Gaslighting. Rodzice, którzy gaszą swoje dzieci

Rodzice, którzy „gaslight” generują poczucie winy i sprawiają, że dzieci nie ufają sobie. Powiemy Ci, jak wpływa na nich dorastanie z tego rodzaju manipulacją.
Gaslighting. Rodzice, którzy gaszą swoje dzieci
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 28 września, 2022

Kiedy jesteśmy dziećmi, potrzebujemy rodziców, aby pomogli nam zbudować pozytywną samoświadomość, uwierzyć, że jesteśmy wartościowi, że możemy ufać naszemu osądowi i że jesteśmy godni miłości. Jednak wszystko to jest odmawiane dziecku, jeśli rodzice stosują gaslighting. Wśród wielu różnych sposobów, w jakie manipulacja może wystąpić w rodzinie, dzisiaj chcemy porozmawiać o rodzicach, którzy gaszą potencjał swoich dzieci.

Termin ten jest powszechny w kontekście relacji. Gaslighting to subtelna i dobrze zakamuflowana technika manipulacji, która ma na celu sprawić, żeby ofiara nie ufała własnemu postrzeganiu, emocjom lub wspomnieniom. Ktokolwiek stosuje tego rodzaju nadużycia, sprawia, że ofiara wątpi w siebie, swoje intuicje i instynkty do tego stopnia, że całkowicie zdaje się na łaskę manipullatora.

Gaslighting – jak rodzice gaszą swoje dzieci?

Ta forma kontroli i manipulacji nie zawsze jest łatwa do zauważenia, a kiedy dotyka nas w dzieciństwie, jest jeszcze bardziej skomplikowana. Dziecko w naturalny sposób ufa swoim rodzicom i stara się ich zadowolić, nie podejrzewa, że coś takiego może się wydarzyć.

Możliwe, że dopiero w wieku dorosłym zdasz sobie sprawę, że w dzieciństwie stosowano wobec ciebie gaslighting i zdasz sobie sprawę z konsekwencji, które nadal na tobie ciążą. Warto wiedzieć, jak rozpoznać, czy twoi rodzice stosowali na tobie gaslighting. Z drugiej strony, jeśli stosujesz gaslighting na swoich dzieciach i nie jesteś tego świadomy, zobacz, na co zwrócić uwagę.

Rodzice stosujący gaslighting
Rodzice mogą manipulować swoimi dziećmi za pomocą subtelnych technik, które pozostawiają negatywne wiadomości na temat tego, kim są i co mogą zrobić.

Obwinianie

Wzbudzanie poczucia winy jest jednym z najskuteczniejszych sposobów manipulacji. Ci rodzice są ekspertami w wytwarzaniu tego uczucia u swoich dzieci z różnych powodów, aby sprawować nad nimi kontrolę. Zwykle obarczają ich odpowiedzialnością za sprawy, które tak naprawdę nie mają z nimi nic wspólnego. Na przykład, jeśli relacje rodziców źle się układają, mogą obwiniać dziecko.

Bardzo często obarczają dziecko odpowiedzialnością za uczucia dorosłych. Na przykład: „Jestem zły i zestresowany, ponieważ przeszkadzasz mi przez całe popołudnie”.

Minimalizują i unieważniają uczucia

Rodzice, którzy gazują swoje dzieci, nieustannie unieważniają swoje uczucia. Wszelkie emocje, które wyrażają, są określane jako przesadzone, przesadne lub nadmiernie wrażliwe. Wydaje się, że nigdy nie mają prawa czuć się tak, jak się czują.

Zaprzeczają rzeczywistości tego, co czują i doświadczają ich dzieci

Zaprzeczają również rzeczywistości i dowodom, aby pozbyć się swojej odpowiedzialności. Na przykład, jeśli istnieje wyraźna faworyzacja wobec jednego dziecka, a drugie to postrzega i twierdzi, że jest mu poinformowane, że jest szalone, że to sobie wyobraża, a wcale tak nie jest.

Często też manipulujący rodzic odgrywa rolę ofiary: „krytykujesz mnie i wyrzucasz mi przez cały dzień; według ciebie jestem najgorszym rodzicem na świecie”. W rzeczywistości jest to mechanizm projekcji, który pomaga odwrócić uwagę od ich błędów i zrzucić winę na dziecko.

Nie doceniają i krytykują

Rodzice ci nieustannie krytykują wszystko, co dziecko robi, mówi lub wybiera. Ich upodobania, talenty, hobby i zainteresowania są krytykowane i niedoceniane. Mogą nawet zostać oznaczone jako nieodpowiednie. Zamiast zachęcać do rozwoju osobowości i tożsamości dziecka, tłumią je i ograniczają.

Izolują i kontrolują swoje dzieci

Z drugiej strony ci rodzice starają się kontrolować dzieci i dostosowywać je do swoich preferencji. Często zdarza się, że izolują ich społecznie i ograniczają ich relacje z innymi ludźmi.

Rodzice, którzy manipulują córkę
Dzieci mogą zostać odizolowane od swojego otoczenia, gdy rodzice je manipulują.

Konsekwencje gaslighting rodziców

Dorastanie w tego typu dynamice ma znaczące konsekwencje dla człowieka. Wpływają one nie tylko na dzieciństwo, ale mogą trwać aż do dorosłości.

Niektóre z najczęstszych to:

  • Dzieci dorastają z niską samooceną, niepewnością i słabą samooceną.
  • Nie ufają własnemu osądowi i odłączyli się od swoich emocji i intuicji. Dlatego trudno im wiedzieć, czego naprawdę chcą i czego naprawdę potrzebują; nawet trudno im podejmować decyzje i dbać o własne dobro.
  • Uzależnienie emocjonalne i skłonność do samozadowolenia są powszechne. Jeśli dana osoba nie może ufać swoim spostrzeżeniom, instynktom i opiniom, może przylgnąć do kogoś innego, aby decydować za nią. Ten wzór można powtórzyć z rodzicami, partnerami, przyjaciółmi i innymi osobami.
  • Trudno im wyrażać swoje emocje, ponieważ dziecko nauczyło się, że to, co czuło, jest nieważne i nie znajdzie zrozumienia ani empatii. Ta niezdolność do radzenia sobie z emocjami może prowadzić do stanów psychosomatycznych.

Pokonywanie skutków podpalania dzieci przez rodziców

Czy zidentyfikowałeś się z powyższym? Jeśli tak, prawdopodobnie dorastałeś z rodzicami, którzy zapalali gaz. Mogą nawet nadal podpalać cię jako osobę dorosłą. Uświadomienie sobie tego, co się wydarzyło i uświadomienie sobie, w jaki sposób byliśmy manipulowani, ma zasadnicze znaczenie dla rozpoczęcia leczenia.

Bardzo ważne jest, aby podczas tego procesu szukać profesjonalnej pomocy i przejąć stery swojej transformacji. Nie oczekuj, że twoi rodzice wezmą odpowiedzialność za to, co się stało, ani nawet będą świadomi swojego zachowania.  Jako osoba dorosła pozwól sobie na ponowne połączenie się ze sobą i zaufaj sobie. Poprawi jakość życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Betancourt, D., & Andrade, P. (2011). Control parental y problemas emocionales y de conducta en adolescentes. Revista colombiana de psicología20(1), 27-41.
  • Garciandía, J. & Ibarra, A. (2012). Enfermedad psicosomática y patrones familiares en niños con asma. Revista Colombiana de Psiquiatría, 41(1), 111-138.
  • Sarkis, S. M. (2018). Gaslighting: Recognize Manipulative and Emotionally Abusive People–and Break Free. Hachette UK.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.