Mydła intymne: czy warto ich używać?

Mydła intymne stały się jednym z najczęściej używanych przez kobiety produktów higienicznych. Czy przynoszą korzyści? Tutaj o tym dyskutujemy.
Mydła intymne: czy warto ich używać?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2023

Mydła intymne istnieją już od wielu lat jako uzupełnienie kobiecej higieny. Niezależnie od tego, czy jest to płyn, tabletka czy żel, producenci twierdzą, że mają delikatne, nawilżające i bezpieczne formuły dla wrażliwej skóry obszaru „V”.

Ale pomimo popularności, ich stosowanie stało się przedmiotem kontrowersji. Podczas gdy reklamy twierdzą, że są sposobem na utrzymanie pochwy w czystości i bez nieprzyjemnego zapachu, ginekolodzy ostrzegają, że ich regularne stosowanie niesie ze sobą pewne ryzyko.

Co powinnaś o nim wiedzieć? Czytaj dalej!

Czym są mydła intymne?

Produkty do kobiecej higieny intymnej są dość popularne na rynku. Spośród nich kobiety najczęściej używają mydeł intymnych. Te formuły oczyszczające są przeznaczone do obszarów takich jak srom, łechtaczka i wejście do pochwy.

Występują w postaci płynu, tabletki lub żelu, o składzie, który obiecuje być zgodny z pH okolicy narządów płciowych. Zwolennicy twierdzą, że pomagają zrównoważyć florę pochwy i neutralizują nieprzyjemne zapachy. Ponadto przypisują im właściwości antybakteryjne i nawilżające.

Czy mydła intymne są skuteczne? Czy spełniają swoją funkcję?

Aby odpowiedzieć na te pytania, należy wziąć pod uwagę, że pochwa ma zdolność samooczyszczania. Jak stwierdzono w artykule w Centrum Zdrowia Kobiet , nie jest konieczne umieszczanie żadnego produktu w pochwie, aby zapewnić jej higienę.

Ogólnie rzecz biorąc, zewnętrzne mycie (sromu) wodą – najlepiej ciepłą wodą – wystarcza do utrzymania tego obszaru w czystości. Możesz uzupełnić zabieg mydłem, o ile jest ono neutralne i wolne od substancji zapachowych.

Biorąc to pod uwagę, stosowanie mydeł intymnych jest zbędne.

Prawdą jest jednak, że niektóre formuły tego typu produktów odświeżają, oczyszczają i nawilżają zewnętrzne partie okolic intymnych. Ale musisz być ostrożna, ponieważ każda substancja, która wejdzie w kontakt ze sromem, może łatwo przedostać się przez kanał pochwy.

Jeśli zdecydujesz się na środki czyszczące tego typu, muszą być przebadane dermatologicznie i zalecane przez ginekologów. Powinny być również hipoalergiczne i wolne od substancji zapachowych. Informacje te można znaleźć na etykiecie.

Mujer revisa productos de farmacia.
Kupując produkty do okolic intymnych, warto poświęcić czas na sprawdzenie etykiet.

Czy stosowanie mydeł intymnych jest bezpieczne?

Większość dostępnych na rynku mydeł intymnych ma uwzględniać pH pochwy i delikatną skórę tej okolicy. Mimo to dowody sugerują, że ich stosowanie stwarza więcej ryzyka niż korzyści.

Badanie udostępnione przez Microbial Ecology in Health and Disease wykazało, że stosowanie produktów dopochwowych może być szkodliwe dla bakterii Lactobacillus, odpowiedzialnych za utrzymanie zdrowego środowiska pochwy.

Samo ich zastosowanie wiąże się ze zmianą bariery immunologicznej pochwy. Nie tylko poprzez zniszczenie bakterii Lactobacillus, ale także dlatego, że promuje środowisko prozapalne, które zwiększa ryzyko choroby. Wynik? Zwiększona podatność na infekcje przenoszone drogą płciową, ogólne infekcje bakteryjne i drożdżakowe oraz podrażnienia.

W rzeczywistości, jak pokazują badania udostępnione w Womens Health, mydła intymne wiążą się ze zwiększonym ryzykiem zapalenia narządów miednicy mniejszej i endometriozy. Chociaż potrzebne są szersze badania, na razie najbezpieczniejszym środkiem jest unikanie zarówno irygacji, jak i kontaktu z produktami, które mogą podrażniać (mydła, żele, kremy, perfumy itp.).

Jaki jest właściwy sposób na oczyszczenie okolic intymnych?

Po pierwsze pamiętaj, że kanał pochwy ma naczynia krwionośne i florę bakteryjną, która może chronić i eliminować szkodliwe mikroorganizmy. Dlatego mówi się, że spełnia funkcję „samooczyszczania” bez potrzeby stosowania produktów zewnętrznych.

Jednak ważne jest, aby oczyścić zewnętrzną część warg sromowych mniejszych, ponieważ gromadzą się tam resztki komórek i oleje (smegma), co może prowadzić do nieprzyjemnego zapachu. Codzienne mycie wodą zwykle wystarcza do oczyszczenia tych okolic.

Jeśli zdecydujesz się użyć mydła, powinno być neutralne i bezzapachowe. Aby ułatwić usuwanie pozostałości, użyj myjki lub po prostu palców. Pomiń wszelkie inne produkty, takie jak luffa, ponieważ mogą powodować podrażnienia, upławy i zwiększać ryzyko infekcji.

Jeśli chodzi o częstotliwość mycia, wystarczy raz dziennie. Rzadsze mycie okolicy zwykle nie wystarcza do usunięcia śladów potu i wydzielin. Jednak nie zaleca się również nadmiernego mycia, ponieważ może to spowodować zachwianie równowagi mikroflory pochwy.

Inne zalecenia dotyczące pielęgnacji pochwy

Oprócz unikania stosowania drażniących mydeł podczas mycia okolic intymnych istnieją inne zalecenia, które przyczyniają się do jej zdrowia. Przyjrzyjmy się szczegółowo najważniejszym z nich:

  • Unikaj stosowania codziennych ochraniaczy intymnych. Zakłócają wentylację okolicy i tworzą środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii.
  • Używaj bawełnianej bielizny. W przeciwieństwie do tkanin syntetycznych, bawełna ułatwia wentylację okolicy. Ponadto najlepsze są ubrania białe lub beżowe, ponieważ kolorowe mogą zawierać barwniki zmieniające florę bakteryjną pochwy.
  • Zawsze myj od przodu do tyłu. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka przeniesienia bakterii z odbytu do pochwy.
  • Unikaj obcisłych ubrań. Bardzo obcisłe dżinsy i spodnie mają tendencję do tworzenia ciepłego, wilgotnego środowiska, które ułatwia namnażanie się szkodliwych mikroorganizmów.
Ropa interior de mujer de algodón.
Bawełniana bielizna jest bardziej przyjazna dla skóry okolic intymnych.

Czy warto stosować mydła intymne?

Biorąc pod uwagę korzyści i ryzyko związane z mydłami do higieny intymnej, jasne jest, że potencjalne szkodliwe skutki są większe. Dowody sugerują, że płukanie takimi produktami może zmieniać mikroflorę pochwy, powodując zwiększone ryzyko infekcji i chorób zapalnych.

Lekarze i specjaliści w dziedzinie ginekologii sugerują, że mycie rękami i zwykłą wodą to najbezpieczniejszy sposób na utrzymanie tego obszaru w zdrowiu. Mimo to można użyć neutralnego, bezzapachowego mydła.

Testowane dermatologicznie i zatwierdzone przez ginekologów mydła do higieny intymnej również wydają się być bezpieczne dla higieny pochwy. W każdym razie należy używać ich wyłącznie na zewnątrz (srom i kapturek łechtaczkowy). Nigdy nie wprowadzaj produktów do kanału pochwy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Center for Women´s Health. Ohio State University. The care and keeping of your vagina. https://www.ohsu.edu/womens-health/care-and-keeping-your-vagina
  • Chen, Y., Bruning, E., Rubino, J., & Eder, S. E. (2017). Role of female intimate hygiene in vulvovaginal health: Global hygiene practices and product usage. Women’s Health13(3), 58-67.
  • Holdcroft, A. M., Ireland, D. J., & Payne, M. S. (2023). The Vaginal Microbiome in Health and Disease—What Role Do Common Intimate Hygiene Practices Play?. Microorganisms11(2), 298. https://doi.org/10.3390/microorganisms11020298
  • Martino, J. L., & Vermund, S. H. (2002). Vaginal douching: evidence for risks or benefits to women’s health. Epidemiologic reviews24(2), 109-124.
  • Nicole W. (2014). A question for women’s health: chemicals in feminine hygiene products and personal lubricants. Environ Health Perspect, 122(3): A70-5. doi: 10.1289/ehp.122-A70.
  • Sabo, M. C., Balkus, J. E., Richardson, B. A., Srinivasan, S., Kimani, J., Anzala, O., … & McClelland, R. S. (2019). Association between vaginal washing and vaginal bacterial concentrations. PLoS One14(1), e0210825.
  • Trifonova, R. T., Pasicznyk, J. M., & Fichorova, R. N. (2006). Biocompatibility of solid-dosage forms of anti-human immunodeficiency virus type 1 microbicides with the human cervicovaginal mucosa modeled ex vivo. Antimicrobial Agents and Chemotherapy50(12), 4005-4010.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.