szczerzy ze swoimi bliskimi, wyjaśniając potrzebę ochrony. Inni z kolei powinni zrozumieć pewne środki, które, choć mogą wydawać się ekstremalne, są niezbędne.

Zachowanie ostrożności przy ekspozycji na każdy rodzaj światła, niezależnie od tego, czy jest ono naturalne, czy sztuczne, jest bardzo ważne.

Ostre zaostrzenia choroby są bardzo bolesne i nieprzyjemne. Dlatego ich redukcja poprzez odpowiednią ochronę przed światłem stanowczo poprawia jakość życia. W takich działaniach powinni uczestniczyć zarówno członkowie rodziny, jak i przyjaciele chorego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.