Mocne ogrzewanie: jak odbija się na zdrowiu?

Mocne ogrzewanie: jak odbija się na zdrowiu?

Ostatnia aktualizacja: 18 lutego, 2020

Chociaż to prawda, że mocne ogrzewanie pomoże ochronić Cię przed zimnem podczas jesiennych i zimowych miesięcy, to jednak może okazać się szkodliwe dla zdrowia. W dzisiejszym artykule powiemy Ci wszystko, co warto wiedzieć o wpływie, jakie ogrzewanie może wywierać na organizm każdego człowieka.

Mocne ogrzewanie oznacza dla każdej osoby zupełnie co innego , dlatego też tak trudno jest je jednoznacznie zdefiniować. Dzieje się tak, ponieważ odczucia związane z temperaturą są bardzo spersonalizowane. Zimno, które odczuwa osoba pochodząca z krajów tropikalnych, różni się od zimna, które odczuwa na przykład osoba mieszkająca w tundrze.

Mimo tej zmienności, większość osób zgodzi się ze stwierdzeniem, że temperatura niższa niż 20°C oznacza, że jest zimno. Oczywiście im jest zimniej, tym mocniej to odczuwamy.

Jednak nasze postrzeganie temperatury zależy również od innych czynników, takich jak wilgotność oraz ciśnienie powietrza. Tym samym nasze postrzeganie temperatury wynoszącej 10°C w otoczeniu o wysokiej wilgotności nie będzie takie samo, jak postrzeganie dokładnie takiej samej temperatury w suchych obszarach.

Poza tym nasze odczuwanie temperatury różni się w zależności od tego, czy uprawiamy aktywność fizyczną, czy też nie. Prawdopodobnie będzie Ci o wiele zimniej, jeśli się nie ruszasz, ponieważ Twój metabolizm nie jest aktywny, a komórki nie wytwarzają ciepła.

Ogólnie rzecz biorąc, ludzie używają sztucznego ogrzewania, aby zachować ciepło. Jednak tak jak każda sztuczna metoda, która jest używana w nadmiarze, tak i ta może wywoływać zmiany w Twoim organizmie oraz wiąże się z ryzykiem dla zdrowia.

Właściwe ogrzewanie powinno sprawić, że temperatura otoczenia będzie wahała się w granicach od 20 do 25°C, zaś wilgotność będzie wynosić około 50%. Temperatura wyższa niż 25°C jest zbyt wysoka.

Ryzyko związane z mocnym ogrzewaniem zależy od jego rodzaju

Istnieją dwie metody ogrzewania, które są notorycznie nadużywane i wywierają szkodliwy wpływ na zdrowie:

Bardzo mocne ogrzewanie z wykorzystaniem opalania drewnem w kominku może produkować toksyczne gazy. Kiedy drewno się spala, uwalnia zawarty w nim dwutlenek węgla. To gaz wydalany również przez człowieka.

Nasze organizmy wydalają dwutlenek węgla a zatrzymują tlen. Tym samym opalanie drewnem może prowadzić do zatrucia, zwłaszcza jeżeli mamy w domu złą wentylację.

W dymie wytwarzanym podczas bardzo mocnego ogrzewania znajdują się również gazy ciężkie. Mają one działanie toksyczne, a jeśli będziesz je wdychać mogą wywołać bóle głowy, mdłości, wymioty, a nawet podrażnienie dróg oddechowych.

Kichająca kobieta

Właśnie dlatego musisz zamontować system ogrzewania drewnem wraz z właściwym mechanizmem odprowadzania dymu. Jednak nawet jeśli zastosujesz jak najlepsze instalacje, drewno może i tak przenosić i uwalniać określone substancje pochodzące z natury, które wywołują alergię i astmę, na przykład pyłki.

Nawrotowe systemy pomp cieplnych/klimatyzacyjnych to kolejna metoda ogrzewania, która może być niebezpieczna w przypadku mocnego ogrzewania. Takie urządzenia, jeśli są używane nieprzerwanie i intensywnie, mogą wysuszać powietrze w Twoim otoczeniu, usuwając tym samym wilgoć.

Brak odpowiedniej wilgotności powietrza wpływa negatywnie na stan skóry i błon śluzowych, zwłaszcza błon śluzowych układu oddechowego. Poza tym strumień powietrza wytwarzany przez te urządzenia wywołuje ruch cząsteczek, które mogą pogorszyć stan alergików i astmatyków.

Mocne ogrzewanie i jego negatywny wpływ

Mocne ogrzewanie, bez względu na wybraną metodę, może wywoływać wiele problemów zdrowotnych. Zaliczamy do nich:

  • Wysuszone powietrze, a tym samym wysuszone górne drogi oddechowe, co sprzyja namnażaniu bakterii i wirusów. Takie środowisko jest zazwyczaj najgorsze dla dzieci. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, warto używać nawilżaczy powietrza i filtrów powietrza, które pozbędą się mikroorganizmów.
  • Podwyższona temperatura w nocy utrudnia odpoczynek. Temperatura, która przekracza 20°C, nie daje właściwych warunków do zrelaksowania mięśni i osiągnięcia przyjemnego stanu, który umożliwia zaśnięcie. Poza tym gdy wilgotność powietrza jest bardzo niska, zmienia się prędkość, z jaką oddychasz, co wywiera wpływ na jakość snu.
  • Bardzo mocne ogrzewanie wysusza skórę oraz nasila objawy zapalenia skóry. Poza tym przechodzenie powietrza przez generator ciepła rozprzestrzenia alergeny, takie jak kurz, pyłki i roztocza.
    Kobieta, która nie może spać
  • Mocne ogrzewanie często wywołuje bóle głowy. Kiedy temperatura jest bardzo wysoka przez długi czas, możesz zacząć odczuwać znużenie wywołane rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Nadmierne ciepło obniża ciśnienie tętnicze, przez co do mózgu dociera mniej krwi, co może powodować przykre objawy.
  • Bardzo wysokie temperatury podczas snu zwiększają prawdopodobieństwo przytycia. Dzieje się tak, ponieważ organizm nie spala zgromadzonego tłuszczu, gdy wokół jest ciepło. Wręcz przeciwnie, odkłada go. Mechanizm katabolizmu kwasów tłuszczowych aktywuje się w nocy, ale nie dojdzie do tego, gdy jest zbyt ciepło.

Problem substancji toksycznych

Na zakończenie należy podkreślić, że substancje toksyczne wytwarzane podczas mocnego ogrzewania niosą ze sobą ogromne ryzyko zdrowotne. Są uwalniane przez mechanizmy grzewcze i stanowią prawdziwe zagrożenie dla każdej istoty żywej.

Jedna z tych substancji to tlenek węgla. Nie ma żadnego zapachu, dlatego jego wykrycie jest bardzo trudne. Powoli zastępuje tlen w otoczeniu i krwi, prowadząc tym samym do odurzenia.

U osoby, którą dotknęło zatrucie tlenkiem węgla, mogą wystąpić zawroty głowy, omdlenie, mdłości oraz bóle głowy. Jej oddech staje się o wiele szybszy, aby jak najszybciej uzupełnić brakujący tlen. Jeśli takie zatrucie nie zostanie szybko wyleczone, wiąże się z ryzykiem śmierci.

Dwutlenek azotu to kolejny niebezpieczny gaz. Pojawia się z powodu nieszczelnego przyłączenia urządzeń grzewczych i również jest bezzapachowy. Mimo tego jest bardzo drażniący i zmienia sposób oddychania.

Wybierając sposób ogrzewania domu i mieszkania należy pamiętać o wszystkich kwestiach, które wymieniliśmy wyżej, i dobrać jak najzdrowszą metodę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.