Naciągnięcie pachwiny - pierwsza pomoc

Naciągnięcie pachwiny odnosi się do urazu mięśnia podczas wykonywania nagłego ruchu. Dowiedz się jak mu zapobiec oraz jak wygląda pierwsza pomoc.
Naciągnięcie pachwiny - pierwsza pomoc

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nie masz pewności, jak postępować kiedy podczas uprawiania sportu nastąpi bolesne naciągnięcie pachwiny?  Dzisiaj podzielimy się kilkoma wskazówkami dotyczącymi pierwszej pomocy, gdy ktoś dozna tego typu nieprzyjemnej kontuzji.

Czytaj dalej i dowiedz się co robić w takiej sytuacji!


Czy jesteś osobą bardzo wysportowaną? Czy kiedykolwiek zdiagnozowano u Ciebie naciągnięcie pachwiny? „Naciągnięcie pachwiny” odnosi się do urazu pachwiny, który zwykle wiąże się z bólem, dyskomfortem oraz – w poważnych przypadkach – zerwaniem mięśnia.

Ten rodzaj kontuzji jest powszechny wśród osób uprawiających jakąś intensywną aktywność fizyczną. Dlatego wiedza o tym, jak reagować na urazy pachwiny, ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania lub przeciwdziałania pogorszenia się uszkodzenia.

Jednym z czynników, które mogą prowadzić do tego typu kontuzji, jest nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Jednak urazy pachwiny mogą również wystąpić w wyniku nadmiernego napięcia w okolicy w wyniku przetrenowania mięśni przywodzicieli.

Objawy nadwyrężenia lub zerwania mięśni pachwiny

Naciągnięcie pachwiny

 

Ważne jest, aby wiedzieć, że nadwyrężenia pachwiny zwykle nie są bardzo poważnymi urazami. Jednak brak znajomości tego tematu oraz  wiedzy jak należy poprawnie zareagować w tego typu sytuacji, może spowodować pogorszenie problemu. W rzeczywistości może to oznaczać niemożność uprawiania żadnego sportu przez długi czas oraz przewlekły ból.

Istnieje kilka określonych ruchów, które przy niewłaściwym wykonaniu mogą powodować nadwyrężenie pachwiny. Na przykład nagłe kopnięcie w piłce nożnej lub uderzenie piłki w siatkówce, jest jedną z najczęstszych możliwych przyczyn.

Wykonywanie skomplikowanych ruchów, które wymagają gwałtownego skrętu, jak w łyżwiarstwie figurowym lub tańcu, również może powodować ten rodzaj obciążenia mięśni. Co więcej, wszystko, co wiąże się z nagłym skręceniem ciała, może spowodować uraz pachwiny.

W celu rozpoznania przyczyny bólu w pachwinie należy przeprowadzić szczegółową obserwację sytuacji, w których nasila się ciągnięcie i dyskomfort. Czynniki oraz ruchy, które nasilają ból uzależnione są od konkretnych partii mięśni lub przyczepów, w których mogło dojść do nadwyrężenia, stanu zapalnego albo zerwania.

Urazy i naciągnięcie pachwiny u sportowców

Urazy pachwiny są częste u sportowców wykonujących gwałtowne ruchy lub stosujących niewłaściwe techniki.

W zależności od powagi, naprężenia pachwiny różnią się pod względem bólu, jaki powodują. Jednak ważne jest, aby zwracać na nie uwagę bez względu na to, z jaką siłą bolą uszkodzone tkanki. Poniżej przyjrzymy się, jak możesz określić, czy Ty lub ktoś w twoim otoczeniu doznał tego typu obrażeń, i jak można na nie zareagować.

Jak zapobiegać urazom mięśni:

Jeśli uprawiasz sport koniecznie pamiętaj o odpowiednim rozgrzaniu i przygotowaniu mięśni podczas rozgrzewki. Pomoże to zapobiec wielu kontuzjom i urazom. Ćwiczenia rozciągające są szczególnie ważne przy sportach wymagających szybkości takich jak bieganie, piłka nożna, taniec czy triatlon. Szybkie zwroty kierunków oraz nagła zmiana tempa zwiększają ryzyko uszkodzenia mięśni.

Ze względu na charakter aktywności lub sportu, uraz ten najczęściej dotyczy profesjonalnych atletów lub osób uprawiających bardzo intensywne ćwiczenia, np. piłkarzy. Do naderwania mięśnia dochodzi w momencie nagłej zmiany kierunku ruchu, czego skutkiem jest naderwania mięśnia, który objawia się między innymi pieczeniem oraz obrzękiem.

Objawy urazu pachwiny:

  • Trudności w bieganiu lub chodzeniu: ta codzienna czynność, która wymaga niewielkiego wysiłku, staje się nagle bolesna. Jeśli napięcie w pachwinie jest poważne, nawet stawianie małych kroków może wywołać ostry i intensywny ból w okolicy pachwiny.
  • Siniaki w okolicy pachwiny: Oprócz powyższego objawu, który można rozróżnić do łagodnego do bardzo intensywnego bólu, mogą również pojawić się siniaki. Jeśli zauważysz krwiaki w okolicy pachwiny, jest to oznaka poważnego urazu który wymaga konsultacji lekarskiej.
  • Obrzęk pachwiny: W przypadku urazów pachwiny obszar może puchnąć i powiększać się. Prowadzi to do sztywności, która może jeszcze bardziej utrudniać chodzenie.

W niektórych przypadkach, gdy dojdzie do urazu pachwiny, normalne jest, aby usłyszeć trzask wskazujący na uszkodzenie. Nawet jeśli dyskomfort jest niewielki, nie należy ignorować problemu. Ból będzie się nasilał, a obrażenia mogą się nasilać w miarę upływu dni.

Możesz także chcieć przeczytać: Jak zmniejszyć obrzęki stóp w ciąży.

Naciągnięcie pachwiny – co możesz zrobić?

Teraz już wiesz, jak rozpoznać nadwyrężenia pachwiny i dlaczego mogą one wystąpić. Kolejnym krokiem jest wiedza, jak zastosować środki pierwszej pomocy. Pamiętaj, że konieczne jest udzielenie pierwszej pomocy natychmiast po urazie.

Wyjaśnimy je poniżej.

1. Delikatne rozciąganie

Znaczenie rozciągania po naciągnięciu pachwiny.

Uraz nogi

Aby ocenić uraz mięśni pachwiny, delikatne rozciąganie może być bardzo skuteczne. Co więcej, może pomóc zmniejszyć ból i opuchliznę.

Pierwszym środkiem pierwszej pomocy w przypadku nadwyrężenia pachwiny jest lekkie rozciąganie bolącego obszaru. Pozwala to na uwolnienie napięcia, rozluźnienie mięśnia i pewną ulgę w bólu.

Co więcej, delikatne rozruszanie obszaru może pomóc Ci wykryć, jak poważna jest to kontuzja. Czy to było zwykłe  naciągnięcie mięśnia w regionie? A może mięsień uległ przerwaniu?

Jeśli rozciąganie nie złagodzi bólu, obszar zaczyna puchnąć i pojawiają się siniaki, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. To samo dotyczy sytuacji, gdy masz trudności z chodzeniem czy siadaniem.

2.  Zimne okłady z lodu na naciągnięcie pachwiny

Po urazie należy przede wszystkim odpocząć. Następnie można przystąpić do czynności łagodzących i kojących ból. Okład z lodu jest szybkim i łatwo dostępnym rozwiązaniem pomagającym zmniejszyć stan zapalny, który może wynikać z urazu.

W przypadku nadwyrężenia pachwiny można stosować okłady z lodu i zimnych kompresów na kolejne dwa lub trzy dni. Najlepiej nie nakładać ich bezpośrednio na obszar skóry, ponieważ może to  uszkodzić naskórek. Możesz zastosować też zamrażający spray sportowy, który przyniesie tymczasową ulgę.

Jeśli uraz i ból nie ustąpią po dwóch lub trzech dniach, a ty nie możesz chodzić, czujesz kłujący ból w okolicy pachwiny a siniaki nie ustępują, zgłoś się do lekarza. On lub ona poleci Cię specjaliście lub fizjoterapeucie, który pomoże Ci odpowiednio leczyć uraz, abyś mógł rozpocząć powrót do zdrowia i pełni sił.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.