Mrowienie w głowie - 10 możliwych przyczyn

Mrowienie w głowie często budzi duży niepokój. Na szczęście większość przyczyn można leczyć medycznie.
Mrowienie w głowie - 10 możliwych przyczyn

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 08 marca, 2023

Mrowienie w głowie jest bardzo częstym objawem, ale mimo to potrafi być denerwujące. W większości przypadków nie ma się czym martwić. Jednak nie należy go ignorować, jeśli występuje często.

Najczęściej mrowienie w głowie występuje bardzo sporadycznie i ustępuje w ciągu kilku godzin. Prawie zawsze jest to związane z migreną lub oznaką stresu.

Istnieją choroby, takie jak cukrzyca czy stwardnienie rozsiane, których objawem może być mrowienie w głowie. Dlatego nie jest to coś, co należy ignorować.

Mrowienie w głowie – charakterystyka

Mrowienie w głowie jest odczuwane jako małe ukłucia lub mrowienie w skórze głowy, które występują bez wyraźnego powodu. Często obejmuje również inne obszary twarzy, takie jak usta, język i uszy.

Zazwyczaj nie jest ono bolesne, ale czasami powoduje pieczenie lub swędzenie. Nierzadko towarzyszy mu też uczucie drętwienia.

Najczęściej pojawia się nagle, trwa przez krótki czas, a następnie nagle znika. Jednak możliwe jest również, że pojawi się jak fala, zaczyna się od łagodnego odczucia, przechodzi w intensywne i znika po pewnym czasie.

Możliwe przyczyny mrowienia w głowie

Omawiany stan może powodować wiele czynników. Ogólnie rzecz biorąc, nie powinno to być powodem do niepokoju, chyba że powtarza się bardzo często lub staje się bardzo intensywne.

1. Stres i niepokój

Niepokój i stres są najczęstszymi przyczynami mrowienia w głowie. Są to reakcje ciała i umysłu na zagrażające bodźce.

W takich przypadkach objawowi często towarzyszy uczucie ucisku w klatce piersiowej, zawroty głowy, guzek w gardle i mrowienie w innych częściach ciała. Istnieje również psychologiczne uczucie strachu i niepokoju.

Kobieta z niepokojem. Mrowienie głowy
Stany stresowe przejawiają się w różnych formach fizycznych, takich jak bóle głowy, kołatanie serca i mrowienie.

2. Problemy w kręgach szyjnych

Obszar kręgosłupa szyjnego może się kurczyć i napinać. Efekt ten powoduje zła postawa, a jedną z konsekwencji jest właśnie mrowienie w głowie.

W takich przypadkach często występuje również ból lub kłucie w okolicy szyi, ból głowy i zawroty głowy. Możliwe, że mrowienie rozprzestrzeni się na ramiona.

3. Mrowienie w głowie z powodu migreny

Migrena jest bardzo powszechną chorobą i innym schorzeniem, które często obejmuje mrowienie w głowie. W tej sytuacji objaw pojawia się zwykle przed silnym bólem głowy i towarzyszy mu drętwienie czaszki i twarzy. Powszechne są również światłowstręt i zaburzenia widzenia.

4. Uraz

Urazy czaszki, zwłaszcza jeśli są łagodne, często powodują mrowienie w głowie. Możliwe jest również dzwonienie w uszach, problemy ze wzrokiem, zawroty głowy, brak równowagi, a nawet zmiana smaku. Jeśli uraz jest bardzo poważny, pojawią się również poważniejsze objawy.

5. Borelioza

Borelioza jest wywoływana przez bakterię Borrelia burgdorferi, która dostaje się do organizmu przez ukąszenie kleszcza. Może on przenieść chorobę tylko wtedy, gdy pozostaje przyczepiony do ciała przez ponad 24 godziny.

Powoduje ona mrowienie w głowie, dłoniach i stopach. Mogą również wystąpić dreszcze, gorączka, złe samopoczucie i sztywność karku.

6. Opryszczka

Najczęściej mrowienie jest generowane przez półpasiec. Ta forma jest reaktywacją wirusa ospy wietrznej. Mrowienie może przekształcić się w pieczenie i ból.

7. Problemy stomatologiczne

Niektóre problemy stomatologiczne, takie jak zapalenie miazgi, zapalenie przyzębia i ropnie zębów, często powodują mrowienie w głowie. Pojawia się wtedy również drętwienie twarzy i ból. Coś podobnego dzieje się z dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego.

8. Zapalenie zatok

Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok, czyli zapalenie zatok również powoduje mrowienie w głowie. Jest to wynikiem podrażnienia niektórych nerwów na twarzy. Mogą również wystąpić bóle głowy, zatkany nos i jego nieżyt.

9. Cukrzyca

Cukrzyca najczęściej powoduje uczucie mrowienia w kończynach. Jednakże, ponieważ może również powodować uszkodzenie nerwów na twarzy i głowie, powszechne jest również mrowienie w tych obszarach.

Zobacz też: Zawroty głowy podczas wstawania: co je powoduje?

10. Stwardnienie rozsiane

Uczucie mrowienia w głowie jest jednym z typowych objawów stwardnienia rozsianego. Jest to choroba autoimmunologiczna, która atakuje układ nerwowy. Oprócz mrowienia często występują również osłabienie mięśni, brak koordynacji ruchów, zawroty głowy i utrata pamięci.

Osoba ze stwardnieniem rozsianym.
Pacjenci ze stwardnieniem rozsianym wymagają wielodyscyplinarnego podejścia. Mrowienie to tylko jeden z wielu objawów.

Co zrobić, gdy pojawia się mrowieniem w głowie

Środki, które należy podjąć, zależą od czynników powodujących mrowienie w głowie. Jeśli objaw pojawia się z określoną częstotliwością, wskazane jest ograniczenie spożycia cukrów i kofeiny. W każdym przypadku nawrót jest czymś, co należy skonsultować z lekarzem.

Jeśli mrowieniu w głowie towarzyszą inne objawy, takie jak częściowy lub całkowity paraliż twarzy i mrowienie w innych częściach ciała, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Jeśli stan utrzymuje się przez dłużej niż 3 dni, również należy zgłosić się do lekarza. Jeżeli objaw powiązany jest z problemami związanymi z uzębieniem, wskazane jest udanie się do dentysty.

Regularne ćwiczenia, zdrowa dieta i właściwa postawa podczas siedzenia, stania i spania to środki, które zapobiegają temu irytującemu objawowi, jakim jest mrowienie w głowie.

To może Cię zainteresować ...
Czym są cyberzawroty głowy i dlaczego się pojawiają?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Czym są cyberzawroty głowy i dlaczego się pojawiają?

Cyberzawroty głowy to stan charakteryzujący się zmęczeniem wzroku i nudnościami, które pojawiają się po długotrwałym korzystaniu z ekranu. • Bobenrieth, K. F. (2011). Trauma de cráneo en pediatría conceptos, guias, controversias y futuro. Revista Médica Clínica Las Condes, 22(5), 640-646.
 • Meléndez, M. E. G., Taylor, C. S., Alanís, J. C. S., & Candiani, J. O. (2014). Enfermedad de Lyme: actualizaciones. Gaceta Médica de México, 150(1), 84-95.
 • Cano-Vindel, A. (2002). Emoción y Clínica: Psicopatología de las emociones.
 • Sanz Pozo, B., Quintana Gómez, J. L., & Martín González, I. (2002). Manejo del episodio agudo de herpes zoster y la neuralgia post-herpética. Medifam12(3), 27-39. http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1131-57682002000300002&lng=es&tlng=es.
 • Murillo Calderón, A. (2012). Radiculopatía cervical. Medicina Legal de Costa Rica , 29 (2), 93-100. http://www.scielo.sa.cr/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1409-00152012000200010&lng=en&tlng=es.
 • Guía de Práctica Clínica para el Manejo de Pacientes con Trastornos de Ansiedad en Atención Primaria. (2008). Ministerio de Sanidad y Consumo, Plan Nacional para el SNS del MSC, Unidad de evaluación de tecnologías sanitarias, Agencia Laín Entralgo. https://consaludmental.org/centro-documentacion/gpc-ansiedad/
 • Dinámica de la migraña. Revista de la Facultad de Medicina (México)55(6), 47-52. http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0026-17422012000600009&lng=es&tlng=es.
 • García-Lamazares, M., Ferreiro-Uriz, O., & Alfaya-García, L. (2014). Síndrome del mentón entumecido como manifestación de recidiva tumoral. SEMERGEN – Medicina de Familia, 40(2), e43-e46. https://doi.org/10.1016/j.semerg.2012.11.007
 • Russo, M. J., Salvat, F., Saco, M., Della Vedova, F., Hidalgo, I. J. D., Blaquier, J. B., Lucci, F., Carpani, F., Allegri, R. F., & Sevlever, G. (2020). Protocolo para la evaluación y el manejo de las conmociones cerebrales asociadas al deporte. Neurología Argentina. https://doi.org/10.1016/j.neuarg.2019.12.001
 • Martinez-Altarriba, M., Ramos-Campoy, O., Luna-Calcaño, I., & Arrieta-Antón, E. (2015). Revisión de la esclerosis múltiple (1). A propósito de un caso. SEMERGEN – Medicina de Familia, 41(5), 261-265. https://doi.org/10.1016/j.semerg.2014.07.009
 • Gaminde, M., Gurrutxhaga, A., Sakona, L., Encabo, B., Balziskueta, E., & Gracia, L. (2002). Sinusitis. Farmacia Profesional, 16 (1), 50-61. https://www.elsevier.es/es-revista-farmacia-profesional-3-articulo-sinusitis-13025073
 • Parestesia | NINDS Español. (s. f.). https://espanol.ninds.nih.gov/es/trastornos/parestesia

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.