Mój dzienny plan zajęć nie pozwala mi odpocząć, co mam zrobić?

Bardzo często nasz plan zajęć jest przytłaczający i nie pozostawia nam miejsca na przerwę. Z tego powodu zastanawiamy się, co możemy zrobić, aby się zrelaksować. Nie przegap tych cennych rad!
Mój dzienny plan zajęć nie pozwala mi odpocząć, co mam zrobić?
Isbelia Esther Farías López

Przejrzane i zatwierdzone przez: filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

W dobie obecnej żyjemy w świecie pełnym informacji i tysięcy zajęć, które niejednokrotnie uniemożliwiają nam znalezienie czasu na wystarczający odpoczynek. Mówimy więc sobie: „Mój dzienny plan zajęć nie pozwala mi odpocząć, co mam zrobić?”

Dlatego tu podzielimy się z Tobą szeregiem wskazówek i refleksji, jak rozwiązać ten problem. Odkryjesz, co możemy zrobić, aby zyskać więcej czasu na odpoczynek i lepszą jakość życia. Zobaczysz również, jak można opracować zrównoważony dzienny plan zajęć.

Napięty dzienny plan zajęć a konsekwencje braku odpoczynku

Wiele mediów już wiele razy podkreślało ten punkt. Nawet Instytut Snu z siedzibą w Madrycie wydał informacje na ten temat. Okazuje się, że jeśli nie odpoczywamy wystarczająco, możemy doświadczyć następujących objawów:

  • Zły nastrój
  • Mniejsza zdolność radzenia sobie z frustracją.
  • Brak koncentracji
  • Niepokój
  • Drażliwość
  • Problemy z pamięcią, między innymi.
Zmęczona kobieta
Kiedy nie zapewniamy sobie wystarczająco dużo snu, możemy doświadczać zmęczenia, senności, drażliwości i innych problemów.

Ale te konsekwencje to jeszcze nie wszystko. Inne badania podkreślają fakt, że istnieje związek między godzinami snu lub odpoczynku a jakością życia.

Z pewnością wiesz o tym wszystkim, ponieważ zawsze i wszędzie się nam to powtarza. Jednak czasem nasz dzienny plan pracy, nauki, lub innych zajęć nie pozostawia nam wielu godzin na swobodny odpoczynek. Co więc możemy zrobić?

Kiedy Twój dzienny plan zajęć nie pozwala Ci odpoczywać: co masz zrobić?

Jak więc uniknąć zmęczenia, jeśli nasze życie biegnie tak szybko, że mamy tylko kilka wolnych sekund, między powiadomieniami na telefon, oczekującymi zadaniami, e-mailami bez odpowiedzi i innymi bodźcami, które cały czas otrzymujemy?

Ok, po pierwsze, należy zauważyć, że istnieje różnica między zmęczeniem fizycznym a zmęczeniem psychicznym. I każde z nich ma inne implikacje dla naszego zdrowia.

Badania w tym zakresie wskazują, że gdy występuje zmęczenie psychiczne, oprócz niskiej samooceny, niepokoju i niezdolności do koncentracji można odczuwać poczucie porażki, bezradności i bezradności. Jeśli chodzi o zmęczenie fizyczne, może prowadzić do bólów głowy i zaburzeń kostno-stawowych, a także do zaburzeń snu.

Oczywiście wpływa to również na zachowanie. Zmęczona osoba może bowiem szukać rozwiązań zastępczych. Zaczyna w końcu nadmiernie spożywać kawę lub niektóre narkotyki. Ponadto spada jej wydajność osobista i zawodowa, a także pojawiają konflikty w sferze interpersonalnej, w rodzinie lub środowisku pracy.

Co możemy zrobić, żeby dzienny plan zajęć uwzględniał odpoczynek?

Jakie więc zalecenia powinniśmy zastosować, jeśli nie mamy czasu na odpoczynek, ale mamy wiele spraw do załatwienia? Poniżej dzielimy się z Tobą niektórymi strategiami, które możesz zastosować, aby poprawić jakość życia:

  • Po pierwsze, zrozum, że priorytetem jest ty i twoje zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne.
  • Spróbuj znaleźć czas na chwile ciszy. To bardzo ważne, aby poczuć spokój. Wiemy już, że trudno jest wyeliminować z naszego życia hałas. Szczególnie w miastach stanowi to duży problem. Ale możesz zdecydować, że nie włączysz radia, kiedy jesteś do pracy, weź prysznic bez słuchania muzyki lub spróbuj praktykować jakąś terapię, aby uspokoić swoje myśli.
Jeśli nasz dzienny plan zajęć jest przeciążony i nie pozwala nam odpocząć, powinniśmy znaleźć ciche przestrzenie, aby się zrelaksować.
  • Wyłącz na chwilę telefon, a także dowolny ekran, który możesz mieć w pobliżu, aby przestać odbierać dźwięki powiadomień. Ponadto uwolni Cię to od wpływu niebieskiego podświetlenia ekranu, które jest bardzo szkodliwe, jak zauważają wspomniani wyżej eksperci.
  • Przeanalizuj, czy istnieje sprawa lub problem do rozwiązania, który wyczerpuje Cię emocjonalnie. Musisz nauczyć się odpuszczać, nawet jeśli oznacza to wybaczenie.
  • Zlecaj zadania innym w swoim miejscu pracy. Możesz myśleć, że nic nie wyjdzie dobrze bez twojego udziału, ale naucz się ufać swojemu zespołowi i powierzaj im zadania zgodnie z ich umiejętnościami.
  • Obserwuj, jak mijają twoje dni i, jeśli to konieczne, zastosuj zmiany w swoim codziennym planie zajęć.
  • Pomóż sobie korzystając z relaksujących sesji masażu.

Uprość swoje życie

Wreszcie, chcemy się odnieść do potrzeby uproszczenia życia. Bardzo często staramy się ogarniać zbyt wiele rzeczy, ale ostatecznie czujemy się tym przytłoczeni i chorzy.

Wielki myśliciel, zwany Epikurem, już bardzo dawno stworzył filozofię, która świetnie się nadaje dla ludzi naszej epoki. Epikur zaleca życie w warunkach maksymalnej przyjemności. Ale wskazuje, że tę przyjemność można znaleźć również w codziennych rzeczach, takich jak jedzenie, przyjemne rozmowy lub sztuka.

Ten filozof przypomina nam także o tym, jak ważne jest, aby nigdy nie narażać naszego zdrowia dla zaspokajania niepotrzebnych pragnień. W rzeczywistości taka postawa przynosi jedynie cierpienie w naszym życiu. Zastosuj tę filozofię w praktyce!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arquer, M. I. De. (1999). NTP 445: Carga mental de trabajo: fatiga. Instituto Nacional de Seguridad e Higiene En El Trabajo.
  • Extremera, N., Fernández-Berrocal, P., & Durán, A. (2003). Inteligencia emocional y burnout en profesores. Encuentros En Psicologia Social.
  • Restrepo, E. (2018). ILUMINACIÓN. In El torso de Venus. https://doi.org/10.2307/j.ctv893j2s.33
  • Salanova, M., & Futuros, Y. R. (2008). ESTUDIO DEL BURNOUT Marisa Salanova y Susana Llorens. Papeles Del Psicólogo.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.