Na czym polega dieta przyjazna środowisku?
Dieta przyjazna środowisku to model odżywiania, który wykracza poza dbanie o zdrowie. Czytaj dalej by odkryć jej podstawy i to, dlaczego jest zalecana.
Czy słyszałeś o diecie przyjaznej środowisku? Zanieczyszczenie środowiska jest jednym z procesów o największym znaczeniu na całym świecie. Emisje gazów i odpadów do atmosfery mogą warunkować przetrwanie człowieka jako gatunku w nadchodzących dziesięcioleciach. Z tego powodu wdrażanych jest szereg środków. Niektóre z nich dotyczą odżywiania.
Powiemy Ci, na czym polega ten model żywienia, który wykracza poza pojęcie zdrowia. Oprócz zapewnienia prawidłowego funkcjonowania organizmu ta dieta dba o pochodzenie żywności i wpływ jej produkcji na środowisko. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej.
Dieta przyjazna środowisku – szacunek dla natury
Zrównoważona dieta, jak stwierdzono w artykule opublikowanym w czasopiśmie The Proceedings of the Nutrition Society, ma na celu zmniejszenie śladu ekologicznego, jaki wywierają ludzie na planecie. Oznacza to mniejsze zużycie energii i chemikaliów w hodowli zwierząt gospodarskich i rolnictwie.
Ponadto nakłania nas zakupu rodzimej żywności, zmniejszając w ten sposób koszty paliwa pochodzące z transportu międzynarodowego. Przestrzegając szeregu bardzo podstawowych wytycznych można znacznie zmniejszyć emisję gazów do atmosfery.
Z drugiej strony ten model żywieniowy stawia na pierwszym miejscu spożycie produktów pochodzenia roślinnego, ponieważ tempo ich odnawiania jest wyższe niż w przypadku żywności pochodzenia zwierzęcego.
Wpływ na łańcuchy pokarmowe przyrody będzie mniejszy i w ten sposób uniknie się również wymierania gatunków uwarunkowanego nadmierną konsumpcją oraz nadmierną eksploatacją zasobów.
Zdrowa i przyjazna środowisku
Nie myśl jednak, że zrównoważona dieta dba tylko o środowisko. Jest ona również korzystna dla zdrowia.
W rzeczywistości obfite spożywanie owoców i warzyw wiąże się z lepszym funkcjonowaniem metabolizmu. Przegląd badań opublikowany w 2017 roku pozytywnie powiązał spożycie produktów roślinnych z mniejszym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
Stan ten wynika między innymi z obecności flawonoidów w owocach i warzywach. Flawonoidy są związkami przeciwutleniającymi i przeciwzapalnymi, które w naturze występują w małych proporcjach.
Flawonoidy są często pigmentami odpowiedzialnymi za nadawanie żywności koloru. Według badań zebranych w Journal of Medicinal Food są one w stanie zmniejszyć ryzyko rozwoju patologii neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona.
Dowiedz się więcej: Woda smakowa z owocami: świetne przepisy na lato!
Mniej przetworzonej żywności
Jak widzieliśmy, zrównoważona dieta chroni spożycie lokalnych produktów o niskim stopniu przetworzenia przemysłowego. Ogranicza to spożycie wszystkich produktów spożywczych, które zostały poddane długiemu procesowi rafinacji, co oznacza duże zapotrzebowanie na energię.
Te ultra przetworzone produkty są również odpowiedzialne za rozwój wielu złożonych patologii. Przykładem jest cukrzyca. Ta endemiczna choroba jest związana z regularnym spożywaniem słodkich pokarmów bogatych w dodatek cukrów.
Istnieje przegląd systematyczny z 2017 roku, który pokazuje, że regularna obecność tych pokarmów w diecie warunkuje zdrowie metaboliczne. Nie tylko metabolizm skorzysta na tej zmianie diety. Układ sercowo-naczyniowy również. Wspomnieliśmy już, że jedzenie warzyw zmniejsza ryzyko problemów z sercem.
Również ograniczone spożycie produktów przetworzonych może wywołać ten efekt. Eksperci twierdzą, że pokarmy bogate w tłuszcze trans są głównie odpowiedzialne za ogólnoustrojowe zapalenie, które powoduje miażdżycę, co ma negatywny wpływ na krążenie krwi.
Przeczytaj także: Przetworzone mięso jest rakotwórcze!
Dieta przyjazna środowisku poprawia miejscową ekonomię
Na koniec musimy podkreślić, że model zrównoważonej diety jest korzystny dla lokalnej gospodarki. Spożycie lokalnych produktów zwiększa dochody drobnych producentów.
W ten sposób zmniejsza się obecność przedsiębiorstw wielonarodowych w sektorze podstawowym, wielokrotnie odpowiedzialnych za nadużycia w pracy i wynagrodzeniach. Dieta przyjazna środowisku nie tylko poprawia zdrowie i szanuje środowisko, ale może również pomóc zwierzętom hodowlanym i rolnikom.
Przyłącz się
Teraz, gdy już wiesz, na czym polega dieta przyjazna środowisku i jakie są jej zalety możesz wprowadzić ją do Twojego życia. Nie tylko jest ona dobra dla zdrowia, ale także szanuje środowisko i prawa wielu pracowników.
Wdrożenie tego modelu żywienia pomoże uniknąć nierówności i zapobiegnie wyginięciu gatunków zwierząt. Jakby tego wszystkiego było mało, zmniejsza się w ten sposób ryzyko wystąpienia złożonych patologii związanych z niezdrową dietą.
Następnym razem, gdy będziesz robić zakupy wybierz raczej lokalny sklep niż dużą sieć handlową. Sprawdź również etykiety na żywności, aby uzyskać więcej informacji na temat metod produkcji. Zwiększ spożycie lokalnych warzyw pochodzących z ekologicznych upraw.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Aune D., Giovannucci E., Boffetta P., Fadness LT., et al., Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cancer and all cause mortality a systematic review and dose response meta analysis of prospective studies. Int J Epidemiol, 2017. 46 (3): 1029-1056.
- Jung UJ., Kim SR., Beneficial effects of flavonoids against parkinson’s disease. J Med Food, 2018. 21 (5): 421-432.
- Schwingshackl L., Hoffman G., Lampousi AM., Knuppel S., et al., Food groups and risk of type 2 diabetes mellitus: a systematic review and meta analysis of prospective studies. Eur J Epidemiol, 2017. 32 (5): 363-375.
- Valenzuela CA., Baker EJ., MIles EA., Calder PC., Eighteen carbon trans fatty acids and inflammation in the context of atherosclerosis. Prog Lipid Res, 2019.
- Lang T., Mason P., Sustainable diet policy development: implications of multi criteria and other approaches, 2008-2017. Proc Nutr Soc, 2018. 77 (3): 331-346.
- Serra-Majem, L. “Nutrición comunitaria y sostenibilidad: concepto y evidencias.” Revista Espanola de Nutrición Comunitaria 16.1 (2010): 35-40.
- Serra-Majem, Lluis, and Adriana Ortiz-Andrellucchi. “La dieta mediterránea como ejemplo de una alimentación y nutrición sostenibles: enfoque multidisciplinar.” Nutrición hospitalaria 35.4 (2018): 96-101.
- Campos Muñoz, Jesulin. “Hipótesis dieta-corazón?: A propósito del “Minnesota Coronary Experiment.” Revista Medica Herediana 28.2 (2017): 134-135.