Gąbki Luffa: zalety i jak ich używać

Luffa to idealna roślina do robienia gąbek do kąpieli. Myjki wykonane z tego materiału są naturalne, biodegradowalne i sprzyjają zdrowiu Twojej skóry.
Gąbki Luffa: zalety i jak ich używać
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2022

Gąbki Luffa mają znaczną przewagę nad gąbkami syntetycznymi. W przeciwieństwie do włókien syntetycznych ten składnik roślinny nie zamienia się w pozostałości mikroplastiku, które zanieczyszczają środowisko.

Jako przybory do kąpieli, gąbki Luffa są polecane do higieny skóry. Przyczyniają się m.in. do świeżości, niwelują martwe komórki i są produktem długotrwałym. Powiemy Ci, jakie inne korzyści kryje ta zrównoważona alternatywa.

Czym są gąbki Luffa?

Gąbki Luffa to rodzaj naturalnego peelingu do ciała. Pochodzą z rodziny roślin Cucurbitaceae (dyniowców), tej samej, z której pochodzą ogórki, kabaczki i cukinia.

Owoce trukwy, czy też gąbczaka Luffa mają długość od 20 do 30 centymetrów (8 do 12 cali). Po zebraniu, obraniu i pozostawieniu do wyschnięcia na kilka miesięcy,  można je przekształcić w myjkę.

Aby zakończyć proces produkcyjny, gąbki należy namoczyć w wodzie termalnej o temperaturze 43°C (110 F) w celu oczyszczenia i zmiękczenia włókien. Wspólnota ECHO wyjaśnia, że istnieją różne gatunki gąbczaka luffa. Niektóre są jadalne, a inne są powszechnie używane do kąpieli, o ile owoc jest młody, ponieważ wtedy jest bardziej miękki.

Można ich używać na sucho i na mokro. Jeśli chcesz, nie musisz dodawać mydła, ponieważ wydzielają one nawilżającą substancję o nazwie kukurbitacyna.

Zalety, jakimi wyróżniają się gąbki Luffa

Artykuł w magazynie Sustainability wyjaśnia, że włókna wyekstrahowane ze źródeł roślinnych oferują liczne korzyści. Począwszy od niskiego kosztu, a skończywszy na znaczących właściwościach mechanicznych, takich jak niska gęstość. Gąbki Luffa wykazują cały ten potencjał.

Ponadto to myjki, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji; wystarczy je wygotować w celu dezynfekcji . Wytrzymują średnio 6 miesięcy, ale możesz je wcześniej wymienić. Te gąbki sprawdzają się również jako narzędzie używane w technikach relaksacyjnych.

Gąbki Luffa.
Gąbki Luffa mogą być używane do sprzątania w gospodarstwie domowym oraz jako środek upiększający.

Pobudzają krążenie krwi

Tarcie gąbką Luffa naturalnie wspomaga krążenie i widać to podczas kąpieli, ponieważ po użyciu gąbki skóra nabiera czerwonawego odcienia.

Pomagaą zminimalizować cellulit

Gąbki Luffa poprawiają stan miejsc, w których skóra ma tendencję do gromadzenia tłuszczu. Oczyszczając zewnętrzną część ciała gąbką pomagasz zredukować cellulit i skórkę pomarańczową. Jednocześnie ten naturalny środek poprzez pocieranie zapobiega zatrzymywaniu płynów.

Gąbki Luffa eliminują toksyny

Masowanie skóry gąbkami Luffa to świetny sposób na stymulację układu limfatycznego i wspomaganie usuwania toksyn. W połączeniu z naturalnymi peelingami uzyskasz wspaniałe efekty dla skóry.

Zmiękczają odciski i modzele

Istnieją określone punkty skóry właściwej, które mają tendencję do nierównej grubości, tworząc odciski i modzele. Według informacji Mayo Clinic stwardnienia te pojawiają się, gdy skóra chce się chronić przed tarciem lub uciskiem. Gąbki Luffa złuszczają łuski i znacznie redukują modzele.

Działają złuszczająco

Włókna o lekkiej szorstkości dobrze złuszczają. Oprócz głębokiego oczyszczania, akcesoria te pomagają w leczeniu problemów skórnych, takich jak wrastające włoski, zaskórniki i trądzik.

Redukują nadmierne przetłuszczanie się skóry

Ze względu na swoje naturalne właściwości gąbki Luffa wygładzają skórę właściwą, sprawiając, że wygląda jaśniej i młodziej.

Są w 100% naturalne

Gąbki Luffa są tak samo przyjazne dla Twojego ciała, jak i dla środowiska. Nie wytwarzają żadnych odpadów, ponieważ po użyciu przetwarzasz je na kompost.

Jakiś kompost.
Te gąbki mogą stać się częścią kompostu po zakończeniu ich okresu użytkowania.

Jak używać gąbki Luffa?

Używanie gąbek Luffa jest proste. Postępując zgodnie z określonymi krokami, otrzymasz skuteczne i przydatne akcesorium:

  1. Moczenie: namocz gąbkę w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Następnie wyciśnij do zmiękczenia.
  2. Piana: dodaj odrobinę mydła lub żelu i wyciśnij, aby utworzyć pianę. Pamiętaj, że można wykonać peeling bez żeli i mydeł, ponieważ Luffa uwalnia kukurbitacynę.
  3. Pocieranie: wykonuj proste ruchy, najlepiej okrężne, zawsze z dala od szyi i skóry twarzy, ponieważ są to obszary o większej wrażliwości. Dla tych obszarów odpowiednie będą złuszczające krążki do twarzy, również wykonane z Luffa,
  4. Płukanie: spłucz zimną wodą resztki substancji z ciała. Chodzi o to, że niskie temperatury zamykają pory. Nie jest to jednak wymóg absolutny. Możesz też użyć ciepłej wody.
Nie zostawiaj gąbki pod prysznicem, ponieważ przed następnym użyciem musi całkowicie wyschnąć.

Inne zastosowania gąbek Luffa

Luffa to włókno o wszechstronnym zastosowaniu i wykorzystuje się je nie tylko do higieny osobistej. Przydaje się do szorowania podczas zmywania naczyń, zwłaszcza że wymaga jedynie niewielkiej ilości detergentu.

Gąbczaki również doskonale się mydlą. Te wysuszone dyniowce zapewniają odpowiednie włókna do wyciskania wody i zapobiegają szybkiemu zużyciu płynu czyszczącego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.