Mleko konopne: składniki odżywcze, zalety i przepis
Mleko konopne ma wiele wartości odżywczych, ponieważ zawiera dużo witamin, aminokwasów i minerałów. Samo mleko konopne ma jedwabiście gładką konsystencję i jest białe. W smaku przypomina orzechy i jest nieco gorzkie, ale można je słodzić cukrem lub słodzikami.
Jest to świetna opcja dla osób, które nie tolerują laktozy lub są weganami.
Wartości odżywcze oferowane przez mleko konopne
Mleko konopne jest doskonałym suplementem dla każdego, kto chce zwiększyć swoje dzienne spożycie protein, witamin i minerałów. Składa się ono z nasion konopi, które pochodzą z rośliny o tej samej nazwie. Sprzedaż nasion jest ściśle regulowana i można je kupić legalnie.
Składniki odżywcze znajdujące się w mleku konopnym:
- Wysoka dawka niezbędnych kwasów tłuszczowych (40%): te kwasy tłuszczowe nie mogą być wytwarzane przez organizm i muszą pochodzić z pożywienia lub suplementów. Mleko konopne zawiera szczególnie dużą ilość kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 oraz kwasu gamma-linolenowego.
- Wysoki procent białek roślinnych (35%): mleko zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, w podobnym procencie jak w źródłach białka zwierzęcego, na przykład w mięsie, mleku lub jajach.
- Błonnik (6%): wpływa korzystnie na zdrowie układu trawiennego.
- Wysoka zawartość witaminy E: jest to silny i naturalny przeciwutleniacz.
- Niezbędne minerały: fosfor, potas, żelazo, cynk i magnez.
Z drugiej strony, mleko konopne ma małe ilości:
- Węglowodanów (10%).
- Witamin A, B i C.
- Wapnia i magnezu.
Zalety mleka konopnego
Nasiona konopi są bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe, wysokiej jakości białka i niezbędne mikroelementy.
Zawiera niezbędne witaminy i minerały
Jak wspomnieliśmy, mleko konopne jest bogate w ważne składniki odżywcze, których potrzebuje nasz organizm. Należą do nich fosfor, magnez, potas, żelazo i cynk. Minerały te są niezbędne do skurczów mięśni, tworzenia się kości i niektórych procesów biochemicznych w układzie nerwowym.
Ponadto witamina E jest ważnym przeciwutleniaczem dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Reguluje pracę przewodu pokarmowego i cholesterol.
Ponieważ nasiona użyte do produkcji mleka konopnego są bogate w błonnik, pomaga ono regulować przewód pokarmowy i zapobiega zaparciom. Reguluje również poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, ponieważ błonnik zapobiega wchłanianiu LDL (złego cholesterolu).
Na co należy uważać spożywając mleko z konopi
Interakcja mleka konopnego z innymi związkami może zmniejszać tworzenie się płytek krwi. Dlatego też osoby, które mają problemy związane z krzepnięciem (znane również jako zakrzepy) lub przyjmują niektóre leki, nie powinny pić mleka konopnego bez uprzedniej konsultacji z lekarzem lub specjalistą.
Co więcej, spożywane w nadmiarze, mleko może powodować biegunkę, bóle brzucha i wzdęcia, ze względu na wysoką zawartość błonnika.
Skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące konsumpcji mleka konopnego.
Przeczytaj także: Zdrowy koktajl proteinowy – 5 obowiązkowych przepisów
Przepis na mleko konopne
Wykonanie tego mleka jest podobne do przygotowywania innych napojów roślinnych.
Jest ono łatwe do przygotowania i możesz je przechowywać do trzech dni w chłodnym, suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Przepis jest bardzo podobny do innych przepisów na mleka roślinne, takie jak mleko migdałowe lub sojowe.
Składniki
- 150 gramów nasion konopi
- 1 litr wody
- cukier lub naturalny słodzik: stewia, miód, cynamon, daktyle i tym podobne
- szczypta soli
Przygotowanie
- Namocz nasiona konopi w litrze wody przez około dwie godziny.
- Po upływie dwóch godzin przelej wodę z nasionami do blendera. Najlepiej jest nie umieszczać całej mieszanki naraz, ale raczej w częściach, aby mieć pewność, że otrzymane mleko będzie gładkie.
- Odcedź mieszankę za pomocą sitka lub ściereczki roślinnej. Stałe resztki mieszanki można wykorzystać do zrobienia ciastek, chleba, musli lub herbatników.
- Dodaj szczyptę soli i słodzik według własnych upodobań.
- Przelej mleko do butelki i ciesz się jego smakiem!
Mleko konopne, podobnie jak inne napoje warzywne, jest bardzo wszechstronne i może być używane do robienia koktajli, deserów i sosów. Możesz również połączyć je z owocami, niskotłuszczowym serem i produktami z pełnego ziarna, aby uzyskać pożywne i dobrze zbilansowane śniadanie lub przekąskę.