Mity dotyczące płodności, z którymi stykają się specjaliści
Seksuolodzy wysłuchują w swoich gabinetach wszelkiego rodzaju historii. W sieciach społecznościowych lub ustnie krąży wiele mitów dotyczących płodności. Wiele osób w nie wierzy, chociaż niektóre z nich są dość dziwaczne.
Szacuje się, że jedna na sześć par ma problemy z poczęciem dziecka. Ten rodzaj problemu dotyka ludzi w każdym wieku, z różnych środowisk, grup etnicznych i przekonań. Niektórzy nie potrafią wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje, i wyciągnąć własnych wniosków przed skonsultowaniem się ze specjalistą. Wydawać by się mogło, że nie do końca rozumieją kwestię własnej płodności.
Prawda jest taka, że istnieje wiele powodów, dla których mężczyzna, kobieta lub oboje nie mogą mieć dzieci. W związku z tym istnieje wiele nieporozumień, które, mimo braku podstaw w rzeczywistości, są przyjmowane za pewnik. Specjaliści ds. płodności muszą raz po raz wytykać fałszywość tych twierdzeń. Poniżej znajdują się najbardziej rozpowszechnione mity dotyczące płodności w tym zakresie.
Mity na temat płodności
Specjaliści od płodności są również ekspertami w wysłuchiwaniu wszelkiego rodzaju mitów. Pomimo postępów w nauce i powszechnego dostępu do informacji, te błędne przekonania utrzymują się i nadal krążą. Oto niektóre z najczęstszych.
1. Zajście w ciążę jest łatwe
Istnieje błędne przekonanie, że zajście w ciążę to tylko kwestia decyzji. Specjaliści ds. płodności zwracają uwagę, że nawet młode pary, bez żadnych problemów zdrowotnych, zachodzą w ciążę tylko w 20-30% przypadków podczas cyklu owulacyjnego.
Prawdopodobieństwo wzrasta do 57% w ciągu trzech miesięcy. Następnie do 72% w ciągu sześciu miesięcy i 85% w ciągu roku. Jak widać, sprawa nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. W wielu przypadkach zajście w ciążę zajmuje nawet rok.
2. Możesz zajść w ciążę, jeśli codziennie uprawiasz seks
Oczywiste jest, że im więcej ma się seksu, tym większe prawdopodobieństwo, że zajdzie w ciążę. Jednak badanie wykazało, że nie ma większej różnicy między uprawianiem seksu codziennie, a co drugi dzień. Ponadto częsty seks zmniejsza liczbę plemników podczas wytrysku.
3. Kluczem do sukcesu jest uprawianie seksu w ciągu 24 godzin od owulacji
To jeden z mitów najczęściej słyszanych przez specjalistów od płodności. Po zakończeniu owulacji kobieta nie ma możliwości zajścia w ciążę. Zapłodnienie ma miejsce, gdy komórka jajowa spotyka plemniki w jajowodach, co następuje od 7 do 10 dni przed miesiączką. W przeciwnym razie nie można zajść w ciążę.
Zobacz też: Superfetacja, czyli zajście w ciążę w ciąży
4. Jeśli jest miesiączka, to jest płodność
To nieprawda. Przede wszystkim są kobiety, które mają zaburzenia owulacji i nadal miesiączkują. Oznacza to, że nie są płodne, ale mają okres. Poza tym nawet jeśli kobieta nadal ma okres, jest bardzo mało prawdopodobne, żeby zaszła w ciążę na około 5 lat przed menopauzą.
5. Ważne jest, aby kobieta była płodna
To kolejny z mitów, które często słyszą specjaliści od płodności. Niektórzy uważają, że jeśli ciąża nie występuje, to z powodu niepłodności kobiety. Jednak 35 do 40% przypadków, w których niemożliwe jest zajście w ciążę, wynika z niepłodności męskiej. Jest to kwestia, w której należy wziąć pod uwagę oba organy.
6. Dopóki ciało jest zdrowe, wiek nie ma znaczenia
Chociaż bycie wysportowanym i posiadanie optymalnego stanu zdrowia jest bardzo korzystne dla zajścia w ciążę, to nie wystarczy. W takich przypadkach wiek ma znaczenie, chociaż nie jest czynnikiem decydującym. W tym ostatnim przypadku osiągnięcie zapłodnienia oznacza połączenie szeregu czynników, a wiek jest jednym z nich.
7. Wiele kobiet rodzi dzieci w wieku 40 lat
Chociaż prawdą jest, że niektórym kobietom udaje się zajść w ciążę w wieku 40 lat, prawda jest taka, że większość nie. Płodność kobiet zaczyna spadać po 35 roku życia. Od tego czasu prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest coraz mniejsze. Szacuje się, że istnieje tylko 20% szans.
8. Jeśli jesteś już ojcem, nie masz problemu z płodnością
Seksuolodzy często słyszą ten mit, który wielu uważa za prawdziwy. Podobnie jak w przypadku kobiet, istotny wpływ ma wiek. Jedno z badań wykazało, że po 39 roku życia płodność mężczyzn spada o 23% każdego roku. Nie ma znaczenia, czy jesteś ojcem, czy nie, płodność nie jest wieczna!
9. Waga jest czynnikiem drugorzędnym
Nadwaga powoduje zmiany hormonalne, zarówno w organizmie kobiet, jak i mężczyzn. W pierwszym przypadku może to wpłynąć na owulację, w drugim – na produkcję nasienia. Seksuolodzy szacują, że już samo schudnięcie od 10 do 20% zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.
10. Nie musisz przestawać pić kawy
Kawa nie jest najlepszym przyjacielem płodności. Według badań przeprowadzonych w 2007 roku, kobiety, które wypijały więcej niż jedną filiżankę kawy dziennie, miały o połowę mniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę podczas cyklu owulacyjnego. Należy pamiętać, że kofeina występuje również w napojach takich jak herbata, czekolada czy Coca-Cola.
11. Rzucić palenie? Tylko jeśli jesteś w ciąży
To jeden z mitów, z którymi specjaliści ds. płodności muszą mierzyć się na co dzień. Dane wskazują, że aż 13% przypadków niepłodności kobiet jest spowodowanych paleniem. Nie ma szacunków dla mężczyzn, ale ma to również na nich wpływ. Co więcej, wpływ ten występuje bez względu na to, ile papierosów wypala się dziennie.
Przeczytaj również: Sztuczne zapłodnienie pomaga zajść w ciążę
12. Tylko kobiety powinny przyjmować suplementy przed ciążą
Powszechnie wiadomo, że jeśli kobieta chce zajść w ciążę, powinna przyjmować suplementy kwasu foliowego. Stwierdzono jednak, że mężczyźni również powinni go zażywać. W obu przypadkach mogą one zapobiec problemom u dziecka. Ale dodatkowo stwierdzono, że te suplementy zwiększają liczbę plemników i ich ruchliwość.
13. Jeśli nic nie działa, reprodukcja wspomagana to rozwiąże.
Nie należy być tego tak pewnym. Ogólnie rzecz biorąc, rozród wspomagany może rozwiązać wszystkie problemy z płodnością u mężczyzn i zaburzenia owulacji u kobiet. To, czego nie może zrobić, to poprawić słabej jakości jajeczek, będącej wynikiem wieku. Po 40 roku życia skorzystanie z tej alternatywy może nie być możliwe.
14. Księżyc ma wpływ
To jeden z najciekawszych mitów, jakie słyszą specjaliści od płodności. Istnieje przekonanie, że dostosowanie się do faz księżyca może pomóc w zajściu w ciążę. To nieprawda. Jeśli czasami stwierdza się związek między księżycem a płodnością, dzieje się tak dlatego, że cykl menstruacyjny kobiety trwa tyle samo, co cykl księżycowy. Poza tym nie ma związku między jednym a drugim.
15. Przyczyna jest psychologiczna
To prawda, że stres może powodować zaburzenia hormonalne, które utrudniają płodność. Nie oznacza to jednak, że sam nastrój jest przyczyną bezpłodności. We wszystkich przypadkach niemożność poczęcia jest spowodowana przyczynami fizjologicznymi. Czynniki psychologiczne mają jedynie ograniczony wpływ.
Przekonania na temat płodności są przekazywane ustnie, mimo że często nie ma na nie dowodów naukowych, a nawet jeśli zostały obalone.Specjaliści słyszą wiele innych mitów na temat płodności…
Istnieje wiele innych mitów, z którymi seksuolodzy muszą się zmagać w swoich gabinetach. Na przykład, że niektóre pokarmy wspomagające odchudzanie stymulują płodność i ułatwiają poczęcie.
Mówi się również, że choroby przenoszone drogą płciową wpływają na ogólny stan zdrowia, ale nie mają wpływu na płodność. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ choroby takie mogą powodować zapalenie narządów miednicy mniejszej, a to powoduje bezpłodność.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Allen Et. Al., J. (1995, 7 diciembre). Timing of Sexual Intercourse in Relation to Ovulation — Effects on the Probability of Conception, Survival of the Pregnancy, and Sex of the Baby. The New England Journal of Medicine. https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM199512073332301.
- Matorras R, Matorras F, Expósito A, Martinez L, Crisol L. Decline in human fertility rates with male age: a consequence of a decrease in male fecundity with aging? Gynecol Obstet Invest. 2011;71(4):229-35. doi: 10.1159/000319236. Epub 2010 Dec 15. PMID: 21160151.
- Hey E. (2007). Coffee and pregnancy. BMJ (Clinical research ed.), 334(7590), 377. https://doi.org/10.1136/bmj.39122.395058.80.
- Eraso, L. L., & Maya, W. C. (2019). Ser o no ser fértil, esa es la cuestión: encuesta sobre la fertilidad masculina. Clínica e Investigación en Ginecología y Obstetricia, 46(4), 143-147.