Nadmierne spożycie kawy - 5 wskazówek, jak je zatrzymać

Jeśli chcesz zatrzymać nadmierne spożycie kawy, ważne jest, aby nie zastępować jej innym nałogiem, ale raczej nauczyć się pewnych technik, które pozwolą Ci obejść się bez kawy w zdrowy sposób.
Nadmierne spożycie kawy - 5 wskazówek, jak je zatrzymać
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 04 września, 2023

Picie kawy każdego ranka stało się nawykiem dla wielu ludzi. Jest to napój, który sprawia, że ​​czujemy się zrelaksowani i przebudzeni. A wszystko to z powodu zawartości kofeiny, która wywołuje nadpobudliwość. Jedna lub dwie filiżanki dziennie są w porządku. Problemem jest jednak nadmierne spożycie kawy.

Czy chcesz dowiedzieć się, jak możesz zrezygnować z tego nawyku, zastępując go zdrowszymi opcjami? Czy to możliwe, żeby opanować nadmierne spożycie kawy?

Nadmierne spożycie kawy

Wszystko, co spożywamy z umiarem, cieszy podniebienie i umysł. Ale kiedy zaczynamy czegoś nadużywać, przychodzi dzień, kiedy już nie możemy przestać. Dzieje się tak, ponieważ w naszym ciele wystąpiło zjawisko tolerancji. Na tym etapie, za każdym razem, kiedy sięgamy po kawę, potrzebujemy jej więcej, aby uzyskać ten sam efekt, co przy pierwszym wypiciu.

Nadmierne spożycie kawy zwiększa aktywność organizmu, co może powodować niewielkie zmiany nerwowe, niepokój, a nawet tachykardię. Oznacza to, że może to prowadzić do problemów zdrowotnych.

Zdarzają się przypadki osób, u których nadmierne spożycie kawy zaburzyło układ nerwowy. Może ona wpływać na sen, nastrój i, w niektórych przypadkach, powodować zespół niespokojnych nóg lub chorobę Willis-Ekbom. Zespół ten ma podłoże neurologiczne i wywołuje niekontrolowane pragnienie poruszania nogami z powodu uczucia mrowienia i pieczenia.

Kawa

Kawa zawiera również kaweol i cafestol, substancje, które podnoszą poziom tzw. „złego cholesterolu” (LDL) we krwi.

Zaprzestanie picia kawy z dnia na dzień może powodować objawy zespołu odstawienia, takie jak ból głowy, zmiana nastrojów lub zmęczenie. Z tych powodów proponujemy stopniowo eliminować nadmierne spożycie kawy. Jak to zrobić?

Jak zmniejszyć spożycie kawy

Wypróbuj niektóre z tych pomysłów, aby uniknąć picia kawy przez cały dzień.

1. Zmniejsz ilość filiżanek

Pierwszym krokiem związanym z tą decyzją jest zmniejszenie ilości filiżanek wypijanych dziennie. Jeśli pijesz codziennie pięć filiżanek, zejdź do czterech na kilka dni, potem do trzech i tak dalej.

W ten sposób nie poczujesz objawów odstawienia ani nadmiernego niepokoju. Twoje ciało nie potrzebuje tak wielu filiżanek kawy dziennie. Jedna lub dwie w zupełności wystarczą, aby dodać Ci energii lub sprawić, że będziesz się czuć dobrze.

2. Połącz kawę z mlekiem

Jest to sposób na zmniejszenie spożycia substancji w czystej postaci lub zmniejszenie jej mocy. Jeśli będziesz nadal pić kawę w tym samym ulubionym kubku, ale dodasz mleka, zmniejszysz stężenie napoju. W ten sposób będziesz spożywać mniej kofeiny, która daje efekt uzależniający.

Jeśli nie tolerujesz mleka, przygotuj tę samą porcję kawy, ale z większą ilością wody. Chodzi o to, aby zmniejszyć spożycie kofeiny, więc jest to dobra alternatywa.

3. Wybierz napój bezkofeinowy

Zamień kawę z kofeiną na kawę bezkofeinową. Chociaż ta ostatnia zawiera te same substancje, które zwiększają poziom cholesterolu, przestajesz przyjmować kofeinę, która jest przyczyną uzależnienia od czarnego napoju.

Po odstawieniu uzależniającego składnika kawy łatwiej będzie Ci przestać ją pić lub na początek zmniejszyć dawkę. Nie przejmuj się smakiem tego typu kawy, ponieważ nie różni się on zbytnio od oryginalnej.

4. Zamień nadmierne spożycie kawy przez inny produkt

W chwilach wolnych od pracy zamiast po filiżankę kawy sięgaj po owoc, sok lub inną zdrowszą przekąskę.

Kobieta je jabłko

Spróbuj jabłka, aby zobaczyć rezultaty, ale z pewnością zaskoczy Cię ten fakt, bo zauważysz, że to woda jest najlepszym substytutem.

Za każdym razem, kiedy masz ochotę na kawę, natychmiast spożyj jakiś zdrowy zamiennik. Musisz to zrobić świadomie i nie zastępować kawy innym nałogiem.

5. Zdrzemnij się

Jeśli powodem, dla którego pijesz kawę, jest konieczność pozostania w stanie czuwania, lepiej zdrzemnij się od 15 do 25 minut, a zobaczysz jak odzyskasz siły. Rezultaty drzemki będą bardziej korzystne. Bo chociaż kawa nie pozwala Ci zasnąć, jednak ani nie współpracuje z Twoją koncentracją, ani nie sprawia, że ​​czujesz się wypoczęta.

Nadmierne spożycie kawy - mężczyzna.

Nie odmawiaj swojemu ciału prawa do odpoczynku, na jakie zasługuje. Pamiętaj, że niewystarczająca ilość snu spowoduje pojawienie się chronicznego zmęczenia i innych chorób.

Ważne jest, aby podczas kończenia z nałogiem nadmiernego spożycia kawy trzymać pod ręką lekarstwo na ból głowy. Bardzo często cierpi się na migreny w pierwszych dniach walki z tym nałogiem.

Końcowe zalecenia

Herbata nie powinna być uważana za alternatywę dla zaprzestania spożywania kofeiny. Chociaż jest zdrowsza niż kawa, ale również uzależnia i zawiera teinę. Ta substancja jest tak samo silna, jak kofeina.

Zaleca się spać 7 lub 8 godzin w nocy, aby zregenerować ciało i naładować je energią i witalnością. W ten sposób pozostaniemy aktywni w ciągu dnia bez uzależniania się od substancji, które utrzymują nas w sztuczny sposób w stanie czuwania.

Zrównoważona dieta również jest niezbędna, aby uniknąć nadmiernego spożycia kawy. Jedzenie o ustalonej porze i zjedzenie przekąski w porze drugiego śniadania i podwieczorku to zdrowy nawyk, który warto wprowadzić. Pozwoli to uniknąć stresu i niepokoju, które często prowadzą do myślenia o filiżance kawy.

Odpowiednie nawodnienie jest ogromnie ważne, aby utrzymać narządy wewnętrzne w dobrym stanie. Dwa litry wody to średnia ilość, którą musimy codziennie wprowadzać do naszego organizmu.

Jednak to lekarz musi wskazać, ile dokładnie wody potrzebuje każda osoba, biorąc pod uwagę masę ciała i warunki organiczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.