Na czym polega metoda szarej skały?

Metoda szarej skały pozwala nam zachować zdrowy dystans w stosunku do osób agresywnych i wymagających. Dowiedz się, jak zastosować ją w praktyce.
Na czym polega metoda szarej skały?
Maria Fatima Seppi Vinuales

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Maria Fatima Seppi Vinuales.

Ostatnia aktualizacja: 12 października, 2022

Metoda szarej skały to sposób na radzenie sobie z dramatycznymi sytuacjami z innymi ludźmi. Jak sama nazwa wskazuje, polega na przyjmowaniu postawy przypominającej skałę, aby druga osoba nie była nami zainteresowana. Ale jak to właściwie działa?

„Nie wiem, jak zaczął się cały konflikt, powiedziałem zaledwie dwa słowa, a teraz wydaje się, że dyskusja nie ma końca”. Jak często wpadamy w kłopoty, gdy nie wypowiadamy właściwych słów lub nie zachowujemy określonej postawy? To tylko jeden przykład, w którym można wdrożyć tę strategię. Zobaczmy, jak to zrobić.

Na czym polega metoda szarej skały?

Gdybyśmy mieli podsumować, do czego odnosi się metoda szarej skały, moglibyśmy użyć popularnego wyrażenia „nic go nie rusza”. To wyrażenie reprezentuje niezmienną postawę osoby, kogoś, kto pozostaje niewzruszony.

Taka postawa ma znudzić człowieka, który w konsekwencji przestanie się na nas wyładowywać. Metoda szarej skały często jest zalecana jako sposób radzenia sobie z ludźmi, którzy mają następujące cechy:

  • Są manipulujący, obraźliwi, narcystyczni i tym podobne.
  • Dążą do tego, abyśmy czuli się winni lub odpowiedzialni za pewne sytuacje.
  • Stosują gaslighting. Jest to subtelna forma nadużycia emocjonalnego, stosowana w przebraniu, które ma na celu zmylenie rozmówcy, aby uwierzył, że to on jest w błędzie.
  • Mają tendencję do nękania, w subtelny sposób starają się „uderzyć” tam, gdzie boli najbardziej, poprzez agresywne, gwałtowne komentarze lub niewygodne i dociekliwe pytania.
  • Uzyskują swoją władzę kosztem innych.
  • Starają się wywoływać konflikty i dramaty.

W takich sytuacjach metoda szarej skały ma znieczulić – jak kamień – tego, kto jest celem komentarzy. Dzięki temu będzie mógł “dezaktywować” drugą osobę poprzez brak reakcji i odpowiedzi.

metoda szarej skały
Metoda szarej skały ma na celu między innymi unikanie dramatów i konfliktów.

Jak zastosować metodę szarej skały

Metoda szarej skały obejmuje następujące kluczowe zasady:

  • Udziel krótkiej odpowiedzi; np. „być może, nie wiem”.
  • Staraj się, aby interakcja była krótka.
  • Unikaj wyrażania emocji, zwłaszcza dyskomfortu, obrzydzenia lub gniewu.
  • Nie okazuj zainteresowania tym, co mówi osoba, nawet jeśli dotyczy to ciebie bezpośrednio lub pośrednio.
  • Nie inicjuj interakcji. Zaangażuj się tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.
  • Unikaj proszenia drugiej osoby o przysługę, ponieważ możliwe jest, że wykorzysta to do swojej „gry o władzę”.

Inne zalecenia, o których należy pamiętać.

  • Unikaj wikłania się w wyjaśnienia.
  • Nie wyjaśniaj swoich emocji ani nie tłumacz tego, co robisz. To znaczy, jeśli rozmówca powie „co się dzieje?” lub „wyglądasz inaczej, co ci jest?” lepiej odpowiedzieć „nic”.
  • Nie wchodź w intymne relacje z taką osobą.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: 7 toksycznych emocji, które powstrzymują Cię od bycia szczęśliwym

Korzystanie z metody szarej skały: kilka wyjątków

Jak każda technika, ta również ma swoje ograniczenia. Dzieje się tak dlatego, że musimy również wiedzieć, jak „dostosować” nasze reakcje do okoliczności. Nie chodzi o znalezienie jednej stereotypowej postawy, ponieważ nie łączy nas taka sama więź ze wszystkimi ludźmi.

Osobom, na których nam zależy i którzy są dla nas dobrzy, metoda szarej skały może wyrządzić wiele szkody. Na przykład, jeśli nasz rozmówca prowokuje nas pewnym komentarzem, ale nie zdarza się to często, lepiej byłoby zrozumieć, że coś jest nie tak.

W takim przypadku najlepiej porozmawiać i pozwolić na wyrażanie emocji przez obie strony. Ponadto ważne jest, aby nie nadużywać tej metody jako sposobu na rozładowanie wszystkich konfliktów. To znaczy, że musimy wiedzieć, jak wyznaczać granice i wzbudzać szacunek.

Ta „pseudo” pasywna postawa może sprawić, że poczujemy się gorzej lub wywołamy złe lub mylne wrażenie na temat naszej osoby. W związku z tym sensie należy dokładnie rozważyć wobec kogo warto stosować tę strategię.

metoda szarej skały
W niektórych przypadkach lepiej jest prowadzić dialog i wyrażać uczucia niż stosować metodę szarej skały.

Unikaj toksycznych związków

Metoda szarej skały jest bardzo przydatna w radzeniu sobie z nieuniknionymi sytuacjami. Na przykład, aby pozwala w najlepszy możliwy sposób zarządzać relacjami z manipulującym szefem.

W takim przypadku, o ile nie odejdziemy z pracy lub nie mamy możliwości zmiany działu, czasami jedyne wyjście to szukać sposobu na „przetrwanie”.

Musimy jednak przyznać, że jeśli stale znajdujemy się w takich kontekstach, emocjonalne, a nawet fizyczne wyczerpanie, z którym mamy do czynienia, wiąże się z bardzo wysokimi kosztami dla naszego dobrego samopoczucia i zdrowia.

Dlatego ważne jest, abyśmy starali się oddalić od tych ludzi, którzy wzbudzają w nas taką „nieustanną czujność”, którzy nami manipulują i odbierają nam energię. Ustalanie granic i odrzucanie pewnych próśb powinno również służyć wyznaczaniu naszej przestrzeni i sprawić, że będziemy szanować własną tożsamość.

Metoda szarej skały może być sposobem na dokonanie „przejścia”. Może posłużyć jako tymczasowy środek paliatywny, który pomoże nam zdystansować się od tych szkodliwych osobowości. W żaden sposób nie możemy dopuścić do irytacji i pozwolić na brak szacunku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • TRECHERA, JOSÉ LUIS , & MILLÁN VÁSQUEZ DE LA TORRE, GENOVEVA , & FERNÁNDEZ MORALES, EMILIO (2008). ESTUDIO EMPÍRICO DEL TRASTORNO NARCISISTA DE LA PERSONALIDAD (TNP). Acta Colombiana de Psicología, 11(2),25-36.[fecha de Consulta 2 de Mayo de 2022]. ISSN: 0123-9155. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=79811203
  • Medina, D. E. M., & Escobedo, P. A. S. (2008). Síndrome de desgaste emocional en investigadores mexicanos. Revista Interamericana de Psicología/Interamerican Journal of Psychology42(2), 353-362.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.