Na czym polega proces wypróżniania?
Proces wypróżniania to etap, podczas którego dochodzi do usunięcia resztek pokarmów, które nie zostały wykorzystane przez organizm. Odpowiada końcowej fazie procesu trawienia i różni się od wydalania.
Ogólnie rzecz biorąc, proces wypróżniania to proces fizjologiczny za pomocą którego organizm usuwa niestrawione jedzenie. Taki proces usuwania przyjmuje formę odchodów i stanowi końcową fazę procesu trawienia.
Proces wypróżniania w organizmach jednokomórkowych polega jedynie na usuwaniu niestrawionych substancji z komórek na zewnątrz. Jednak w przypadku organizmów wielokomórkowych, takich jak choćby ludzie, proces ten jest o wiele bardziej złożony.
Czasami wypróżnianie jest mylone z innymi podobnymi procesami, na przykład z wydalaniem. Chociaż oba wiążą się z trawieniem, to są to odmienne procesy fizjologiczne. Przyjrzyjmy się na czym dokładnie polega.
Proces trawienia
Główne zadanie układu pokarmowego to przetwarzanie jedzenia. Chodzi o to, aby pozyskać z niego jak najwięcej składników odżywczych, a jednocześnie wykluczyć substancje, które nie mogą zostać wykorzystane, a tym samym muszą opuścić organizm.
Proces trawienia rozpoczyna się, gdy pożywienie zostaje umieszczone w ustach. Podczas tej fazy z jedzeniem łączy się ślina i rozpoczyna się proces rozkładu. Takie połączenie tworzy kęs, który następnie przechodzi przez przełyk i kieruje się do żołądka.
Następnie dociera do jelita cienkiego. W tym miejscu dochodzi do oddzielenia składników odżywczych i ich wchłonięcia. Przedostają się potem do krwiobiegu, aby mogły dotrzeć do każdego miejsca w ciele. Jednak duże i/lub mniej rozpuszczalne substancje nie mogą zostać wchłonięte ani wykorzystane.
W tym momencie pojawia się proces wypróżniania.
Na czym polega proces wypróżniania?
Wypróżnianie to ostatnie działanie układu trawiennego. Niestrawione resztki jedzenia w jelicie cienkim przechodzą przez okrężnicę wstępującą. Następuje w niej proces ponownej absorpcji wody i niektórych pierwiastków, takich jak sód. Organizm wchłania również na przykład kwas foliowy i witaminę K.
Resztki przechodzą następnie przez okrężnicę poprzeczną, a potem kierują się w dół przez okrężnicę zstępującą. W tym miejscu organizm składuje je w postaci odchodów. Następnie resztki przechodzą przed odbytnicę, która kończy się prowadzącym na zewnątrz odbytem. W końcu dochodzi do defekacji.
Ten cały proces to proces wypróżniania. W odchodach znajdują się bakterie i błonnik, jak również produkty przemiany materii wytwarzane przez wątrobę oraz inne materiały, które nie zostały wykorzystane. W normalnych warunkach organizm usuwa odchody od 36 do 48 godzin po spożyciu pokarmu.
Wypróżnianie i wydalanie
Wiele osób myli wypróżnianie z innymi procesami, na przykład z wydalaniem. Chociaż mają one pewne cechy wspólne, to w rzeczywistości stanowią one inne procesy fizjologiczne. Dowiedzmy się co je od siebie różni.
Wypróżnianie to usuwanie substancji, które dostały się do organizmu wraz z jedzeniem i których organizm nie jest w stanie wykorzystać. Zaliczamy do nich substancje niemożliwe do strawienia i materiały szkodliwe dla ludzkiego ciała.
Jest to jedzenie, które nie było w stanie przeniknąć do krwiobiegu, dlatego też musi zostać usunięte w postaci odchodów.
Przeczytaj również: Zdrowie bakteryjnej flory jelitowej – poznaj dobre nawyki
Proces wydalania również kończy się usunięciem substancji. Jednak substancje usuwane podczas wydalania zostały wcześniej wykorzystane przez ciało w celu podtrzymywania różnych kluczowych funkcji. W tym przypadku taki proces zachodzi wewnątrz komórki.
Aby komórki były w stanie funkcjonować, potrzebują energii, którą pozyskują ze składników odżywczych. Pojawiają się one w postaci cząsteczek organicznych, które są rozkładane przez komórkę, aby wytworzyć energię. Pod koniec tego procesu organizm produkuje odpady, które są w końcu usuwane przez mocz.
Dowiedz się również: Zapach moczu po zjedzeniu szparagów – dlaczego jest tak intensywny?
Problemy z wypróżnianiem
Czasami organizm nie przeprowadza procesu wypróżniania we właściwy sposób, co sprawia, że usuwanie odchodów staje się problematyczne. Może się tak dziać z powodu choroby lub stosowania niewłaściwej diety. Do najczęstszych problemów zaliczamy:
- Biegunkę. Stolec jest miękki i wodnisty. Pojawia się, gdy pokarm bardzo szybko przechodził przez jelito cienkie. Może mieć wiele przyczyn.
- Nietrzymanie stolca. Zakłada brak kontroli nad defekacją. Zazwyczaj pojawia się się w wyniku utraty kontroli nad zwieraczami lub jelitami.
- Zaparcia. Charakteryzują je suche, twarde stolce, które trudno jest usunąć. Za zaparcie uważa się wypróżnianie mniej niż trzy razy w tygodniu.
- Zanieczyszczanie się kałem. Oznacza niezamierzone usuwanie stolca przez dzieci. Ten problem ma wiele przyczyn.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Burckhardt, R., & Heerkloss, R. (1999). Rates of feeding and egestion under different conditions were determined for Eurytemora affinis (Calanoida, Copepoda). Rosstocker Meeresbiologische beitrage. 7. 91-110.